Po miesiącach lockdownu Hiszpania otworzyła swoje granice dla turystów z innych krajów Unii Europejskiej, jednak musimy pamiętać, że na miejscu wciąż obowiązują liczne ograniczenia, których celem jest zahamowanie rozwoju epidemii. Obecnie na terenie całego kraju obowiązuje stan alarmowy, który wiąże się z wprowadzeniem godziny policyjnej. Bezpośrednie loty łączące Polskę i Hiszpanię są już dozwolone. Każda osoba przylatująca do Hiszpanii ma obowiązek okazania negatywnego wyniku testu PCR zrobionego maksymalnie 72h przed podróżą oraz wypełnienia specjalnego formularza i wygenerowania kodu QR, bez którego nie będziemy w stanie przejść kontroli sanitarnej na lotnisku po przylocie. Na miejscu obowiązuje szereg obostrzeń, przykładowo wprowadza się niższe limity osób w sklepach, instytuacjach sportowych, zawiesza nieprofesjonalne rozgrywki sportowe i zakazuje restauracjom i barom serwowania posiłków w lokalach. Zebraliśmy dla Was wszystkie najważniejsze informacje dotyczące wyjazdu do Hiszpanii i szczegółowe informacje dotyczące pobytu w Katalonii w czasach pandemii koronawirusa.

Hiszpania jest jednym z najmocniej dotkniętych pandemią COVID-19 krajów europejskich. Pierwsza fala choroby swój szczytowy okres miała w marcu i kwietniu. Po okresie stabilizacji późną wiosną, od lipca Hiszpania zmaga się ze znacznym wzrostem liczby zachorowań. Obecnie liczba wykrytych przypadków sięga już 1,56 (stan na 22 listopada), a w listopadzie w Hiszpanii notuje się po kilkanaście tysięcy nowych przypadków dziennie (poziom 15 000 - 20 000 nowych przypadków dziennie). Hiszpania jest jednym z krajów z najwyższą liczbą nowych przypadków na 100 000 mieszkańców wykrytych w ciągu ostatnich 14 dni w Europie. Polecamy śledzenie bieżących danych na stronie Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób.

Jednym z najmocniej dotkniętych regionów jest Katalonia. Aktualne dane dotyczące liczby nowych przypadków w poszczególnych częściach Hiszpanii możecie śledzić na tej stronie. Szczegółowe dane dotyczące liczby zachorowań w poszczególnych częściach Katalonii polecamy śledzić tutaj.

Granice, obowiązkowy negatywny wynik testu PCR

Obecnie granice Hiszpanii są już otwarte dla turystów z krajów Unii Europejskiej, w tym z Polski, a loty do krajów europejskich mogą być wznawiane. Po tygodniach zakazu bezpośrednich lotów, obecnie połączenia lotnicze Polski z Hiszpanią są dozwolone.

Turyści nie mają obowiązku poddania się kwarantannie po przyjeździe do Hiszpanii. Od 23 listopada osoby przybywające do Hiszpanii z krajów wysokiego ryzyka mają obowiązek posiadania negatywnego wyniku testu PCR, który został wykonany na maksymalnie 72 godziny przed przybyciem do Hiszpanii. W tym momencie Polska jest uznawana za kraj wysokiego ryzyka i zaświadczenie o negatywnym wyniku testy jest dla nas obowiązkowe.

Pytanie o posiadanie negatywnego wyniku testu zostało włączone do formularza FCS. Zgodnie z hiszpańskim prawem, na początku zakupu biletu lub wycieczki do Hiszpanii powinniśmy zostać poinformowani przez biuro podróży czy przewoźnika o obowiązku posiadania formularza i negatywnego wyniku testu.

Dokument potwierdzający negatywny wynik testu na SARS-CoV-2 powinien być w hiszpańskiej lub/i angielskiej wersji językowej. Oryginalny dokument możemy okazać w wersji papierowej lub elektronicznej. Na dokumencie obowiązkowo muszą znaleźć się następujące dane: imię i nazwisko podróżnego, numer paszportu lub dowodu (tego samego dokumentu, który podajemy w formularzu FCS), datę wykonania testu, jednostkę wykonującą test oraz jej dane kontaktowe, zastosowaną technikę oraz informację o negatywnym wyniku testu.

