Choć Hiszpania otworzyła swoje granice dla turystów z innych krajów, musimy pamiętać, że na miejscu wciąż obowiązują pewne ograniczenia, których celem jest zahamowanie rozwoju epidemii. Obecnie zakończył się już obowiązujący kilka miesięcy stan alarmowy, który wiązał się z wprowadzeniem godziny policyjnej, choć niektóre wspólnoty autonomiczne zdecydowały się utrzymać restrykcje. Bezpośrednie loty łączące Polskę i Hiszpanię są  dozwolone. Każda osoba przylatująca do Hiszpanii ma obowiązek okazania negatywnego wyniku testu PCR zrobionego maksymalnie 72h przed podróżą oraz wypełnienia specjalnego formularza i wygenerowania kodu QR, bez którego nie będziemy w stanie przejść kontroli sanitarnej na lotnisku po przylocie. Z obowiązku wykonania testu zwolnione są spełniające odpowiednie warunki osoby zaszczepione. Na miejscu obowiązuje szereg obostrzeń, przykładowo wprowadza się niższe limity osób w sklepach, instytuacjach sportowych czy lokalach gastronomicznych. Hiszpania zmaga się obecnie z piątą falą i mocno rosnącą liczbą przypadków. Zebraliśmy dla Was wszystkie najważniejsze informacje dotyczące wyjazdu do Hiszpanii i szczegółowe informacje dotyczące pobytu w Katalonii w czasach pandemii koronawirusa.

Spis treści

  1. Wjazd do Hiszpanii – zasady i test PCR
  2. Wjazd do Hiszpanii dla zaszczepionych bez testu
  3. Formularz FCS
  4. Test na koronawirusa w Barcelonie
  5. Obostrzenia w Hiszpanii
  6. Stan alarmowy i godzina policyjna
  7. Sytuacja w Barcelonie
  8. Obostrzenia w Barcelonie i Katalonii
  9. Powrót do Polski z Hiszpanii

Hiszpania jest jednym z najmocniej dotkniętych pandemią COVID-19 krajów europejskich. Pierwsza fala choroby swój szczytowy okres miała w marcu i kwietniu. Po okresie stabilizacji późną wiosną, jesienią nastąpił znaczny wzrost liczby zachorowań. Po poprawie sytuacji w grudniu, Hiszpania mierzyła się z kolejną falą zachorowań, jednak znaczne restrykcje pozwoliły mocno zmniejszyć liczbę nowych przypadków. Złagodzenie zasad wjazdu do kraju, zniesienie wielu obostrzeń oraz rozprzestrzenianie się wariantu Delta przyczyniły się do tego, że Hiszpania mierzy się dziś z kolejną falą.

Liczba wykrytych przypadków przekracza już 4,1 miliona (stan na 17 lipca 2021), a aktualnie notuje się już nawet ponad 30 000 nowych przypadków dziennie (warto mieć na uwadze, że w najgorszym etapie notowano ponad  90 000 nowych przypadków dziennie). Na tle innych krajów Unii Europejskiej Hiszpania ma jeden z najwyższych wyników pod względem liczby nowych przypadków na 100 000 mieszkańców wykrytych w ciągu ostatnich 14 dni (w dniu 17.07 wskaźnik wynosił 377,08 a dla porównania w Polsce 3,1). Polecamy śledzenie bieżących danych na stronie Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób.

Jednym z najmocniej dotkniętych regionów jest Katalonia (obecnie już ponad 752 tysiące przypadków). Aktualne dane dotyczące liczby nowych przypadków w poszczególnych częściach Hiszpanii możecie śledzić na tej stronie. Szczegółowe dane dotyczące liczby zachorowań w poszczególnych częściach Katalonii polecamy śledzić tutaj.

Szczepienia

W Hiszpanii szczepienia przebiegają szybciej niż w Polsce. Obecnie 73% osób przyjęło już pierwszą dawkę, a 55,9% przyjęło drugą (stan na 17.07).

Granice, obowiązkowy negatywny wynik testu PCR

Obecnie granice Hiszpanii są otwarte dla turystów, a połączenia lotnicze są dozwolone. Połączenia lotnicze Polski z Hiszpanią istnieją, choć wciąż należy brać pod uwagę ryzyko odwoływania czy przekładania lotu przez przewoźnika.

