Po miesiącach lockdownu Hiszpania otworzyła swoje granice dla turystów z innych krajów Unii Europejskiej, jednak musimy pamiętać, że na miejscu wciąż obowiązują pewne ograniczenia. Mamy również obowiązek wypełnienia specjalnego formularza i wygenerowania kodu QR, bez którego nie będziemy w stanie przejść kontroli sanitarnej na lotnisku po przylocie. Zebraliśmy dla Was wszystkie najważniejsze informacje dotyczące wyjazdu do Hiszpanii w czasach pandemii koronawirusa.

Hiszpania jest jednym z najmocniej dotkniętych pandemią COVID-19 krajów europejskich. Pierwsza fala choroby swój szczytowy okres miała w marcu i kwietniu. Do 27 lipca łączna liczba przypadków wyniosła około 279 tysięcy. Po okresie stabilizacji późną wiosną, w lipcu, a zwłaszcza jego drugiej połowie, Hiszpania zmaga się ze znacznym wzrostem liczby zachorowań. Tylko 27 lipca poinformowano o ponad 6300 nowych przypadkach zachorowań. Jednym z najmocniej dotkniętych regionów jest Katalonia. Aktualne dane dotyczące liczby nowych przypadków w poszczególnych częściach Hiszpanii możecie śledzić na tej stronie. Szczegółowe dane dotyczące liczby zachorowań w poszczególnych częściach Katalonii polecamy śledzić tutaj.

Obecnie granice Hiszpanii są już otwarte dla turystów z krajów Unii Europejskiej, w tym z Polski, a loty do krajów europejskich mogą być wznawiane. Turyści nie mają obowiązku poddania się kwarantannie po przyjeździe do Hiszpanii. Nie musimy również okazywać zaświadczenia lekarskiego ani testu na obecność koronawirusa z negatywnym wynikiem. Podróżni przylatujący do Hiszpanii samolotem mają jednak obowiązek wypełnienia formularza FCS (Health Control Form) i wygenerowania QR kodu, który należy okazać podczas kontroli sanitarnej na lotnisku po przylocie.

W związku ze znacznym wzrostem nowych przypadków, kolejne europejskie kraje oficjalnie odradzają wyjazdy do Hiszpanii lub poszczególnych jej części, na czele z Katalonią. Takie informacje swoim obywatelom przekazały już Francja czy Niemcy. Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza podróże do Katalonii, jeśli nie są one niezbędne. Niektóre kraje, w tym Wielka Brytania - nałożyła na wracających z Hiszpanii obowiązek odbycia dwutygodniowej kwarantanny. W Polsce aktualnie nie mamy takich ograniczeń, ale trzeba mieć na uwadze, że sytuacja zmienia się dynamicznie.

Formularz FCS

Wypełnienie formularza FCS jest obligatoryjne dla każdej osoby przylatującej do Hiszpanii. W przypadku osoby niepełnoletniej formularz może wypełnić jej opiekun.

Formularz należy wypełnić jeszcze przez podróżą. Gdy tylko będziemy znać szczegółu naszego lotu, możemy zarejestrować się na oficjalniej stronie internetowej. Będziemy musieli podać tam podstawowe informacje, takie jak nasze imię, nazwisko, numer paszportu lub dowodu, datę przylotu, numer lotu oraz adres email. Po uzupełnieniu tego formularza otrzymamy maila z unikalnym kodem bezpieczeństwa, który pozwoli nam wygenerować właściwy formularz FCS, w którym musimy podać nasze dane osobowe, dane kontaktowe, poinformować o szczegółach podróży oraz przekazać dane dotyczące naszego zdrowia. Możemy zacząć uzupełniać formularz, zapisać zmiany i w każdej chwili do tego wrócić.

Na 48 godzin przed datą podróży odblokuje nam się możliwość uzupełnienia informacji dotyczących naszego zdrowia. Po ich podaniu będziemy mogli wygenerować QR kod, który musimy wydrukować lub zapisać na telefonie i okazać podczas kontroli sanitarnej na lotnisku po przylocie do Hiszpanii. Kontrola odbędzie się jeszcze przed wejściem do terminala i odbiorem bagażu. Brak kodu wiąże się z brakiem możliwości wstępu na teren Hiszpanii. Pamiętajmy, że na lotnisku musimy utrzymać dystans minimum 1,5 metra oraz zakrywać nos i usta.