Hiszpania dopuszcza wyłącznie wyniki testu PCR. Inne testy, jak np. testy na przeciwciała, nie są akceptowane.

Podróżni przylatujący do Hiszpanii samolotem mają również obowiązek wypełnienia formularza FCS (Health Control Form) i wygenerowania QR kodu, który należy okazać podczas kontroli sanitarnej na lotnisku po przylocie. Możemy być poddani mierzeniu temperatury (np. kamerami termowizyjnymi). Jeśli nasza temperatura wzbudzi wątpliwość, przejdziemy ponowne badanie. W przypadku potwierdzenia temperatury powyżej 37,5 stopnia, zostanie uruchomiony alarm sanitarny i zostaniemy przewiezieni do jednostki zdrowotnej. Możemy też zostać poproszeni o wykonanie testu po przybyciu, jeśli stan naszego zdrowia wzbudzi wątpliwości.

W związku ze znacznym wzrostem nowych przypadków, kolejne europejskie kraje oficjalnie odradzają wyjazdy do Hiszpanii lub poszczególnych jej częśc. Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca unikanie podróży do Katalonii, jeśli nie są one niezbędne. W Polsce aktualnie nie musimy odbywać kwarantanny po powrocie z Hiszpanii, ale trzeba mieć na uwadze, że sytuacja może zmienić się dynamicznie.

Szczegółowe informacje w j. hiszpańskim dotyczące zasad wjazdu do kraju zostały opublikowane w biuletynie.

Loty na trasie Polska - Hiszpania

Przez kilka tygodni, do końca września 2020, obowiązywał zakaz lądowania w Polsce samolotów startujących z hiszpańskich lotnisk. Obecnie zakaz jest już zniesiony i możemy polecieć do i z Hiszpanii.

MSZ zaleca ostrożność w planowaniu podróży zagranicznych i radzi, by mieć na uwadze możliwe problemy z powrotem do kraju lub ewentualna konieczność poddania się kwarantannie czy badaniu na obecność wirusa. Ponadto, jeśli zdecydujecie się na podróż, polecamy wybór oferty z gwarancją możliwości zmiany terminu lub anulowania usługi.

Formularz FCS

Wypełnienie formularza FCS jest obligatoryjne dla każdej osoby przylatującej do Hiszpanii. W przypadku osoby niepełnoletniej formularz może wypełnić jej opiekun.

Formularz należy wypełnić jeszcze przez podróżą. Gdy tylko będziemy znać szczegółu naszego lotu, możemy zarejestrować się na oficjalniej stronie internetowej. Będziemy musieli podać tam podstawowe informacje, takie jak nasze imię, nazwisko, numer paszportu lub dowodu, datę przylotu, numer lotu oraz adres email. Po uzupełnieniu tego formularza otrzymamy maila z unikalnym kodem bezpieczeństwa, który pozwoli nam wygenerować właściwy formularz FCS, w którym musimy podać nasze dane osobowe, dane kontaktowe, poinformować o szczegółach podróży oraz przekazać dane dotyczące naszego zdrowia. Możemy zacząć uzupełniać formularz, zapisać zmiany i w każdej chwili do tego wrócić.

Na 48 godzin przed datą podróży odblokuje nam się możliwość uzupełnienia informacji dotyczących naszego zdrowia. Po ich podaniu będziemy mogli wygenerować QR kod, który musimy wydrukować lub zapisać na telefonie i okazać podczas kontroli sanitarnej na lotnisku po przylocie do Hiszpanii. Kontrola odbędzie się jeszcze przed wejściem do terminala i odbiorem bagażu. Brak kodu wiąże się z brakiem możliwości wstępu na teren Hiszpanii. Pamiętajmy, że na lotnisku musimy utrzymać dystans minimum 1,5 metra oraz zakrywać nos i usta.

Jeśli planujemy ponowną podróż do Hiszpanii, całą procedurę musimy powtórzyć. Jeśli odwołamy swoją podróż, nie musimy o tym informować, nawet jeśli już wypełniliśmy formularz.

Jeśli okaże się, że mieliśmy kontakt z osobą zakażoną koronawirusem, służby hiszpańskie mogą się z nami skontaktować, by podjąć dalsze odpowiednie kroku.