Procedury wjazdu do Hiszpanii są uzależnione od stopnia zagrożenia w danym kraju. W tym momencie (przynajmniej do północy 25 lipca) Polska uznana jest za kraj bezpieczny i posiadanie testu/szczepienia w przypadku przyjazdu w tym okresie nie jest wymagane. Pełna lista dostępna jest tutaj (ważna do 18.07) oraz tutaj (ważna do 25.07). Osoby z krajów UE, które nie są wymienione na liście ryzyka, nie muszą okazywać przy wjeździe certyfikatu szczepienia, wyniku testu ani zaświadczenia o przebyciu choroby.

Musimy mieć jednak na uwadze, że te listy są aktualizowane co tydzień. Z tego powodu poniżej prezentujemy warunki, które należy spełnić w przypadku podróży z kraju wysokiego ryzyka.

Aby wjechać do Hiszpanii z kraju Unii Europejskiej oznaczonego jako kraj wysokiego ryzyka każda osoba powyżej 12 roku życia musi posiadać unijny certyfikat covidowy, który potwierdza, że jego posiadacz:

  • jest osobą zaszczepioną (za osobę zaszczepioną uznaje się osobę, u której od przyjęcia finalnej dawki szczepionki upłynęło co najmniej 14 dni; akceptowane są szczepionki zatwierdzone przez EMA i WHO);
  • jest ozdrowieńcem (minimum 11 dni po pierwszym pozytywnym wyniku testu PCR (lub innym typu NAAT), ważny 180 dni od daty wykonania testu);
  • ma negatywny wynik testu na obecność koronawirusa (dopuszczony jest zarówno test PCR lub podobny test typu NAAT, jak i test antygenowy; ważne, by był to test dopuszczony przez Komisję Europejską, tu lista; test PCR jest ważny 72h, a antygenowy 48h).

Dokument powinien być w hiszpańskiej lub/i angielskiej/francuskiej/niemieckiej wersji językowej. Musimy go posiadać niezależnie od tego, czy do Hiszpanii udajemy się drogą lotniczą czy lądową.

Osoby, które posiadają certyfikat nie mają obowiązku poddania się kwarantannie po przyjeździe do Hiszpanii.

Polecamy pobranie cyfrowej wersji certyfikatu, która jest dostępna w aplikacji mObywatel.

Wszyscy podróżni przylatujący do Hiszpanii mają również obowiązek wypełnienia formularza FCS (Health Control Form) i wygenerowania QR kodu, który należy okazać podczas kontroli sanitarnej na lotnisku po przylocie (więcej na temat formularza przeczytasz w dalszej części artykułu). Formularz jest obowiązkowy dla każdego, także osób z krajów niskiego ryzyka i dzieci.

Po przylocie możemy być poddani mierzeniu temperatury (np. kamerami termowizyjnymi). Jeśli nasza temperatura wzbudzi wątpliwość, przejdziemy ponowne badanie. W przypadku potwierdzenia temperatury powyżej 37,5 stopnia, zostanie uruchomiony alarm sanitarny i zostaniemy przewiezieni do jednostki zdrowotnej. Możemy też zostać poproszeni o wykonanie testu po przybyciu, jeśli stan naszego zdrowia wzbudzi wątpliwości.

Zwolnienie z testu dla zaszczepionych od 07.06.2021

Na tę wiadomość turyści czekali z wytęsknieniem! Podczas FITUR, najważniejszych targów turystycznych w Hiszpanii, premier Pedro Sánchez ogłosił, że od 7 czerwca 2021 wszystkie osoby, które przyjęły wszystkie wymagane dawki szczepionki będą mogły wjechać do Hiszpanii bez testów. Do wjazdu potrzebny będzie certyfikat potwierdzający szczepienie dowolną szczepionką zatwierdzoną przez Europejską Agencję Leków lub Światową Organizację Zdrowia.

Zwolnieni z testów będą podróżni po 14 dniach od otrzymania pełnego szczepienia (jedna dawka J&J lub obie dawki szczepionek Pfizer, Moderna, AstraZeneca). Powinniśmy posiadać ze sobą certyfikat szczepienia w języku hiszpańskim i/lub angielskim/francuskim/niemieckim. Na certyfikacie powinny znaleźć się imię i nazwisko osoby zaszczepionej, data szczepienia i typ szczepionki, informacja o liczbie dawek oraz o kraju i instytucji wystawiającej certyfikat.

