Barcelona jest jednym z najciekawszych, najbardziej intrygujących i najpiękniejszych miast w Europie i nie dziwi fakt, że jest chętnie wybierana przez Polaków jako miejsce podróży. Choć na pierwszy rzut oka organizacja wyjazdu na własną rękę może wydawać się skomplikowana, nie ma się czego obawiać! Przygotowaliśmy zestaw rad i odpowiedzi na najczęściej powtarzające się pytania, które pozwolą Wam sprawnie zaplanować podróż i sprawią, że na miejscu będziecie czuli się bardziej komfortowo i ze spokojną głową oddacie się odkrywaniu uroków tego niezwykłego miasta.

Kiedy najlepiej jechać do Barcelony?

Na to pytanie wbrew pozorom najprościej odpowiedzieć, pisząc, który okres lepiej wykluczyć. Choć wyjazd latem, kiedy pogoda szczególnie rozpieszcza, kusi, warto pamiętać, że sierpień jest dla Katalończyków tradycyjnym miesiącem urlopowym. Bardzo często zamiast rozpisania nienachodzących na siebie urlopów zamyka się dany lokal, więc może się zdarzyć, że nie będziecie w stanie odwiedzić wybranej knajpki czy sklepu. Pustkę po mieszkańcach wypełniają jednak latem turyści, co przekłada się na wyższe ceny noclegów i dłuższe kolejki wstępu do różnych atrakcji.

Lato w Barcelonie ma swój urok, ale naszym zdaniem dużo lepszym pomysłem jest wyjazd wiosną i jesienią. Pogoda jest z reguły znacznie lepsza niż w Polsce, choć w ostatnich latach każdy rok przynosi meteorologiczne niespodzianki na całym kontynencie. Czerwiec i wrzesień są zwykle na tyle ciepłe, że bez problemu będziecie mogli wtedy plażować – we wrześniu temperatura wody jest na podobnym poziomie co w lipcu. Przyzwyczajeni do temperatur Bałtyku pewnie chętnie popływamy również w październiku, kiedy średnia temperatura wody również przekracza 20 stopni.

Barcelona jest jednym ze światowych liderów organizacji kongresów i targów, więc przy planowaniu wyjazdu warto sprawdzić, czy w wybranym przez nas okresie nie odbywa się akurat duża impreza, która znacznie ograniczy dostępność miejsc noclegowych i podniesie ich ceny. Jedną z najważniejszych i największych imprez jest Mobile World Congress.

Jeśli w Barcelonie chcesz wybrać się na mecz na Camp Nou, celuj w okres od końca sierpnia do maja. Terminarz ligi hiszpańskiej najczęściej pojawia się w lipcu, ale pamiętaj, że mecze są z domysłu ustawiane na niedzielę, a dopiero na kilka tygodni przed ich terminem doprecyzowana jest dokładna data. Może się okazać, że zamiast niedzieli, odbędzie się on w poniedziałek. Niestety wielokrotnie pisały do nas osoby, które nie zdawały sobie z tego sprawy i straciły w ten sposób i widowisko, i pieniądze. Jeśli wybierasz się na mecz, koniecznie przeczytaj informacje praktyczne, które zebraliśmy w tym poście.

Naszymi ulubionymi miesiącami na wizytę w Barcelonie są marzec, kwiecień, czerwiec oraz przełom września z październikiem. Oferują ładną pogodę, mniejszą liczbę turystów, możliwość obejrzenia meczu (poza czerwcem), lepsze ceny i bardziej autentyczny klimat miasta. Podróżowanie poza wysokim sezonem to też jeden z kroków w kierunku turystyki zrównoważonej – unikamy zatłaczania miasta i zwiększamy stabilność zatrudnienia w turystyce, w której praca ma często sezonowy charakter.

Jako metropolia Barcelona ma tak dużo do zaoferowania, że o ile nie nastawiasz się na wygrzewanie na plaży, nie ma powodu by obawiać się wyjazdu nawet w miesiącach zimowych.

