Bardzo dobrze rozwinięta sieć transportu publicznego sprawia, że przemieszczanie się po Barcelonie należy do rzeczy łatwych, szybkich i przyjemnych. Jeśli planujesz korzystać  z komunikacji miejskiej przynajmniej kilka razy, najlepszym wyborem będzie zakup biletu T-10. W tym artykule znajdziesz wszystkie informacje na temat warunków korzystania z tego biletu, jego cen oraz punktów sprzedaży.

Bez wątpienia Barcelonę najlepiej zwiedza się pieszo, jednak gdy nadejdzie taki moment, że będziesz korzystać z metra czy z autobusów, nie ma lepszego biletu niż T-10. Dzięki wygodzie korzystania i bardzo atrakcyjnej cenie to zdecydowanie jeden z najpopularniejszych biletów wśród mieszkańców i osób odwiedzających miasto. O pozostałych biletach oraz zasadach działania komunikacji zbiorowej w Barcelonie przeczytasz w naszym artykule: Komunikacja miejska w Barcelonie.

Zasady korzystania z T-10

T-10 to karnet uprawniający do odbycia 10 podróży komunikacją zbiorową, a korzystanie z niego jest bardzo proste, jeśli tylko zapamiętasz kilka podstawowych informacji:

 • Przede wszystkim jest to bilet na zintegrowany system transportu publicznego, co oznacza, że możemy z niego korzystać w metrze, autobusach, pociągach FGC, pociągach Rodalies de Catalunya oraz w tramwajach. Podróżując możemy zmienić środek transportu maksymalnie trzy razy.
 • Cała sieć zintegrowanego transportu podzielona jest na strefy i należy zakupić bilet na tyle stref, w ilu planujemy podróżować. Mapę stref i przystanków znajdziesz tutaj. Jeśli planujesz podróżować po Barcelonie i najbliższych miejscowościach (np. Badalona, L’Hospitalet de Llobregat, lotnisko Barcelona-El-Prat), należy kupić bilet na jedną strefę. Jeśli przykładowo będziesz przemieszczać się na trasie Barcelona – Calella, należy kupić bilet na cztery strefy. Wygodny kalkulator liczby stref znajdziesz tutaj.
 • Strefy transportu zintegrowanego różnią się nieznacznie od stref metra i pociągów. Jeśli podróżujesz pociągiem z biletem T-10 lub innym biletem na transport zintegrowany, lotnisko Barcelona-El Prat znajduje się w pierwszej strefie. Więcej o tym, jak dojechać do Barcelony z lotniska przeczytasz tutaj: Dojazd z lotniska Barcelona-El Prat.
 • Bilet uprawnia do odbycia 10 podróży. Jako jedna podróż rozumiany jest przejazd jednej osoby, podczas którego w określonym czasie można maksymalnie trzy razy zmienić środek transportu. Jeśli wykupiłeś bilet na jedną strefę, Twoja podróż może trwać maksymalnie 75 minut. Każda dodatkowa strefa wydłuża czas podróży o 15 minut. Co ważne, zmieniając środek transportu za każdym razem kasujemy bilet. System zlicza nasz czas podroży i przesiadki i jeśli mieścimy się w wyznaczonych ramach, nie zostanie nam odjęty kolejny przejazd. Jeśli przerwiemy podróż, przykładowo opuszczając metro i wychodząc za bramki, a następnie będziemy chcieli ponownie skorzystać z metra, będzie to liczone jako dwie podróże. Jeśli jednak zmienisz linię metra nie opuszczając stacji, a następnie przesiądziesz się na autobus, jest to liczone jako jedna podróż.
 • Bilet T-10 może być używany przez więcej niż jedną osobę. W tym przypadku wystarczy skasować bilet tyle razy, ile osób będzie na nim podróżować. Jeśli przykładowo jedziecie z lotniska pociągiem w czteroosobowej grupie, możecie zakupić jeden bilet T-10 i przed wejściem do pociągu skasować go cztery razy. Ważne jest to, że musicie podróżować razem do końca przejazdu w przypadku korzystania z transportu szynowego. Nie jest możliwe wysiadanie poszczególnych członków grupy na różnych stacjach. Możecie odłączać się w przypadku podróży autobusem, ale pamiętajcie, żeby osoba, która wysiądzie ostatnia miała cały czas bilet ze sobą. Jeśli kolejną podróż chcecie odbyć w mniejszej lub większej grupie, jest to oczywiście możliwe – po prostu kasujecie bilet tyle razy, ile osób weźmie udział w podróży.
 • Przy kasowaniu biletu wyświetli Wam się informacja o pozostałej liczbie podróży do wykorzystania. Jeśli wyczerpiecie już pulę, na odwrocie biletu przy ostatnim kasowaniu zostanie nadrukowany napis „Titol esgotat”.
 • Bilet T-10 nie upoważnia do podróży z lub na stacje metra Aeroport T1 i Aeroport T2 (linia L9 Sud). Możecie go jednak użyć, jeśli jedziecie z lotniska pociągiem (stacja przy terminalu T2). Jeśli na dalszym etapie podróży musicie przesiąść się z pociągu do metra lub w autobus, by dotrzeć do swojego hotelu, oczywiście jest to możliwe.

Cena biletu T-10 (2019 rok)

Cena biletu T-10 jest uzależniona od liczby stref, w których chcemy się poruszać. Im więcej stref wykupimy, tym droższy jest bilet. Najtańszy bilet T-10, który obowiązuje w pierwszej strefie miasta Barcelona, kosztuje 10,20 €. Ceny dla wszystkich stref:

 • 1 strefa: 10,20 €
 • 2 strefy: 20,10 €
 • 3 strefy: 27,40 €
 • 4 strefy: 35,25 €
 • 5 stref: 40,50 €
 • 6 stref: 43,05 €

Rada: jeśli planujecie codziennie dojeżdżać do Barcelony z innej strefy, a następnie przemieszczać się po Barcelonie komunikacją miejską, rozważcie zakupienie osobnego biletu T-10 na jedną strefę na same przejazdy po Barcelonie.

Ważność biletu

Bilet T- jest ważny do dnia 31 grudnia roku, w którym został zakupiony bilet. Jeśli wykorzystasz już wszystkie przejazdy, przy ostatnim kasowaniu na odwrocie biletu zostanie nadrukowany napis „Titol esgotat”.

Gdzie kupić T-10

Najwygodniejszym sposobem jest kupno biletów w automatach zlokalizowanych na stacjach metra i stacjach kolejowych. Za bilety możemy zapłacić kartą lub gotówką. Punkty sprzedaży działają także w centrach informacji i obsługi klienta TMB (główny operator transportu publicznego w Barcelonie). W autobusach możemy zakupić bilet w automacie (kartą) lub, w przypadku braku automatu, u kierowcy (gotówką, najlepiej odliczoną). Bilety dostępne są także w aplikacji TMB App.