Unijny certyfikat zaczął obowiązywać od 01.07.2021.

Formularz FCS

Wypełnienie formularza FCS jest obligatoryjne dla każdej osoby przylatującej do Hiszpanii (nawet osób poniżej 12 roku życia). W przypadku osoby niepełnoletniej formularz może wypełnić jej opiekun. Co ważne, formularz wypełniamy niezależnie od tego, czy nasz kraj jest w gronie państw niskiego czy wysokiego ryzyka.

Formularz należy wypełnić jeszcze przez podróżą. Gdy tylko będziemy znać szczegółu naszego lotu, możemy zarejestrować się na oficjalniej stronie internetowej. Będziemy musieli podać tam podstawowe informacje, takie jak nasze imię, nazwisko, numer paszportu lub dowodu, datę przylotu, numer lotu oraz adres email. Podajemy tam także informacje o unijnym certyfikacie covidowym. Po uzupełnieniu tego formularza otrzymamy maila z unikalnym kodem bezpieczeństwa, który pozwoli nam wygenerować właściwy formularz FCS, w którym musimy podać nasze dane osobowe, dane kontaktowe, poinformować o szczegółach podróży oraz przekazać dane dotyczące naszego zdrowia. Możemy zacząć uzupełniać formularz, zapisać zmiany i w każdej chwili do tego wrócić.

Na 48 godzin przed datą podróży odblokuje nam się możliwość uzupełnienia informacji dotyczących naszego zdrowia. Po ich podaniu będziemy mogli wygenerować QR kod, który musimy wydrukować lub zapisać na telefonie i okazać podczas kontroli sanitarnej na lotnisku po przylocie do Hiszpanii. Kontrola odbędzie się jeszcze przed wejściem do terminala i odbiorem bagażu. Brak kodu wiąże się z brakiem możliwości wstępu na teren Hiszpanii. Pamiętajmy, że na lotnisku musimy utrzymać dystans minimum 1,5 metra oraz zakrywać nos i usta.

Jeśli planujemy ponowną podróż do Hiszpanii, całą procedurę musimy powtórzyć. Jeśli odwołamy swoją podróż, nie musimy o tym informować, nawet jeśli już wypełniliśmy formularz.

Jeśli okaże się, że mieliśmy kontakt z osobą zakażoną koronawirusem, służby hiszpańskie mogą się z nami skontaktować, by podjąć dalsze odpowiednie kroku.

Władze Hiszpanii uczulają, że nie powinniśmy podróżować, jeśli w ciągu 14 dni przed wyjazdem zaobserwowaliśmy u siebie objawy mogące wskazywać na COVID-19 (np. gorączka, kaszel, problemy z oddychaniem).

Powrót do Polski – kwarantanna lub test

Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca unikanie podróży zagranicznych, jeśli nie są one niezbędne. Jeśli wracamy do Polski z Hiszpanii, niezależnie od środka transportu, mamy obowiązek poddania się 10-dniowej kwarantannie, z której jesteśmy zwolnieni jeśli jesteśmy zaszczepieni, jesteśmy ozdrowieńcami lub posiadamy negatywny wynik testu (ważne: test musi być poświadczony certyfikatem unijnym, wynik testu musi być wpisany do systemu i musi pokazywać się na certyfikacie). Test PCR lub test antygenowy musi być wykonany na maksymalnie 48 godzin przed przekroczeniem polskiej granicy. Alternatywą jest wykonanie testu w ciągu 48 godzin po przekroczeniu granicy. Uzyskanie negatywnego wyniku zwolni nas z kwarantanny. Test ten musimy wykonać komercyjnie, nie jest on refundowany. Przy lotniskach powstają punkty, w których można poddać się testowi od razu po przylocie. Szczegółowe zasady obowiązujące od 12 lipca znajdziecie na stronie Straży Granicznej.

Zasady w okresie wakacji

Polska stosuje ujednolicone unijne kryteria określania osób w pełni zaszczepionych. Za taką osobę będziemy uznani 14 dni po przyjęciu finalnej dawki. Unijny Certyfikat Szczepionkowy będziemy mogli okazać przy kontroli granicznej od 1 lipca 2021. Szczegółowe informacje znajdziesz na stronie rządowej. Polecamy korzystanie z cyfrowej wersji certyfikatu w aplikacji mObywatel.