Widok na port z Kolumny Kolumba

Dokumenty i ubezpieczenie

Ze względu na fakt, że Hiszpania jest członkiem Unii Europejskiej, możemy podróżować do niej z dowodem osobistym zamiast paszportu. Pamiętajmy o wyrobieniu przed podróżą Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Wniosek możecie złożyć online lub w oddziale NFZ. Jej wyrobienie na miejscu zajmuje dosłownie dwie minuty.

Karta EKUZ potwierdza nasze prawo do skorzystania z niezbędnych świadczeń zdrowotnych w ramach publicznej służby zdrowia. Przysługują nam wówczas takie same prawa jak obywatelom danego kraju Unii Europejskiej, w którym przebywamy. Może się jednak zdarzyć, że usługa, z której mielibyśmy skorzystać w danym kraju jest płatna i wówczas karta nie zwalnia nas z opłat. Szczegółowe informacje na temat karty znajdziecie na oficjalnej stronie.

Ze względu na ograniczony zakres opieki, jaki daje nam EKUZ, dodatkowo polecamy wykupienie ubezpieczenia turystycznego. Nie są to duże koszty, a spokój ducha na wakacjach jest cenniejszy.

Pogoda

Barcelona leży w strefie klimatu śródziemnomorskiego, który charakteryzuje suche i ciepłe lato oraz łagodna zima. Do najcieplejszych miesięcy należą lipiec, sierpień i wrzesień, kiedy średnia temperatura dobowa sięga ponad 20 stopni. W ciągu dnia termometr zwykle wskazuje wtedy 25-30 stopni. Gorące są także noce, co dla osób nieprzyzwyczajonych może powodować problemy ze spaniem.

Najchłodniejsze miesiące to grudzień, styczeń i luty, ale trzeba podkreślić, że średnie dobowe temperatury oscylują wówczas około 15 stopni, nocą spadając poniżej 10.

Do najbardziej deszczowych miesięcy należą październik i wrzesień, a do najbardziej suchych lipiec, czerwiec, luty i marzec. Średnio w roku jest około 79 dni z deszczem – najmniej w lipcu (3), najwięcej w październiku (9). Śnieg jest na tyle rzadkim zjawiskiem, że wzbudza falę entuzjazmu, lawinę białych zdjęć na Instagramie i potrafi nieźle sparaliżować miasto ;)

Pogodę warto sprawdzać na tej stronie – www.eltiempo.es.

Port Vell

Ochrona przed słońcem

Barcelona cieszy się znacznie większą liczbą dni słonecznych niż Polska, a ostre śródziemnomorskie słońce potrafi nieźle dać popalić bladej skórze z północnej części kontynentu. Pamiętajcie zatem o spakowaniu kremów z wysokim filtrem przeciwsłonecznym, nakryciu głowy i okularach. Jeśli planujecie kapiele w morzu zadbajcie o to, by wybrać kremy z substancjami nieszkodliwymi dla organizmów morskich.

Co spakować

W chłodniejszych miesiącach niezbędne będzie zabranie kurtek czy płaszczy, ale lżejszych niż te, które nosimy zimą w Polsce. Jeśli zastanawialiście się kiedyś, na jaką zimę szyła płaszcze Zara (bo przecież nie na polskie mrozy sprzed lat!), to będąc w Barcelonie o tej porze roku znajdziecie odpowiedź ;) W marcu z reguły podczas dnia chodzimy w cienkich sweterkach czy nawet z krótkim rękawkiem, a wieczorami zakładamy lekkie płaszcze, latem pakujemy dosłownie jeden sweter.

Latem warto zadbać o jasne i przewiewne ubrania wykonane z naturalnych materiałów. Len i bawełna sprawdzą się doskonale, a poliester zostawmy co najwyżej na strojach kąpielowych. Pamiętajcie także o ochronie przeciwsłonecznej w postaci kremów z filtrem, okularów i nakrycia głowy. 

Naszym zdaniem Barcelonę najlepiej zwiedza się pieszo, więc wygodne buty to podstawa. Jeśli masz więcej czasu i planujesz wycieczkę za miasto, warto udać się do najważniejszego katalońskiego klasztoru Montserrat i przy okazji wybrać się na trekking po pięknych górskich trasach w okolicy. Raz, zupełnie nieprzygotowanych, zabrał nas tam nasz dobry znajomy Toni i o ile jestem przykładem tego, że dało się tam przejść w sandałach, to nie było to mądre, nigdy więcej tego błędu nie powtórzyłam i pakowałam lekkie buty trekkingowe.

