Po miesiącach lockdownu Hiszpania otworzyła swoje granice dla turystów z innych krajów Unii Europejskiej, jednak musimy pamiętać, że na miejscu wciąż obowiązują ograniczenia, których celem jest zahamowanie rozwoju epidemii. Obecnie bezpośrednie loty łączące Polskę i Hiszpanię są już dozwolone. Każda osoba przylatująca do Hiszpanii ma obowiązek wypełnienia specjalnego formularza i wygenerowania kodu QR, bez którego nie będziemy w stanie przejść kontroli sanitarnej na lotnisku po przylocie. Na miejscu obowiązuje szereg obostrzeń W Katalonii, w związku z bardzo dużą liczbą nowych przypadków i wysokim ryzykiem zakażenia, w nocy z 15 na 16 października weszły w życie dodatkowe restrykcje, które mają pomóc uniknąć pełnego lockdownu. Wprowadza się niższe limity osób w sklepach, instytuacjach sportowych, zawiesza nieprofesjonalne rozgrywki sportowe i zakazuje restauracjom i barom serwowania posiłków w lokalach. Zebraliśmy dla Was wszystkie najważniejsze informacje dotyczące wyjazdu do Hiszpanii w czasach pandemii koronawirusa.

Hiszpania jest jednym z najmocniej dotkniętych pandemią COVID-19 krajów europejskich. Pierwsza fala choroby swój szczytowy okres miała w marcu i kwietniu. Po okresie stabilizacji późną wiosną, od lipca Hiszpania zmaga się ze znacznym wzrostem liczby zachorowań. Obecnie liczba wykrytych przypadków sięga już niemal 988 tysięcy (stan na 21 października), a w październiku w Hiszpanii notuje się po kilka tysięcy, a czasami nawet kilkanaście tysięcy nowych przypadków dziennie (poziom 10 000 - 13 000 nowych przypadków dziennie). Hiszpania jest jednym z krajów z najwyższą liczbą nowych przypadków na 100 000 mieszkańców wykrytych w ciągu ostatnich 14 dni w Europie. Polecamy śledzenie bieżących danych na stronie Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób.

Jednym z najmocniej dotkniętych regionów jest Katalonia. Aktualne dane dotyczące liczby nowych przypadków w poszczególnych częściach Hiszpanii możecie śledzić na tej stronie. Szczegółowe dane dotyczące liczby zachorowań w poszczególnych częściach Katalonii polecamy śledzić tutaj.

Obecnie granice Hiszpanii są już otwarte dla turystów z krajów Unii Europejskiej, w tym z Polski, a loty do krajów europejskich mogą być wznawiane. Po tygodniach zakazu bezpośrednich lotów, obecnie połączenia lotnicze Polski z Hiszpanią są dozwolone.

 Turyści nie mają obowiązku poddania się kwarantannie po przyjeździe do Hiszpanii. Nie musimy również okazywać zaświadczenia lekarskiego ani testu na obecność koronawirusa z negatywnym wynikiem. Podróżni przylatujący do Hiszpanii samolotem mają jednak obowiązek wypełnienia formularza FCS (Health Control Form) i wygenerowania QR kodu, który należy okazać podczas kontroli sanitarnej na lotnisku po przylocie. Możemy być poddani mierzeniu temperatury (np. kamerami termowizyjnymi). Jeśli nasza temperatura wzbudzi wątpliwość, przejdziemy ponowne badanie. W przypadku potwierdzenia temperatury powyżej 37,5 stopnia, zostanie uruchomiony alarm sanitarny i zostaniemy przewiezieni do jednostki zdrowotnej.

W związku ze znacznym wzrostem nowych przypadków, kolejne europejskie kraje oficjalnie odradzają wyjazdy do Hiszpanii lub poszczególnych jej częśc. Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca unikanie podróży do Katalonii, jeśli nie są one niezbędne. W Polsce aktualnie nie musimy odbywać kwarantanny po powrocie z Hiszpanii, ale trzeba mieć na uwadze, że sytuacja zmienia się dynamicznie.

Loty na trasie Polska - Hiszpania

Przez kilka tygodni, do końca września 2020, obowiązywał zakaz lądowania w Polsce samolotów startujących z hiszpańskich lotnisk. Obecnie zakaz jest już zniesiony i możemy polecieć do i z Hiszpanii.

MSZ zaleca ostrożność w planowaniu podróży zagranicznych i radzi, by mieć na uwadze możliwe problemy z powrotem do kraju lub ewentualna konieczność poddania się kwarantannie czy badaniu na obecność wirusa. Ponadto, jeśli zdecydujecie się na podróż, polecamy wybór oferty z gwarancją możliwości zmiany terminu lub anulowania usługi.