Jeśli planujemy ponowną podróż do Hiszpanii, całą procedurę musimy powtórzyć. Jeśli odwołamy swoją podróż, nie musimy o tym informować, nawet jeśli już wypełniliśmy formularz.

Jeśli okaże się, że mieliśmy kontakt z osobą zakażoną koronawirusem, służby hiszpańskie mogą się z nami skontaktować, by podjąć dalsze odpowiednie kroku.

Władze Hiszpanii uczulają, że nie powinniśmy podróżować, jeśli w ciągu 14 dni przed wyjazdem zaobserwowaliśmy u siebie objawy mogące wskazywać na COVID-19 (np. gorączka, kaszel, problemy z oddychaniem).

Jakie ograniczenia wprowadzono w Hiszpanii?

Uwaga: ograniczenia w Barcelonie opisujemy szczegółowo w dalszej części artykułu.

Hiszpania podzieliła odmrażanie gospodarki i znoszenie restrykcji na kilka etapów, przy czym poszczególne regiony mogą znajdować się na różnych etapach, w zależności od stopnia opanowania epidemii.

Będąc w Hiszpanii musimy pamiętać o tym, by:

 • utrzymywać dystans wynoszący minimum 1,5 metra;
 • często dokładnie myć i dezynfekować ręce;
 • zakrywać usta kaszląc czy kichając (najlepiej jest zatykać je zgięciem łokcia);
 • używać maseczek w przedstrzeniach publicznych - w publicznych środkach transportu, na ulicach i w przestrzeni publicznej, jeśli nie można zagwarantować utrzymania minimum 1,5 metra dystansu. Maseczki nie są obowiązkowe dla dzieci poniżej 6 roku życia oraz dla osób mających problemy z oddychaniem. Nie musimy ich także nosić podczas uprawiania sportu.

Co zrobić, jeśli zauważysz u siebie objawy COVID-19 podczas pobytu w Hiszpanii?

Jeśli zauważysz u siebie objawy, które mogą wskazywać na zakażenie koronawirusem, powinniśmy niezwłocznie odizolować się i skontaktować się z władzami wspólnoty autonomicznej, w której przebywamy. W przypadku Barcelony będą to władze Katalonii (telefon pod numer 061 lub w awaryjnej sytuacji 112).

Kontakt z osobą zakażoną COVID-19

Jeśli mieliśmy kontakt z osobą, u której potwierdzono zakażenie koronawirusem, musimy poddać się 14-dniowej kwarantannie (np. w hotelu, w którym się zatrzymaliśmy).

Aktualna sytuacja epidemiologiczna w Barcelonie i Katalonii

W ostatnich dniach większość comarek (odpowiednik naszych powiatów) w Katalonii zarejestrowała wzrost liczby nowych przypadków COVID-19. Początkowo duży wzrost odnotowano głównie w comarce Segrià w okolicach miasta Lleida, ale obecnie liczne ogniska występują także w Barcelonie i sąsiednim l’Hospitalet. Wzrost liczby zachorowań widoczny jest także w innych największych miastach Katalonii, takich jak Badalona, Girona, Figueres czy Manresa.

Obecnie mówi się o kilkudziecięciu ogniskach w samej Barcelonie. W początkowej fazie wzrostu liczny nowych przypadków, do zakażeń dochodzić miało głównie podczas spotkań w gronie znajomych i rodziny oraz w miejscach rozrywki. Obecnie w Barcelonie notuje się dziennie kilkaset nowych przypadków, a łączna liczba zakażonych barcelończyków od początku pandemii przekroczyła już 19 tysięcy.

Aktualne dane na temat liczby nowych przypadków w Barcelonie zbiera Agència de Salut Pública de Barcelona, która prezentuje je na swojej stronie. Wykres dziennej liczby nowych przypadków znajdziemy tam pod hasłem: Evolució diària de casos.

Obecnie nie przewiduje się powrotu lockdownu w Barcelonie, choć miasto wprowadziło ograniczenia, by zapobiec rozwojowi epidemii. Trzeba liczyć się także z możliwością zaostrzenia restrykcji.

Obiekty noclegowe w Barcelonie

Po okresie zamrożenia gospodarki nie wszystkie obiekty noclegowe w Barcelonie wznowiły już działalność. Na dzień 7 lipca zaledwie 87 hoteli jest gotowych na przyjęcie turystów. Aktualną listę otwartych obiektów znajdziesz na stronie Gremi d’Hotels de Barcelona pod tym linkiem.