Waluta i płatności kartą

W Hiszpanii obowiązującą walutą jest euro. Polecamy wymienić pieniądze w Polsce przed wyjazdem. W Hiszpanii z reguły spotykaliśmy się z mniej korzystnymi kursami. Jeśli planujecie wymienić euro na miejscu, lepiej udać się do banku, a w przypadku korzystania z kantoru upewnić się wcześniej jaki jest kurs lub ile wynosi prowizja.

Ze względu na ryzyko kradzieży unikamy zabierania ze sobą dużej ilości gotówki i staramy się jak najczęściej płacić kartą lub wypłacać na miejscu mniejsze sumy z bankomatu. Korzystamy z konta prowadzonego w euro, ale wielu naszych znajomych poleca też założenie Revolut.

W Barcelonie płatności kartą są powszechnie akceptowane.

Język

W Katalonii główne obowiązujące języki to kataloński i hiszpański. Choć angielski nie jest najmocniejszą stroną mieszkańców Półwyspu Iberyjskiego, w popularnych wśród turystów miejscach nie powinniście mieć większego problemu z komunikacją. Wiele restauracji ma przygotowane menu w trzech językach – katalońskim, hiszpańskim i angielskim, choć jeśli zawędrujecie do dzielnicy Gràcia może się zdarzyć, że karta będzie wyłącznie po katalońsku. Napisy na ulicach czy w sklepach często są w języku katalońskim.

W dobrym tonie jest nauczyć się kilku zwrotów w lokalnym języku:

  • bon dia (do 12:00) – dzień dobry
  • bona tarda (od 12:00) – dzień dobry
  • bona nit – dobry wieczór
  • hola – cześć (można użyć w sklepie na powitanie)
  • adéu – do widzenia
  • gràcies – dziękuję

Loty i dojazd z lotniska

Barcelona posiada dobre połączenia lotnicze z największymi polskimi miastami. Do wyboru mamy lotnisko Barcelona El Prat, które od centrum miasta dzieli zaledwie dwudziestominutowy przejazd podmiejskim pociągiem oraz lotnisko Barcelona Girona, do którego loty często są znacznie tańsze, ale musimy w jego przypadku doliczyć jeszcze około dwie godziny na dotarcie do Barcelony.

Zobacz także:

Loty do Barcelony – praktyczne porady

Dojazd do centrum Barcelony z lotniska El Prat

Dojazd do Barcelony z lotniska w Gironie

Noclegi i wybór dzielnicy

Miejska baza noclegowa jest bardzo duża i zróżnicowana, ale ze względu na znaczne obłożenie, ceny noclegów są dość wysokie. Najwyższe ceny obowiązują w wysokim sezonie turystycznym i w okresie największych targów i kongresów.

Warto porównywać ceny na platformach agregujących oferty (np. Booking) do tych oferowanych bezpośrednio na stronie obiektu, ponieważ w przypadku rezerwacji bez pośredników cena może być wyraźnie niższa.

Wybór optymalnej dla nas dzielnicy jest oczywiście kwestią gustu, ale warto postawić na miejsce dobrze skomunikowane z centrum i z najsłynniejszymi zabytkami. Szukajcie obiektów oddalonych maksymalnie o kilka minut pieszo od stacji metra i z dobrym dojazdem do Placa Catalunya, które jest centralnym punktem miasta i głównym hubem komunikacyjnym.

Najmocniej polecaną przez nas dzielnicą jest centralnie położona Eixample, zwłaszcza jej część leżąca po lewej stronie od Passeig de Sant Joan. To siatka symetrycznie położonych szerokich ulic i pięknych zabytkowych kamienic, z których wiele zbudowano w stylu katalońskiego modernizmu. Lubimy również Sant Antoni i Poble Sec.