Formularz FCS

Wypełnienie formularza FCS jest obligatoryjne dla każdej osoby przylatującej do Hiszpanii. W przypadku osoby niepełnoletniej formularz może wypełnić jej opiekun.

Formularz należy wypełnić jeszcze przez podróżą. Gdy tylko będziemy znać szczegółu naszego lotu, możemy zarejestrować się na oficjalniej stronie internetowej. Będziemy musieli podać tam podstawowe informacje, takie jak nasze imię, nazwisko, numer paszportu lub dowodu, datę przylotu, numer lotu oraz adres email. Po uzupełnieniu tego formularza otrzymamy maila z unikalnym kodem bezpieczeństwa, który pozwoli nam wygenerować właściwy formularz FCS, w którym musimy podać nasze dane osobowe, dane kontaktowe, poinformować o szczegółach podróży oraz przekazać dane dotyczące naszego zdrowia. Możemy zacząć uzupełniać formularz, zapisać zmiany i w każdej chwili do tego wrócić.

Na 48 godzin przed datą podróży odblokuje nam się możliwość uzupełnienia informacji dotyczących naszego zdrowia. Po ich podaniu będziemy mogli wygenerować QR kod, który musimy wydrukować lub zapisać na telefonie i okazać podczas kontroli sanitarnej na lotnisku po przylocie do Hiszpanii. Kontrola odbędzie się jeszcze przed wejściem do terminala i odbiorem bagażu. Brak kodu wiąże się z brakiem możliwości wstępu na teren Hiszpanii. Pamiętajmy, że na lotnisku musimy utrzymać dystans minimum 1,5 metra oraz zakrywać nos i usta.

Jeśli planujemy ponowną podróż do Hiszpanii, całą procedurę musimy powtórzyć. Jeśli odwołamy swoją podróż, nie musimy o tym informować, nawet jeśli już wypełniliśmy formularz.

Jeśli okaże się, że mieliśmy kontakt z osobą zakażoną koronawirusem, służby hiszpańskie mogą się z nami skontaktować, by podjąć dalsze odpowiednie kroku.

Władze Hiszpanii uczulają, że nie powinniśmy podróżować, jeśli w ciągu 14 dni przed wyjazdem zaobserwowaliśmy u siebie objawy mogące wskazywać na COVID-19 (np. gorączka, kaszel, problemy z oddychaniem).

Jakie główne ograniczenia wprowadzono w Hiszpanii?

Uwaga: ograniczenia w Barcelonie opisujemy szczegółowo w dalszej części artykułu.

Będąc w Hiszpanii musimy pamiętać o tym, by:

 • utrzymywać dystans wynoszący minimum 1,5 metra;
 • często dokładnie myć i dezynfekować ręce;
 • zakrywać usta kaszląc czy kichając (najlepiej jest zatykać je zgięciem łokcia);
 • używać maseczek w przedstrzeniach publicznych - w publicznych środkach transportu, na ulicach i w przestrzeni publicznej, jeśli nie można zagwarantować utrzymania minimum 1,5 metra dystansu. Maseczki nie są obowiązkowe dla dzieci poniżej 6 roku życia oraz dla osób mających problemy z oddychaniem. Nie musimy ich także nosić podczas uprawiania sportu.

Ponadto wprowadzono następujące ograniczenia:

 • zakaz palenia w miejscach publicznych, jeśli nie można utrzymać bezpiecznego dystansu dwóch metrów od palacza (w Katalonii przepis wszedł w życie 18.08.2020);
 • skrócenie godzin otwarcia barów do 1:00, przy czym po północy nie mogą już przyjmować nowych zamówień;
 • zamknięto dyskoteki i kluby.

Obecnie hiszpańskie media donoszą o możliwości wprowadzenia w niektórych wspólnotach autonomicznych godziny policyjnej.

Co zrobić, jeśli zauważysz u siebie objawy COVID-19 podczas pobytu w Hiszpanii?

Jeśli zauważysz u siebie objawy, które mogą wskazywać na zakażenie koronawirusem, powinniśmy niezwłocznie odizolować się i skontaktować się z władzami wspólnoty autonomicznej, w której przebywamy. W przypadku Barcelony będą to władze Katalonii (telefon pod numer 061 lub w awaryjnej sytuacji 112).

Kontakt z osobą zakażoną COVID-19

Jeśli mieliśmy kontakt z osobą, u której potwierdzono zakażenie koronawirusem, musimy poddać się 14-dniowej kwarantannie (np. w hotelu, w którym się zatrzymaliśmy).