Gdzie zrobić test na koronawirusa w Barcelonie

W Barcelonie możemy zrobić testy na obecność koronawirusa zarówno w prywatnym laboratorium, jak i w jednostkach publicznej służby zdrowia, choć w tym przypadku jest to możliwe jedynie jeśli mamy objawy choroby lub mieliśmy kontakt z osobą zakażoną. Jeśli chcemy wykonać test przed powrotem do kraju, powinniśmy skorzystać z laboratorium prywatnego. Cena testu PCR wynosi około 100 euro.

Lista laboratoriów i klinik, w których można wykonać test w Barcelonie:

Quirónsalud:

  • test PCR w cenie 98 euro, wynik w 24 godziny
  • test antygenowy w cenie 45 euro, wynik w ciągu ok. 15 minut
  • wizytę można zarezerwować online na oficjalnej stronie

Ascires Cetir:

  • test PCR w cenie 70 euro, wynik często tego samego dnia, ale bez gwarancji
  • test antygenowy w cenie 40 euro
  • wizytę można zarezerwować online na oficjalnej stronie

Turó Park Dental&Medical Center:

  • test PCR w cenie 100 euro, wynik w 24-48 godzin
  • test antygenowy w cenie 50 euro
  • wizytę można zarezerwować i opłacić online na oficjalnej stronie
  • obsługa w j. angielskim
  • adres laboratorium, do którego mamy zgłosić się na pobranie wymazu jest przekazany w mailu potwierdzającym

Democratest:

  • test PCR w cenie 60 euro, wynik około 19:00-21:00 kolejnego dnia
  • czynne od poniedziałku do piątku
  • wizytę można zarezerwować online na oficjalnej stronie

Laboratorio Echevarne:

  • test PCR w cenie 120 euro, wynik w 24 godziny
  • test antygenowy w cenie 40 euro, wynik w 20 minut
  • więcej informacji na oficjalnej stronie

Loty na trasie Polska – Hiszpania

Przez kilka tygodni, do końca września 2020, obowiązywał zakaz lądowania w Polsce samolotów startujących z hiszpańskich lotnisk. Obecnie zakaz jest już zniesiony i możemy polecieć do i z Hiszpanii, jednak musimy liczyć się z licznymi utrudnieniami i potencjalnym odwołaniem lub przełożeniem lotu.

MSZ zaleca ostrożność w planowaniu podróży zagranicznych i radzi, by mieć na uwadze możliwe problemy z powrotem do kraju lub ewentualną konieczność poddania się kwarantannie czy badaniu na obecność wirusa. Ponadto, jeśli zdecydujecie się na podróż, polecamy wybór oferty z gwarancją możliwości zmiany terminu lub anulowania usługi.

Przy planowaniu podróży koniecznie pamiętajcie o wykupieniu ubezpieczenia, które obejmuje zachorowanie na Covid-19 lub skierowanie na kwarantannę.

Jakie główne ograniczenia wprowadzono w Hiszpanii?

Uwaga: ograniczenia w Barcelonie opisujemy szczegółowo w dalszej części artykułu.

Będąc w Hiszpanii musimy pamiętać o tym, by:

  • utrzymywać dystans wynoszący minimum 1,5 metra;
  • często dokładnie myć i dezynfekować ręce;
  • zakrywać usta kaszląc czy kichając (najlepiej jest zatykać je zgięciem łokcia);
  • maseczki mogą obowiązywać w poszczególnych regionach, mimo że pod koniec czerwca w Hiszpanii zniesiono obowiązek ich noszenia; w Katalonii maseczki są obecnie obowiązkowe w przestrzeni publicznej;
  • zakaz palenia w miejscach publicznych, jeśli nie można utrzymać bezpiecznego dystansu dwóch metrów.

W poszczególnych częściach Hiszpanii, w zależności od liczby zakażeń i stopnia rozwoju epidemii, poszczególne ograniczenia mogą się różnić. Aktualne ograniczenia w poszczególnych wspólnotach autonomicznych prezentowane są na rządowej stronie.

Maseczki w Hiszpanii

W Hiszpanii zniesiono pod koniec czerwca obowiązek noszenia maseczek na zewnątrz w przestrzeni publicznej, choć nakaz ich noszenia może pojawiać się w poszczególnych wspólnotach autobomnicznych.