Pod względem lokalizacji na pewno warto zwrócić uwagę na Stare Miasto (Ciutat Vella), choć – zwłaszcza jeśli zamiast hotelu planujecie wynajęcie mieszkania – trzeba pamiętać, że wiele tamtejszych budynków posiada wąskie i strome schody oraz dość ciemne pokoje, ponieważ niektóre uliczki są naprawdę ciasne, a wysokie kamienice stoją w niewielkiej odległości. Za mniej bezpieczną część Starego Miasta uchodzi Raval. Co prawda w wyniku inwestycji zmienił on nieco swoje oblicze, ale nie da się ukryć, że zwłaszcza po zmroku panuje tam inna atmosfera niż choćby w okolicach Born.

Bardzo przyjemną dzielnicą jest również Gràcia, którą charakteryzuje mocno kataloński klimat. Nie jest ona też aż tak popularna wśród turystów, więc będziecie lepiej mogli poczuć tam atmosferę autentycznej Barcelony.

Gdy już wiemy, w jakiej części miasta chcielibyśmy się zatrzymać, pozostaje pytanie czy wybrać hotel czy wynająć mieszkanie. O ile około 2010 roku bez wahania wskazalibyśmy wynajem mieszkania, tak dziś sprawa nie jest tak oczywista. Dynamiczny i początkowo mniej kontrolowany rozwój oferty apartamentów turystycznych miał bardzo negatywny wpływ na życie mieszkańców Barcelony. Miasto długo walczyło z Airbnb i zdecydowało się na wprowadzenie specjalnych licencji. My świadomie w Barcelonie z wynajmu mieszkań zrezygnowaliśmy, ale jeśli chcecie zarezerwować apartament, upewnijcie się, że działa on legalnie. Możecie to zrobić na oficjalnej stronie stworzonej przez miasto.

Zobacz także:

Noclegi w Barcelonie i Katalonii – gdzie ich szukać i jak rezerwować

Gniazdka elektryczne

Do Hiszpanii nie musimy zabierać żadnych adapterów, ponieważ znajdziemy tam takie same gniazdka jak w Polsce. Napięcie ma wartość 230V.

Poruszanie się po mieście

Barcelona jest miastem, które bardzo przyjemnie zwiedza się pieszo. Odległości pomiędzy zabytkami nie są duże, a po drodze mamy duże szanse na odkrycie mniej znanych, ale równie  urokliwych zakątków.

Barcelona ma bardzo dobrze rozwiniętą sieć komunikacji miejskiej, w skład której wchodzą metro, pociągi FCG, pociągi Rodalies de Catalunya, autobusy i tramwaje. Transportem miejskim bez problemu dotrzemy w niemal każdy zakątek miasta. Podróżowanie jest naprawdę wygodne i łatwe, a do tego bardzo korzystne cenowo, zwłaszcza jeśli zdecydujemy się na popularny wśród miejscowych bilet T-Casual, który pozwala nam na odbycie 10 podróży z przesiadkami, z których każda kosztuje nas niewiele ponad jedno euro.

Zobacz także:

Barcelona – komunikacja miejska

Bezpieczeństwo

Barcelona jest stosunkowo bezpiecznym miastem, choć niestety mówi się o niej, że jest europejską stolicą kieszonkowców. Coraz bardziej wymyślne sposoby na kradzież sprawiają, że bardzo łatwo jest paść ofiarą kieszonkowców, czego doświadczyło wielu naszych znajomych. Późniejsze zgłaszanie sprawy policji bardzo rzadko pozwala na odzyskanie swoich rzeczy. Pamiętajcie, żeby nie nosić ze sobą niepotrzebnych drogocennych przedmiotów i pilnować bagażu, zwłaszcza w zatłoczonych miejscach i przy restauracyjnych stolikach. Unikajcie wieszania torebek na oparciach krzeseł. Jeśli stracicie dokumenty, niezwłocznie skontaktujcie się z konsulatem Polski.

Uważajcie również na sprzedawców podróbek, którzy na głównych deptakach oferują torebki, buty czy sprzęt elektronicznych oraz na handlarzy napojami na plaży. Prowadzone badania wykazały, że sprzedawane przez nich puszki to prawdziwe siedlisko bakterii, co nie dziwi, biorąc pod uwagę fakt, że często chowają je w studzienkach kanalizacyjnych czy koszach.