Aktualna sytuacja epidemiologiczna w Barcelonie i Katalonii

Katalonia przekroczyła już liczbę 180 000 przypadków koronawirusa.  Liczba potwierdzonych przypadków w Barcelonie wyniosi ponad 38 000. Współczynnik reprodukcji wirusa w Katalonii wynosi obecnie 1,37 (jest dobrze, gdy spada poniżej 1), a władze określają ryzyko jako "bardzo duże".

Obecnie mówi się o kilkudziecięciu ogniskach w samej Barcelonie. W początkowej fazie wzrostu liczny nowych przypadków, do zakażeń dochodzić miało głównie podczas spotkań w gronie znajomych i rodziny oraz w miejscach rozrywki. Obecnie w Barcelonie notuje się dziennie kilkaset nowych przypadków (zwykle 200-300).

Aktualne dane na temat liczby nowych przypadków w Barcelonie zbiera Agència de Salut Pública de Barcelona, która prezentuje je na swojej stronie. Wykres dziennej liczby nowych przypadków znajdziemy tam pod hasłem: Evolució diària de casos.

Obecnie nie przewiduje się powrotu do pełnego formalnego lockdownu w Barcelonie, choć miasto wprowadziło znaczne ograniczenia, by zapobiec rozwojowi epidemii. Trzeba liczyć się także z możliwością zaostrzenia restrykcji. Miasto apeluje do mieszkańców, by nie wychodzić z domu, jeśli nie jest to niezbędne. Apeluje się również o ograniczenie interakcji społecznych, pracę zdalną i prowadzenie zajęć na uczelniach w formie zdalnej.

Obiekty noclegowe w Barcelonie

Po okresie zamrożenia gospodarki nie wszystkie obiekty noclegowe w Barcelonie wznowiły już działalność. Na dzień 22 września 127 hoteli w mieście jest gotowych na przyjęcie turystów, co stanowi zaledwie około 29% łącznej liczby hoteli. Aktualną listę otwartych obiektów znajdziesz na stronie Gremi d’Hotels de Barcelona pod tym linkiem.

Nowa normalność i aktualne ograniczenia w Barcelonie i Katalonii

Bardzo dynamiczny wzrost liczby zachorowań jesienią doprowadził do wprowadzenia nowych obostrzeń. Nie jest to wciąż pełen lockdown, ale powrócono do niektórych środków, które obowiązywały wiosną. Obecne obostrzenia: 

 • obowiązuje konieczność utrzymywania minimum 1,5 metra dystansu od innych osób;
 • zakazane są spotkania w grupach powyżej 6 osób (zarówno prywatne, jak i w przestrzeni publicznej);
 • obowiązuje nakaz noszenia maseczek w przestrzeniach publicznych, za brak maseczki nakładane są kary w wysokości 100 euro.
 • obiekty noclegowe mogą się otworzyć, przy zachowaniu reżimu sanitarnego;
 • instytucje kultury, obiekty sportowe, kina teatry przy zachowaniu odpowiedniego dystansu między odwiedzającymi i wdrożeniu reżimu sanitarnego i zmniejszeniu liczby osób do 50% standardowej pojemności;
 • siłownie i obiekty sportowe mogą być otwarte przy zachowaniu reżimu sanitarnego i ograniczeniu liczby osób do 50%;
 • duże sklepy muszą wprowadzić limit osób wynoszący 30% standardowej pojemności;
 • usługi wymagające bliskiego kontaktu zostają zawieszone, z wyjątkiem działalności salonów fryzjerskich;
 • place zabaw muszą zostać zamknięte o 20:00;
 • zawieszone zostają rozgrywki sportowe, za wyjątkiem rozgrywek na poziomie krajowym i profesjonalnym;
 • msze i wydarzenia religijne mogą się odbywać, ale liczba uczestników musi być ograniczona;
 • plaże są otwarte, ale obowiązuje na nich nakaz utrzymania dystansu społecznego; wprowadzono też limity liczby osób (szczegółowe informacje w dalszej części tekstu),
 • restauracje i bary w całej Katalonii mogą serwować jedzenie wyłącznie na wynos (rozporządzenie w tej sprawie wchodzi w życie w nocy z 15 na 16 października i będzie ważne przez 15 dni; okres ten może ulec wydłużeniu);
 • w przypadku spotkań w grupach do 6 osób w przestrzeni publicznej poza dedykowanymi do tego miejscami zabronione jest spożywanie posiłków i napojów;
 • zakaz spożywania alkoholu w miejskich przestrzeniach publicznych;
 • zakaz palenia na świeżym powietrzu, jeli nie można zagwarantować minimalnego dystansu 2 metrów od palacza (zakaz dotyczy nie tylko papiersów, ale także wszystkich wyrobów tytoniowychczy fajek wodnych);
 • w weekendy metro jest zamykane o północy,
 • wprowadzono bardziej rygorystyczne ograniczenia dotyczące liczby osób przebywających jednocześnie na plaży (redukcja o kolejne 15%, do 32 000 osób). Przy miejskich plażach rozmieszczono system, który w czasie rzeczywistym kontroluje liczbę osób. Na tej stronie możemy sprawdzić, jak wygląda sytuacja na plaży, na którą chcemy się wybrać. Jeśli pasek pokazujący liczbę osób jest zielony lub żółty, bez problemu możemy udać się na wybraną plażę. Jeśli kolor jest pomarańczowy, sugerowane jest poszukanie innej plaży ze względu na duże obłożenie. Kolor czerwony informuje nas, że w związku z bardzo dużą liczbą osób, wstęp na plażę zostaje zamknięty;
 • zamknięto dyskoteki i kluby;
 • skrócone zostają godziny pracy sklepów całodobowych, muszą się one zamknąć o 22:00;
 • nie ma formalnego pełnego lockdownu, ale władze Barcelony rekomendują, by nie wychodzić z domu, jeśli nie jest to niezbędne.