Stan alarmowy

W obliczu ogromnej liczby zakażeń, hiszpańskie władze podjęły 25 października decyzję o wprowadzeniu stanu alarmowego, który trwał do północy 9 maja 2021. Obecnie stan alarmowy na terenie całego kraju już nie obowiązuje, ale wspólnoty autonomiczne podejmują decyzje o ograniczeniach na ich terenie i część z nich zdecydowała się na utrzymanie godziny policyjnej i limitowanie przekraczania ich granic.

Godzina policyjna

W związku z wprowadzeniem stanu alarmowego, w Hiszpanii obowiązywała godzina policyjna między 23:00 a 6:00 (w poszczególnych regionach dokładne godziny mogą się różnić – godzina policyjna musi jednak zacząć się między 22:00 a 00:00 i zakończyć między 5:00 a 7:00). Po zakończeniu stanu alarmowego na terenie całego kraju, niektóre regiony czy miejscowości mogą jednak wprowadzić godzinę policyjną. Obecnie obowiązuje ona w części Hiszpanii, w tym w Barcelonie i w wielu miejscowościach na katalońskim wybrzeżu.

Wprowadzenie godziny policyjnej nakłada następujące ograniczenia:

  • można poruszać się w przestrzeni publicznej wyłącznie w celu zakupu leków, artykułów sanitarnych lub produktów pierwszej potrzeby, pilnej potrzeby skorzystania z usług ośrodków zdrowia lub ośrodków weterynaryjnych, wypełniania obowiązków zawodowych lub zobowiązań prawnych, opieki nad osobami starszymi, niepełnosprawnymi i wymagającymi opieki, a także w przypadku siły wyższej.

Gdzie obecnie obowiązuje godzina policyjna?

Obecnie w Barcelonie obowiązuje godzina policyjna w godzinach 1:00-6:00, przy czym bary, restauracje, placówki handlowe i instytucje kultury muszą zamknąć sie maksymalnie o 0:30.

Mapę Hiszpanii z zaznaczonymi obszarami, na których wprowadzono ograniczenia znajdziesz tutaj.

Co zrobić, jeśli zauważysz u siebie objawy COVID-19 podczas pobytu w Hiszpanii?

Jeśli zauważysz u siebie objawy, które mogą wskazywać na zakażenie koronawirusem, powinniśmy niezwłocznie odizolować się i skontaktować się z władzami wspólnoty autonomicznej, w której przebywamy. W przypadku Barcelony będą to władze Katalonii (telefon pod numer 061 lub w awaryjnej sytuacji 112).

Kontakt z osobą zakażoną COVID-19

Jeśli mieliśmy kontakt z osobą, u której potwierdzono zakażenie koronawirusem, musimy poddać się 14-dniowej kwarantannie (np. w hotelu, w którym się zatrzymaliśmy).

Aktualna sytuacja epidemiologiczna w Barcelonie i Katalonii

Katalonia przekroczyła już liczbę 752 000 przypadków koronawirusa.  Liczba potwierdzonych przypadków w Barcelonie wyniosi ponad 161 000 i od końca czerwca gwałtownie rośnie (27 czerwca było ok. 127 700 przypadków). Obecnie w Barcelonie notuje się dziennie po około 2000-3000 nowych zakażeń. W Hiszpanii mówi się już o piątek fali, co bardzo mocno widać w statystykach – od końca czerwca liczba nowych przypadków gwałtownie rośnie. Katalońskie media donosiły w czerwcu, że do Barcelony dotarł już wariant Delta, w związku z czym wzrost liczby przypadków był spodziewany.

Aktualne dane na temat liczby nowych przypadków w Barcelonie zbiera Agència de Salut Pública de Barcelona, która prezentuje je na swojej stronie. Wykres dziennej liczby nowych przypadków znajdziemy tam pod hasłem: Evolució diària de casos.

Miasto wprowadziło ograniczenia, by zapobiec dalszemy rozwojowi epidemii i trzeba liczyć się także z możliwością zaostrzenia restrykcji, jeśli sytuacja ulegnie pogorszeniu.

Obiekty noclegowe w Barcelonie

Po okresie zamrożenia gospodarki nie wszystkie obiekty noclegowe w Barcelonie wznowiły już działalność. Na dzień 22 czerwca 202 hotele w mieście są gotowe na przyjęcie turystów, co stanowi zaledwie około 46,1% łącznej liczby hoteli. Aktualną listę otwartych obiektów znajdziesz na stronie Gremi d’Hotels de Barcelona pod tym linkiem.