Władze Hiszpanii uczulają, że nie powinniśmy podróżować, jeśli w ciągu 14 dni przed wyjazdem zaobserwowaliśmy u siebie objawy mogące wskazywać na COVID-19 (np. gorączka, kaszel, problemy z oddychaniem).

Jakie główne ograniczenia wprowadzono w Hiszpanii?

Uwaga: ograniczenia w Barcelonie opisujemy szczegółowo w dalszej części artykułu.

Będąc w Hiszpanii musimy pamiętać o tym, by:

 • utrzymywać dystans wynoszący minimum 1,5 metra;
 • często dokładnie myć i dezynfekować ręce;
 • zakrywać usta kaszląc czy kichając (najlepiej jest zatykać je zgięciem łokcia);
 • używać maseczek w przedstrzeniach publicznych - w publicznych środkach transportu, na ulicach i w przestrzeni publicznej, jeśli nie można zagwarantować utrzymania minimum 1,5 metra dystansu. Maseczki nie są obowiązkowe dla dzieci poniżej 6 roku życia oraz dla osób mających problemy z oddychaniem. Nie musimy ich także nosić podczas uprawiania sportu.

Ponadto wprowadzono następujące ograniczenia:

 • wprowadzono stan alarmowy, który obowiązuje na terenie całego kraju do północy 9 listopada 2020;
 • wprowadzono godzinę policyjną, która standardowo obowiązuje od 23:00 do 6:00, choć godziny obowiązywania mogą się różnić między poszczególnymi wspólnotami autonomicznymi;
 • wprowadzono limit liczby osób mogących uczestniczyć w spotkaniach, który wynosi 6;
 • wprowadzono limity osób mogących uczestniczyć w uroczystościach religijnych; są one uzależnione od regionu;
 • zakaz palenia w miejscach publicznych, jeśli nie można utrzymać bezpiecznego dystansu dwóch metrów.

Stan alarmowy

W obliczu ogromnej liczby zakażeń, hiszpańskie władze podjęły 25 października decyzję o wprowadzeniu stanu alarmowego do 9 listopada 2020 na terenie całego kraju. 3 listopada podjęto decyzję o wydłużeniu go aż o 9 miesięcy, co oznacza, ze stan alarmowy obowiązuje do północy 9 maja 2021.

Godzina policyjna

W związku z wprowadzeniem stanu alarmowego, w Hiszpanii obowiązuje godzina policyjna między 23:00 a 6:00 (w poszczególnych regionach dokładne godziny mogą się różnić - godzina policyjna musi jednak zacząć się między 22:00 a 00:00 i zakończyć między 5:00 a 7:00). Godzina policyjna nie obowiązuje na Wyspach Kanaryjskich, które znajdują się w lepszej sytuacji epidemicznej.

Wprowadzenie godziny policyjnej nakłada następujące ograniczenia:

 • można poruszać się w przestrzeni publicznej wyłącznie w celu zakupu leków, artykułów sanitarnych lub produktów pierwszej potrzeby, pilnej potrzeby skorzystania z usług ośrodków zdrowia lub ośrodków weterynaryjnych, wypełniania obowiązków zawodowych lub zobowiązań prawnych, opieki nad osobami starszymi, niepełnosprawnymi i wymagającymi opieki, a także w przypadku siły wyższej.

Co zrobić, jeśli zauważysz u siebie objawy COVID-19 podczas pobytu w Hiszpanii?

Jeśli zauważysz u siebie objawy, które mogą wskazywać na zakażenie koronawirusem, powinniśmy niezwłocznie odizolować się i skontaktować się z władzami wspólnoty autonomicznej, w której przebywamy. W przypadku Barcelony będą to władze Katalonii (telefon pod numer 061 lub w awaryjnej sytuacji 112).

Kontakt z osobą zakażoną COVID-19

Jeśli mieliśmy kontakt z osobą, u której potwierdzono zakażenie koronawirusem, musimy poddać się 14-dniowej kwarantannie (np. w hotelu, w którym się zatrzymaliśmy).

Aktualna sytuacja epidemiologiczna w Barcelonie i Katalonii

Katalonia przekroczyła już liczbę 292 000 przypadków koronawirusa.  Liczba potwierdzonych przypadków w Barcelonie wyniosi niemal 60 000. Obecnie w Barcelonie notuje się dziennie około 100-200 nowych potwierdzonych przypadków.