Jednocześnie obecnie muzea pozostają otwarte.

Obowiązek noszenia maseczek w Katalonii

W celu zapobiegania wzrostowi liczby zakażeń, rząd Katalonii nałożył obowiązek noszenia maseczek we wszystkich  przestrzeniach publicznych, począwszy od 9 lipca. Dotyczy to zarówno przestrzeni otwartych, jak i zamkniętych, więc maseczki musimy nosić przykładowo na ulicach, w parkach, w pojazdach transportu zbiorowego, w sklepach, kinach, teatrach, lokalach publicznych, częściach wspólnych hotelu etc. Nie musimy mieć maseczki siedząc w ogródku restauracyjnym, ale powinniśmy ją założyć, jeśli wstajemy od stolika.

Maseczki są obowiązkowe dla osób powyżej 6 roku życia i rekomendowane dla osób w wieku 3-5 lat. Z obowiązku jej noszenia jesteśmy zwolnieni jeśli mamy problemy z oddychaniem (nie ma informacji na temat konieczności okazania zaświadczeń lekarskich) lub jesteśmy w trakcie uprawiania sportu na świeżym powietrzu czy kąpieli morskich. Nie muszą ich nosić także osoby niepełnosprawne i niesamodzielne, które nie byłyby w stanie ich zdjąć.

Za brak maseczki lub jej nieprawidłowe noszenie (np. odsłonięcie nosa) możemy zostać ukarani grzywną w wysokości 100 euro.

Kara za spotkania i wspólne spożywanie alkoholu w miejscach publicznych (np. place, ulice, parki) wynosi 500-3000 euro. Spożywanie alkoholu w lokalach, które posiadają odpowiednią licencję jest oczywiście dozwolone.

Aplikacja Radar COVID

Hiszpańskie Ministerstwo Gospodarki i Transformacji Cyfrowej wypuściło aplikację Radar COVID, która ma informować nas o kontakcie z zakażoną osobą. Instalacja aplikacji jest dobrowolna, choć im więcej osób ją pobierze, tym lepiej spełni ona swoją rolę w powstrzymaniu rozwoju epidemii. Aplikację można pobrać z App Store i Google Play. Obecnie jest ona jedną z najpopularniejszych pobieranych w Hiszpanii aplikacji.

Aplikację, która bazuje na Bluetooth i GPS, możemy pobrać bezpłatnie. Obecnie funkcjonuje w okrojonej firmie, ponieważ rejestruje kontakty, ale nie wysyła alertów (ma działać w pełni od 15 września). Do wyboru mamy dwie wersje językowe: hiszpańską i angielską.

Aplikacja nie wymaga wielu zezwoleń i zbiera znacznie mniej danych niż Facebook czy Instagram. Rejestruje nasze kontakty, jeśli przebywamy w promieniu 2 metrów od innego telefonu z zainstalowaną aplikacją. Te dane są przechowywane przez 14 dni. Jeśli użytkownik dobrowolnie zaznaczy w aplikacji, że otrzymał pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa, wówczas osoby, które zostały zarejestrowane przez aplikację jako mające z nim kontakt otrzymają powiadomienie. Nie poznamy jednak ani informacji o tym, kto był zakażony, ani gdzie doszło do kontaktu.

Aplikacja nie pobiera takich danych jak nasze imię, adres mailowy, lokalizacja czy numer telefonu. Musimy jednak pamiętać, żeby mieć włączony Bluetooth.

Źródła informacji: www.barcelona.cat, www.spth.gob.es, reopen.europa.eu, lavanguardia.com