Samo spacerowanie ulicami Barcelony – pomijając kieszonkowców – jest naprawdę bezpieczne i niezależnie od tego, czy chodziliśmy po mieście wspólnie czy podróżowałam sama, nie czułam się nigdy zagrożona. Niedawno było głośno o gangach nastolatków terroryzujących ulice centrum, ale myślę, że warto zachować taką samą ostrożność jak na ulicach Krakowa czy Warszawy i po prostu oddalić się, jeśli widzimy z daleka podejrzane grupy.

Godziny posiłków

Wyjeżdżając do Hiszpanii musimy przyzwyczaić się do innych godzin otwarcia lokali gastronomicznych. Wiele restauracji jest czynnych w porze obiadowej (najczęściej od 12 czy 13 do 16 czy 17), a później zamyka swoje drzwi na kilka godzin, by otworzyć się ponownie wieczorem. Może się też zdarzyć tak, że o ile restauracja będzie otwarta po 17, to o tej porze dostaniemy tam jedynie przekąski i napoje. Oczywiście znajdziecie też lokale, które nie zamykają się późnym popołudniem (między innymi te bardzo turystyczne), jednak jeśli macie upatrzony konkretny lokal, pamiętajcie, żeby sprawdzić godziny otwarcia.

Zobacz także:

Gdzie na kawę w Barcelonie? Polecamy najlepsze kawiarnie

Najlepsze wegetariańskie i wegańskie restauracje Barcelony 

Gdzie jeść w Barcelonie (część I) – śniadania

Wegetariańska wersja kultowego lokalnego przysmaku, Bomba de la Barceloneta

Napiwki

Napiwki w Hiszpanii nie są oczekiwane, ale oczywiście możemy je zostawić, jeśli byliśmy zadowoleni z obsługi. Nasz znajomy barceloński restaurator żartował, że po napiwkach łatwo rozpoznać turystów, ponieważ miejscowi często ich nie zostawiają. Wysokość napiwku to 5-10% od ceny rachunku.

Zakupy

Zdecydowana większość sklepów, w tym te w centrach handlowych czy przy głównych alejach, w niedziele jest nieczynna, co warto wziąć pod uwagę przy planowaniu zakupów. Zgodnie z obowiązującym w Katalonii prawem, sklepy mogą być czynne wyłącznie 10 niedziel i dni świątecznych w skali roku. Składa się na nie 8 dni ustalonych dla całej Katalonii, do których każde miasto może wyznaczyć dodatkowe dwa dni. Nawet w niedziele można spotkać otwarte niewielkie sklepy spożywcze, często prowadzone przez imigrantów.

Niedziele handlowe 2020: 5 stycznia, 12 stycznia, 5 lipca, 15 sierpnia, 12 października, 6 grudnia, 12 grudnia, 20 grudnia. W Barcelonie dodatkowo 29 listopada i 27 grudnia.

Niedziele handlowe 2021: 3 stycznia, 10 stycznia, 4 lipca, 1 listopada, 28 listopada, 6 grudnia, 8 grudnia i 19 grudnia. 

Godziny otwarcia sklepów

Sklepy często zamykane są na okres siesty, choć nie dotyczy to galerii handlowych. Prawo reguluje, że sklepy mogą być otwarte maksymalnie 75 godzin w tygodniu, od października do maja w godzinach 6:00-21:00, a od czerwca do września w godzinach 7:00-22:00.

Sklepy z reguły otwierają się około 9:00 i są czynne do 20:00-22:00. Siesta najczęściej zaczyna się około 13:00-14:00 i trwa do 16:00-17:00.

Plaża

Najsłynniejsze i najbardziej zatłoczone plaże Barcelony ciągną się wzdłuż nadmorskiej dzielnicy Barceloneta, którą wieńczy charakterystyczna bryła hotelu W. Jest ona często zatłoczona i ma mocno turystyczny charakter. Jeśli szukacie nieco więcej spokoju, odwiedźcie plażę Nova Icaria w sąsiedztwie Portu Olimpijskiego i charakterystycznych dwóch wieżowców górujących nad linią brzegową miasta lub plaże Bogatell i Mar Bella.