Aktualne dane na temat liczby nowych przypadków w Barcelonie zbiera Agència de Salut Pública de Barcelona, która prezentuje je na swojej stronie. Wykres dziennej liczby nowych przypadków znajdziemy tam pod hasłem: Evolució diària de casos.

Miasto wprowadziło znaczne ograniczenia, by zapobiec dalszemy rozwojowi epidemii i trzeba liczyć się także z możliwością zaostrzenia restrykcji. Miasto apeluje do mieszkańców, by nie wychodzić z domu, jeśli nie jest to niezbędne. Apeluje się również o ograniczenie interakcji społecznych, pracę zdalną i prowadzenie zajęć na uczelniach w formie zdalnej.

Obiekty noclegowe w Barcelonie

Po okresie zamrożenia gospodarki nie wszystkie obiekty noclegowe w Barcelonie wznowiły już działalność. Na dzień 2 listopada 123 hotele w mieście są gotowe na przyjęcie turystów, co stanowi zaledwie około 28% łącznej liczby hoteli. Aktualną listę otwartych obiektów znajdziesz na stronie Gremi d’Hotels de Barcelona pod tym linkiem.

Aktualne ograniczenia w Barcelonie i Katalonii

Bardzo dynamiczny wzrost liczby zachorowań jesienią doprowadził do wprowadzenia nowych obostrzeń. Nie jest to wciąż formalnie lockdown, ale ograniczenia są bardzi duże i powrócono do niektórych środków, które obowiązywały wiosną. Obecne obostrzenia: 

 • obowiązuje konieczność utrzymywania minimum 1,5 metra dystansu od innych osób;
 • zakazane są spotkania w grupach powyżej 6 osób (zarówno prywatne, jak i w przestrzeni publicznej);
 • godzina policyjna obowiązuje w godzinach 22:00-6:00;
 • granice Katalonii z innymi hiszpańskimi wspólnotami autonomicznymi zostały zamknięte, obowiązują wyjątki jeśli chodzi o ich przekraczanie;
 • w weekend obowiązuje zakaz opuszczania swoich miejscowości, trwa od godziny 6:00 w piątek do 6:00 w poniedziałek;
 • wyjątki, kiedy można wyjść podczas godziny policyjnej oraz opuścić granice Katalonii czy danej  miejscowości to m.in. konieczność skorzystania z pomocy medycznej, zakup leków, opieka nad osobami starszymi, niepełnoletnimi, niepełnosprawnymi czy wymagającymi opieki, a także czynności zawodowe;
 • w przypadku podróży poza granice Katalonii, podróży nocnych oraz weekendowych należy posiadać ze sobą deklarację;
 • obowiązuje nakaz noszenia maseczek w przestrzeniach publicznych, za brak maseczki nakładane są kary w wysokości 100 euro.
 • obiekty noclegowe mogą się otworzyć, przy zachowaniu reżimu sanitarnego;
 • zawieszono działanie instytucji kultury (kina, teatry do 22.11); mogą działać biblioteki i muzea, przy zachowaniu reżimu sanitarnego i zmniejszeniu liczby osób;
 • parki, ogrody i place zabaw zamykają się o 20:00;
 • zawieszono zajęcia pozaszkolne;
 • siłownie i obiekty sportowe są zamknięte, z wyjątkiem centrów treningowych profesjonalistów, przynajmniej do 22.11;
 • transport publiczny musi utrzymać 100% swojej oferty, jedyne ograniczenia mogą dotyczyć godzin nocnych;
 • małe sklepy mogą być otwarte, a obiekty handlowe o powierzchni ponad 800 m2 muszą być zamknięte;
 • usługi wymagające bliskiego kontaktu zostają zawieszone, z wyjątkiem działalności salonów fryzjerskich;
 • zawieszone zostają rozgrywki sportowe, za wyjątkiem rozgrywek na poziomie krajowym i profesjonalnym;
 • msze i wydarzenia religijne mogą się odbywać, ale liczba uczestników musi być ograniczona;
 • plaże są otwarte, ale obowiązuje na nich nakaz utrzymania dystansu społecznego;
 • restauracje i bary w całej Katalonii mogą serwować jedzenie wyłącznie na wynos do godziny 22:00, zamknięcie lokali gastronomicznych przedłużono co najmniej do 22.11;
 • w przypadku spotkań w grupach do 6 osób w przestrzeni publicznej poza dedykowanymi do tego miejscami zabronione jest spożywanie posiłków i napojów;
 • zakaz spożywania alkoholu w miejskich przestrzeniach publicznych;
 • zakaz palenia na świeżym powietrzu, jeli nie można zagwarantować minimalnego dystansu 2 metrów od palacza (zakaz dotyczy nie tylko papiersów, ale także wszystkich wyrobów tytoniowychczy fajek wodnych);
 • zamknięto dyskoteki i kluby;
 • skrócone zostają godziny pracy sklepów całodobowych, muszą się one zamknąć o 22:00;
 • obiekty handlowe muszą zamknąć się o 21:00 i nie mogą otworzyć się przed 7:00 (nie dotyczy aptek);
 • Barcelony rekomendują, by nie wychodzić z domu, jeśli nie jest to niezbędne.