Muzea, zabytki i atrakcje turystyczne

Sytuacja różni się w zależności od obiektu. Niektóre atrakcje udostępniono do zwiedzania, inne pozostają zamknięte co najmniej do wiosny. Szczegółowe informacje dotyczące otwarcia i obostrzeń w najpopularniejszych atrakcjach znajdziesz w osobnym artykule (zobacz > > >).

Mecze na Camp Nou

Camp Nou jest już otwarte do zwiedzania. Wciąż musimy poczekać na informacje nt. udziału kibiców w meczach w nadchodzącym sezonie.

Aktualne ograniczenia w Barcelonie i Katalonii

Bardzo dynamiczny wzrost liczby zachorowań w ostatnich dniach doprowadził do przywrócenia części obostrzeń. Obecne obostrzenia obowiązujące do 23 lipca 2021 (możliwe przedłużenie):

  • obowiązuje konieczność utrzymywania minimum 1,5 metra dystansu od innych osób;
  • zakazane są spotkania w grupach powyżej 10 osób (zarówno prywatne, jak i w przestrzeni publicznej); apeluje się o ograniczenie spotkań;
  • obowiązuje nakaz noszenia maseczek dla osób powyżej 6 roku życia, w środkach transportu, we wnętrzach publicznych (zawsze) oraz na świeżym powietrzu w przestrzeni publicznej, jeśli nie da się zagwarantować utrzymania dystansu min. 1,5 m od innych osób, za brak maseczki nakładane są kary w wysokości 100 euro.
  • obowiązuje zakaz spożywania alkoholu w miejskich przestrzeniach publicznych;
  • obowiązuje zakaz palenia na świeżym powietrzu, jeli nie można zagwarantować minimalnego dystansu 2 metrów od palacza (zakaz dotyczy nie tylko papiersów, ale także wszystkich wyrobów tytoniowychczy fajek wodnych).

Przemieszczanie się:

  • przywrócono godzinę policyjną w godzinach 1:00-6:00, obowiązuje w miejscowościach powyżej 5000 mieszkańców, w których skumulowana liczba przypadków z ostatnich 7 dni (wg stanu na 15.07) wyniosła ponad 400 przypadków na 100 000 mieszkańców, obecnie obowiązuje to m.in w: Barcelonie, Badalonie, Sitges, Tossa de Mar, Lloret de Mar, Blanes, Arenys de Mar, Pineda de Mar, Calelli i wielu innych popularnych wśród turystów miejscowościach wypoczynkowych na wybrzeżu (mapa ze wszystkimi miastami objętymi godziną policyjną dostępna tutaj, można też skorzystać z tej wyszukiwarki);
  • przemieszczanie się po Katalonii jest już możliwe bez ograniczeń.

Hotele:

  • obiekty noclegowe mogą być otwarte przy zachowaniu norm sanitarnych;

Sklepy, usługi i restauracje:

  • sklepy mogą być otwarte w godzinach 6:00-22:00 (niewielkie sklepy z podstawowymi artykułami czy sklepy przy stacjach paliw mogą być czynne do 0:30);
  • w sklepach liczba osób musi być ograniczona do 70% ich pojemności;
  • restauracje mogą być otwarte w godzinach 6:00-00:30;
  • priorytet mają miejsca na zewnątrz, obowiązkowy jest dystans między stolikami czy miejscami przy barze oraz ograniczenie pojemności do 50%;
  • salony kosmetyczne i fryzjerskie mogą być otwarte, obowiązują zapisy na wizyty;

Muzea, aktywności kulturalne:

  • wydarzenia kulturalne muszą zakończyć się przed godziną 00:30 (biblioteki, muzea, galerie, kina, teatry, cyrki);
  • instytucje kultury (muzea, biblioteki, kina, teatry itp.) mogą być otwarte, muszą ograniczyć pojemność (70%, maksymalnie 1000 osób wewnątrz lub 3000 na świeżym powietrzu), działają przy zachowaniu norm sanitarnych;

Transport:

  • transport publiczny musi utrzymać 100% swojej oferty, jedyne ograniczenia mogą dotyczyć godzin nocnych;
  • obowiązkowe jest noszenie maseczek, nie można ich zdjąć, by np. jeść podczas podróży;

Sport i rekreacja:

  • siłownie i obiekty sportowe mogą być otwarte przy ograniczeniu liczby osób do 70%;
  • profesjonalne rozgrywki krajowe i międzynarodowe piłki nożnej i koszykówki odbywają się bez udziału publiczności;
  • pozostałe rozgrywki mogą gromadzić kibiców – 70% pojemności i maksymalnie 1000 osób w przestrzeniach zamkniętych i 70% pojemności i 3000 osób w przestrzeniach otwartych;
  • place zabaw są otwarte bez ograniczeń liczby osób;
  • plaże są otwarte, ale obowiązuje na nich nakaz utrzymania dystansu społecznego;

Rozrywka:

  • salony gier, kasyna i sale do bingo mogą być otwarte przy ograniczeniu pojemności do 70% (maksymalnie 500 osób wewnątrz);

Msze:

  • liczba osób musi zostać ograniczona do 70% pojemności, maksymalnie może być to 1000 osób;

Obowiązek noszenia maseczek w Katalonii

W Katalonii noszenie maseczek jest obecnie obowiązkowe (przywrócono ten obowiazek w związku ze wzrostem liczby zakażeń przy piątej fali). Dotyczy to zarówno przestrzeni otwartych (jeśli nie można utrzymać dystansu 1,5m), jak i zamkniętych, więc maseczki musimy nosić przykładowo na ulicach, w parkach, w pojazdach transportu zbiorowego, w sklepach, kinach, teatrach, lokalach publicznych, częściach wspólnych hotelu etc. Nie musimy mieć maseczki siedząc w ogródku restauracyjnym, ale powinniśmy ją założyć, jeśli wstajemy od stolika.

Maseczki są obowiązkowe dla osób powyżej 6 roku życia i rekomendowane dla osób w wieku 3-5 lat. Z obowiązku jej noszenia jesteśmy zwolnieni jeśli mamy problemy z oddychaniem (nie ma informacji na temat konieczności okazania zaświadczeń lekarskich) lub jesteśmy w trakcie uprawiania sportu na świeżym powietrzu czy kąpieli morskich. Nie muszą ich nosić także osoby niepełnosprawne i niesamodzielne, które nie byłyby w stanie ich zdjąć.

Za brak maseczki lub jej nieprawidłowe noszenie (np. odsłonięcie nosa) możemy zostać ukarani grzywną w wysokości 100 euro.

Kara za spotkania i wspólne spożywanie alkoholu w miejscach publicznych (np. place, ulice, parki) wynosi 500-3000 euro.

Aplikacja Radar COVID

Hiszpańskie Ministerstwo Gospodarki i Transformacji Cyfrowej wypuściło aplikację Radar COVID, która ma informować nas o kontakcie z zakażoną osobą. Instalacja aplikacji jest dobrowolna, choć im więcej osób ją pobierze, tym lepiej spełni ona swoją rolę w powstrzymaniu rozwoju epidemii. Aplikację można pobrać z App Store i Google Play. Obecnie jest ona jedną z najpopularniejszych pobieranych w Hiszpanii aplikacji.

Aplikację, która bazuje na Bluetooth i GPS, możemy pobrać bezpłatnie. Obecnie funkcjonuje w okrojonej firmie, ponieważ rejestruje kontakty, ale nie wysyła alertów (ma działać w pełni od 15 września). Do wyboru mamy dwie wersje językowe: hiszpańską i angielską.

Aplikacja nie wymaga wielu zezwoleń i zbiera znacznie mniej danych niż Facebook czy Instagram. Rejestruje nasze kontakty, jeśli przebywamy w promieniu 2 metrów od innego telefonu z zainstalowaną aplikacją. Te dane są przechowywane przez 14 dni. Jeśli użytkownik dobrowolnie zaznaczy w aplikacji, że otrzymał pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa, wówczas osoby, które zostały zarejestrowane przez aplikację jako mające z nim kontakt otrzymają powiadomienie. Nie poznamy jednak ani informacji o tym, kto był zakażony, ani gdzie doszło do kontaktu.

Aplikacja nie pobiera takich danych jak nasze imię, adres mailowy, lokalizacja czy numer telefonu. Musimy jednak pamiętać, żeby mieć włączony Bluetooth.

Źródła informacji: boe.es, www.barcelona.cat, www.spth.gob.es, reopen.europa.eu, lavanguardia.com, gencat.cat, barcelonahotels.org, hosteltur.com