Bezpośrednie połączenia lotnicze z Polski z Gdańska do Reus oferuje Ryanair. Loty te często są wyraźnie tańsze niż w przypadku głównego barcelońskiego lotniska El Prat. Jeśli planujemy wypoczynek na południu Katalonii, lotnisko w Reus może być nawet lepszym wyborem, jednak jeśli celem naszej podróży jest Barcelona, musimy zarezerwować około 1,5-2,5 godziny na dojazd do miasta.

Aeropuerto de Reus – Barcelona – autobus i pociąg

Lotnisko w Reus nie ma bezpośredniego kolejowego połączenia z Barceloną, jednak wybór kolei to wciąż dobra opcja na dojazd do stolicy Katalonii. Ze względu na jedną przesiadkę z autobusu na pociąg musimy tylko zaplanować na dojazd odpowiednio dużo czasu (ok. 35 min. autobusem miejskim z lotniska + ok. 1,5 h pociągiem do Barcelony, plus czas na przesiadkę). Łączny koszt takiej podróży to 12,55 euro za osobę. Ostatni pociąg do Barcelony odjeżdża z Reus obecnie o 21:22 (aktualny rozkład zawsze sprawdzisz na renfe.com).

Autobus Lotnisko Reus – stacja kolejowa w Reus

Żeby wsiąść do pociągu do Barcelony, musimy najpierw udać się do miasta Reus autobusem miejskim linii L50, który łączy lotnisko ze stacją kolejową RENFE (linia Reus – Aeroport, słowo „aeroport” oznacza po katalońsku lotnisko). Przystanek autobusowy znajduje się przed terminalem. Jedziemy linią do końca, wysiadając na przystanku RENFE 1. Z dworca łapiemy pociąg do Barcelony (główna stacja kolejowa w Barcelonie to Barcelona Sants; stacja kolejowa jest połączona ze stacją metra). Nie ma co obawiać się podróży koleją – hiszpańskie pociągi są nowoczesne, szybkie i bezpieczne, a do tego bardzo popularne wśród miejscowych. Przejechałam sama pociągami po Hiszpanii wiele kilometrów i za każdym razem było komfortowo i bezpiecznie.

Zobacz także: Komunikacja miejska w Barcelonie

Czas przejazdu: ok. 35 min.

Cena: 3 euro

Gdzie kupić bilet: u kierowcy (płatność kartą lub odliczoną gotówką)

Rozkład jazdy linii L50 znajdziesz na oficjalnej miejskiej stronie, w sekcji Horaris i esquemes de línia, jako link Horaris L50: línia Reus – Aeroport.

Pamiętaj, że w Katalonii do autobusu wsiadamy przednimi drzwiami, a wysiadamy środkowymi lub ostatnimi. Bilet kupiony u kierowcy w autobusie należy skasować. Jeśli chcemy, by nadjeżdżający autobus zatrzymał się na przystanku, należy machnąć kierowcy ręką.

Pociąg Reus – Barcelona

Z Reus do Barcelony jeżdżą zarówno pociągi regionalne, jak i regionalne ekspresowe. W zależności od godziny, pociągi odjeżdżają co 0,5-1,5 godziny. Rozkład na dany dzień najlepiej sprawdzić w wyszukiwarce na oficjalnej stronie przewoźnika kolejowego renfe.com (obecnie ostatni pociąg odjeżdża o 21:22). Główna stacja kolejowa Barcelony to Barcelona-Sants.

Czas przejazdu: ok. 1 h 25 min. – 1h 45 min.

Cena: 9,55 euro

Gdzie kupić bilet: na dworcu kolejowym (Renfe oferuje możliwość zakupu biletów na wybrane pociągi online, ale ze względu na możliwe opóźnienie lotu lepiej kupić bilet na dworcu)

Rozkład i wyszukiwarka połączeń: renfe.com

Aeropuerto de Reus – Barcelona – taxi i pociąg

Alternatywą do przejazdu autobusem miejskim z lotniska Reus na stację kolejową w Reus jest złapanie taksówki przed terminalem. Trasa liczy ok. 6 km i bez korków pokonuje się ją w ok. 15 minut, ale dla spokoju warto zarezerwować na dojazd więcej czasu.

Cena za dojazd taxi z lotniska Reus do Reus: ok. 22 euro

Po dojechaniu na stację kolejową w Reus, postępujemy tak samo jak opisane wyżej.

Lotnisko Reus – Barcelona – autobus

Lotnisko w Reus jest bezpośrednio połączone z Barceloną autobusem przewoźnika Hispano Igualadina. Przed pandemią godziny odjazdu autobusu były dostosowane do godzin przylotu samolotu, obecnie na stronie przewoźnika w rozkładzie wykazany jest jeden kurs dziennie, choć wzrost ruchu turystycznego zapewne może przełożyć się na dodatkowe kursy. Przejazd do Barcelony z lotniska w Reus trwa około 1,5-2,5 godziny, w zależności od kursu i liczby przystanków po drodze. Za bilet zapłacimy 16 euro. Autobus odjedża spod lotniska, bilety możemy kupić na miejscu, nie ma sprzedaży online.

Autobus ma trzy przystanki w Barcelonie:

  • Barcelona – Palau Reial – Zona Universitaria
  • Barcelona – Maria Cristina (okolice Camp Nou)
  • Barcelona Sants (główny dworzec w mieście, dobrze skomunikowany metrem z innymi częściami miasta)

Czas przejazdu: 1,5-2,5 godziny

Cena: 16 euro

Gdzie kupić bilet: na miejscu na lotnisku, a w Barcelonie na stacji Sants

Rozkład jazdy: najlepiej sprawdzić aktualny rozkład na stronie przewoźnika igualadina.com. Jeśli jednak nie będzie tam godziny pasującej do Waszego lotu, warto po przylocie sprawdzić, czy przed lotniskiem mimo wszystko nie czeka autobus.

Lotnisko Reus – Barcelona – taxi

Lotnisko w Reus oddalone jest od centrum Barcelony o około 105 kilometrów. Skorzystanie z usług taksówkarza będzie najszybszym, ale jednocześnie najdroższym sposobem dojazdu do miasta. Przy założeniu normalnego ruchu, trasę pokonamy w około 1,5 godziny. Koszt podróży w ciągu dnia taksówką mogącą zabrać do 4 pasażerów to około 180 euro. Pamiętajmy jednak, by zawsze potwierdzić cenę z kierowcą przed rozpoczęciem przejazdu. Taksówkę możemy złapać przed terminalem lotniska w Reus.