Obowiązek noszenia maseczek w Katalonii

W celu zapobiegania wzrostowi liczby zakażeń, rząd Katalonii nałożył obowiązek noszenia maseczek we wszystkich  przestrzeniach publicznych, począwszy od 9 lipca. Dotyczy to zarówno przestrzeni otwartych, jak i zamkniętych, więc maseczki musimy nosić przykładowo na ulicach, w parkach, w pojazdach transportu zbiorowego, w sklepach, kinach, teatrach, lokalach publicznych, częściach wspólnych hotelu etc. Nie musimy mieć maseczki siedząc w ogródku restauracyjnym, ale powinniśmy ją założyć, jeśli wstajemy od stolika.

Maseczki są obowiązkowe dla osób powyżej 6 roku życia i rekomendowane dla osób w wieku 3-5 lat. Z obowiązku jej noszenia jesteśmy zwolnieni jeśli mamy problemy z oddychaniem (nie ma informacji na temat konieczności okazania zaświadczeń lekarskich) lub jesteśmy w trakcie uprawiania sportu na świeżym powietrzu czy kąpieli morskich. Nie muszą ich nosić także osoby niepełnosprawne i niesamodzielne, które nie byłyby w stanie ich zdjąć.

Za brak maseczki lub jej nieprawidłowe noszenie (np. odsłonięcie nosa) możemy zostać ukarani grzywną w wysokości 100 euro.

Kara za spotkania i wspólne spożywanie alkoholu w miejscach publicznych (np. place, ulice, parki) wynosi 500-3000 euro.

Aplikacja Radar COVID

Hiszpańskie Ministerstwo Gospodarki i Transformacji Cyfrowej wypuściło aplikację Radar COVID, która ma informować nas o kontakcie z zakażoną osobą. Instalacja aplikacji jest dobrowolna, choć im więcej osób ją pobierze, tym lepiej spełni ona swoją rolę w powstrzymaniu rozwoju epidemii. Aplikację można pobrać z App Store i Google Play. Obecnie jest ona jedną z najpopularniejszych pobieranych w Hiszpanii aplikacji.

Aplikację, która bazuje na Bluetooth i GPS, możemy pobrać bezpłatnie. Obecnie funkcjonuje w okrojonej firmie, ponieważ rejestruje kontakty, ale nie wysyła alertów (ma działać w pełni od 15 września). Do wyboru mamy dwie wersje językowe: hiszpańską i angielską.

Aplikacja nie wymaga wielu zezwoleń i zbiera znacznie mniej danych niż Facebook czy Instagram. Rejestruje nasze kontakty, jeśli przebywamy w promieniu 2 metrów od innego telefonu z zainstalowaną aplikacją. Te dane są przechowywane przez 14 dni. Jeśli użytkownik dobrowolnie zaznaczy w aplikacji, że otrzymał pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa, wówczas osoby, które zostały zarejestrowane przez aplikację jako mające z nim kontakt otrzymają powiadomienie. Nie poznamy jednak ani informacji o tym, kto był zakażony, ani gdzie doszło do kontaktu.

Aplikacja nie pobiera takich danych jak nasze imię, adres mailowy, lokalizacja czy numer telefonu. Musimy jednak pamiętać, żeby mieć włączony Bluetooth.

Źródła informacji: boe.es, www.barcelona.cat, www.spth.gob.es, reopen.europa.eu, lavanguardia.com