Nowa normalność i aktualne ograniczenia w Barcelonie i Katalonii

Barcelona przeszła już przez wszystkie fazy odmrażania i obecnie znajduje się w ostatniej fazie nazywanej „nową normalnością”. Oznacza to, że:

 • społeczne i ekonomiczne ograniczenia oraz nadzwyczajne środki związane z wychodzeniem z epidemii zostały zniesione;
 • nie ma już ograniczeń dotyczących liczby miejsc w budynkach oraz na zewnątrz, ale musi być zachowany dystans 1,5 metra;
 • zalecane jest unikanie zgromadzeń;
 • obowiązuje konieczność utrzymywania minimum 1,5 metra dystansu od innych osób;
 • obowiązuje nakaz noszenia maseczek w przestrzeniach publicznych, za brak maseczki nakładane są kary w wysokości 100 euro.
 • obiekty noclegowe mogą się otworzyć, przy zachowaniu reżimu sanitarnego;
 • instytucje kultury, sklepy, obiekty sportowe, teatry i strefy wspólne w hotelach mogą wznowić działalność przy zachowaniu odpowiedniego dystansu między odwiedzającymi i wdrożeniu reżimu sanitarnego;
 • plaże są otwarte, ale obowiązuje na nich nakaz utrzymania dystansu społecznego; wprowadzono też limity liczby osób (szczegółowe informacje w dalszej części tekstu),
 • restauracje i bary są otwarte przy zachowaniu reżimu sanitarnego, ale mogą być czynne wyłącznie do północy.

Ponadto w związku ze znacznym wzrostem liczby nowych przypadków w lipcu wprowadzono nowe dodatkowe ograniczenia:

 • zakaz spotkań w grupach większych niż 10 osób (dotyczy to zarówno przestrzeni publicznej, jak i prywatnej);
 • sklepy czy restauracje muszą zwiększyć środki ochronne i zaostrzyć normy sanitarne;
 • w weekendy metro jest zamykane o północy,
 • wprowadzono bardziej rygorystyczne ograniczenia dotyczące liczby osób przebywających jednocześnie na plaży (redukcja o kolejne 15%, do 32 000 osób). Przy miejskich plażach rozmieszczono system, który w czasie rzeczywistym kontroluje liczbę osób. Na tej stronie możemy sprawdzić, jak wygląda sytuacja na plaży, na którą chcemy się wybrać. Jeśli pasek pokazujący liczbę osób jest zielony lub żółty, bez problemu możemy udać się na wybraną plażę. Jeśli kolor jest pomarańczowy, sugerowane jest poszukanie innej plaży ze względu na duże obłożenie. Kolor czerwony informuje nas, że w związku z bardzo dużą liczbą osób, wstęp na plażę zostaje zamknięty;
 • zamknięto dyskoteki i kluby, a salony gier i kasyna muszą się zamknąć o północy,
 • restauracjei bary mogą być otwarte jedynie do północy,
 • nie ma formalnego lockdownu, ale władze Barcelony rekomendują, by nie wychodzić z domu, jeśli nie jest to niezbędne.

Jednocześnie obecnie muzea pozostają otwarte.

Obowiązek noszenia maseczek w Katalonii

W celu zapobiegania wzrostowi liczby zakażeń, rząd Katalonii nałożył obowiązek noszenia maseczek we wszystkich  przestrzeniach publicznych, począwszy od 9 lipca. Dotyczy to zarówno przestrzeni otwartych, jak i zamkniętych, więc maseczki musimy nosić przykładowo na ulicach, w parkach, w pojazdach transportu zbiorowego, w sklepach, kinach, teatrach, lokalach publicznych, częściach wspólnych hotelu etc. Nie musimy mieć maseczki siedząc w ogródku restauracyjnym, ale powinniśmy ją założyć, jeśli wstajemy od stolika.

Maseczki są obowiązkowe dla osób powyżej 6 roku życia i rekomendowane dla osób w wieku 3-5 lat. Z obowiązku jej noszenia jesteśmy zwolnieni jeśli mamy problemy z oddychaniem (nie ma informacji na temat konieczności okazania zaświadczeń lekarskich) lub jesteśmy w trakcie uprawiania sportu na świeżym powietrzu czy kąpieli morskich. Nie muszą ich nosić także osoby niepełnosprawne i niesamodzielne, które nie byłyby w stanie ich zdjąć.

Za brak maseczki możemy zostać ukarani grzywną w wysokości 100 euro.

Źródła informacji: www.barcelona.cat, www.spth.gob.es, reopen.europa.eu, lavanguardia.com