Wzdłuż plaż ciągną się restauracje i bary, znajdziemy też prysznice, siłownie na świeżym powietrzu czy stoły do ping-ponga.

Barcelońskie plaże są piaszczyste, choć nie jest to taki drobny i jasny piasek jak choćby nad Bałtykiem. W mieście plaża i woda są też wyraźnie brudniejsze niż w mniejszych miejscowościach katalońskiego wybrzeża, ale warto zaznaczyć, że plaża jest regularnie czyszczona, a woda i tak bardziej czysta niż nad naszym morzem.

Jeśli macie więcej czasu, polecamy wybrać się na plażowanie poza Barcelonę. Popularnym kierunkiem jest położona na południe od stolicy Katalonii miejscowość Sitges (dojazd pociągiem R2 lub R2S, przejazd pociagiem zajmuje ok. 40 minut, a dojście z dworca na plażę Sant Sebastià ok. 10 minut). Naszym zdaniem najbardziej malownicze, ukryte wśród skał katalońskie plaże znajdziecie na Costa Brava, zwłaszcza w okolicach Begur, Tamariu, Platja d’Aro (sprawdźcie niewielkie Cala del Pi oraz Cala Sa Cova!) czy Tossa de Mar.

Zobacz także:

Dojazd do Barcelony z Costa Brava 

Barceloneta

Co zobaczyć w Barcelonie

Katalońska stolica słynie z niesamowitej architektury Antoniego Gaudiego, ale zdecydowanie ma do zaoferowania o wiele więcej. Od pozostałości z czasów starożytnego Rzymu, przez dzielnicę gotycką z imponującą katedrą i gąszczem wąskich uliczek, klimatyczną dzielnicę La Ribera, znaną jako El Born, z przepięknym kościołem Santa Maria del Mar, któremu Ildefonso Falcones poświęcił książkę „Katedra w Barcelonie”, oryginalne kamienice w stylu katalońskiego modernizmu w eleganckiej dzielnicy Eixample, wystawne pałacyki przy Avinguda de Tibidabo po zielone oazy takie jak Park Güell czy Parc de la Ciutadella. Nie zapominajmy o piłce nożnej i monumentalnym stadionie Camp Nou, na którym swoje mecze rozgrywa FC Barcelona, o wszystkich mniej lub bardziej znanych punktach widokowych, o ciekawych muzeach, szlakach literackich śladami bohaterów książek Zafona i o gastronomii na najwyższym poziomie.

W Barcelonie zdecydowanie nie będziecie się nudzić i jesteśmy niemal pewni, że od razu po odlocie z lotniska El Prat zaczniecie planować swój powrót. Żeby ułatwić Wam planowanie podróży, zachęcamy do lektury poniższych postów, w których zebraliśmy bardziej szczegółowe informacje:

Największe atrakcje turystyczne Barcelony

Najlepsze punkty widokowe Barcelony

Zwiedzanie Camp Nou

Widok na barcelońską dzielnicę gotycką, Barri Gotic

Zakup biletów wstępu do atrakcji

Barcelona jest jednym z najpopularniejszych wśród turystów miast w Europie, co przekłada się na dłuższe kolejki czy wyprzedane bilety do największych atrakcji. Często zachęcamy Was do podróży poza wysokim sezonem i odwiedzania najsłynniejszych zabytków poza godzinami szczytu, ale jest jeszcze jedna rzecz, o której warto pamiętać.

Wiele atrakcji oferuje zakup biletów wstępu przez internet, na swojej oficjalnej stronie i to dobry sposób, by zaoszczędzić czas i uniknąć długich kolejek do kas. Niekiedy bilety kupowane online są także o kilka euro tańsze od tych sprzedawanych na miejscu.

Szczególnie polecamy kupno z góry biletów do takich atrakcji jak kościół Sagrada Familia, La Pedrera, Casa Batlló i Park Güell.

Kolejka przed wejściem do kościoła Sagrada Familia

Mamy nadzieję, że dzięki radom, które spisaliśmy na blogu Wasza podróż do Barcelonie będzie obfitować w wyłącznie pozytywne niespodzianki. Jeśli masz jakiekolwiek dodatkowe pytanie, zapraszamy do kontaktu w komentarzach.