Wciśnięta między morze a wzgórza Collserola, pełna kościołów z imponującymi wieżami i tarasów umieszczonych na dachach setek kamienic… Barcelona to miasto wręcz stworzone do tego, by oglądać je z góry! Skąd roztaczają się najpiękniejsze widoki? Przygotowaliśmy listę sprawdzonych przez nas punktów.

Odkrywanie punktów widokowych i oglądanie miast z góry to jeden z naszych ulubionych sposobów zwiedzania. Gdy wspinamy się kilkanaście, kilkadziesiąt, a czasem i kilkaset metrów ponad poziom ulic, możemy liczyć na nową, fascynującą perspektywę. Ukształtowanie terenu oraz typ zabudowy sprawiają, że Barcelona jest pod tym względem wyjątkowo wdzięcznym miastem. Przez lata podróżowania do Katalonii odwiedziliśmy zarówno te najpopularniejsze, jak i bardziej kameralne punkty widokowe. Niektóre z nich są biletowanymi atrakcjami, inne są bezpłatne i ogólnodostępne. Jedne planowaliśmy odwiedzić od dawna, na inne trafiliśmy przypadkiem. Do niektórych ustawiają się długie kolejki, a w innych może okazać się, że będziecie jednymi z nielicznych odwiedzających (o ile nie jedynymi!). To, co jest pewne, to to, że jeśli nastawiacie się na najlepsze widoki, warto zejść z utartych szlaków! Na końcu artykułu znajdziecie naszą subiektywną listę top 3.

W przypadku niektórych punktów z pewnością będziecie korzystać z komunikacji miejskiej. Plan metra i wszystkie informacje o biletach znajdziecie w naszym artykule: Komunikacja miejska w Barcelonie.

Tibidabo

Tibidabo, czyli wznosząca się na wysokość 512 m n. p. m. góra w paśmie Collserola, to jeden z najpopularniejszych punktów widokowych miasta. Z góry rozpościera się piękny widok na morze, Barcelonę oraz pobliskie miasta – Badalonę i L’Hospitalet de Llobregat. Na szczycie znajduje się kościół Sagrat Cor, który w dobrą pogodę jest świetnie widoczny z centrum, charakterystyczna wieża Torre de Collserola oraz jeden z najstarszych parków rozrywki na świecie, który funkcjonuje od 1905 roku.

Miasto jest świetnie widoczne z ulic poprowadzonych po najwyższych partiach góry, ale najwyżej położonym punktem, z którego możecie zobaczyć Barcelonę jest wieża Torre de Collserola. Taras widokowy znajduje się aż 560 metrów nad poziomem morza i w dni z dobrą widocznością podobno można dostrzec punkty odległe aż o 70 kilometrów. Punkt czynny jest w wybrane dni, a dokładny rozkład znajdziecie tutaj. Cena biletu to 5,60€ (dzieci do 3 lat gratis).

Na Tibidabo możecie dojechać autobusem T2A z Plaça Catalunya (3€ za pojedynczy bilet) lub kolejką z Plaça del Doctor Andreu (7,70€). Jeśli chcecie poświęcić więcej czasu na zwiedzanie tej części Barcelony, polecamy spacer imponującą Avinguda del Tibidabo – aleją pełną modernistycznych rezydencji, przywodzącą na myśl Barcelonę z pierwszej połowy XX wieku, rodem z książek Zafona. Aleją jeździ słynny zabytkowy tramwaj, Tramvia Blau.

Ciekawostka: jeśli jesteście fanami twórczości Zafona, odchodząc zaledwie 5 minut od stacji kolejki szynowej na Tibidabo znajdziecie dom, którego zdjęcie umieszczono na okładce książki „Marina”. Dokładny adres to: Carrer Manuel Arnús 29.

Widok z Tibidabo na Barcelonę

Widok z Tibidabo

Montjuïc

Ileż tu jest wspaniałych miejsc, z których możecie podziwiać miasto! Montjuïc to wzgórze o wysokości 173 metrów n. p. m. położone w południowej części miasta. W północnej części wzgórza, w pobliżu Pl. Espanya, znajduje się Palau Nacional d’Art de Catalunya (Muzeum Sztuki Katalońskiej), przed którym odbywa się słynny pokaz fontann. Schody przed muzeum to popularny punkt widokowy i jednocześnie jedno z miejsc, w których niemal zawsze spotkacie ulicznych artystów. Następnie warto udać się na spacer po wzgórzu ulicą Avinguda Miramar w kierunku kryjącego mroczną historię zamku Castell de Montjuïc (w jego murach kiedyś istniało więzienie, a także dokonywano w nim egzekucji w czasie hiszpańskiej wojny domowej). Po drodze będziecie mieć okazję zobaczyć obiekty sportowe zbudowane na Igrzyska Olimpijskie w 1992 roku. Warto zatrzymać się przy stacji kolejki łączącej Montjuïc z Barcelonetą, Transbordador Aeri del Port Estacion de Montjuic, skąd roztacza się piękny widok na port jachtowy, Barcelonetę i stare miasto. Możecie stamtąd przejechać się podniebną kolejną na Barcelonetę, zejść do Poble Sec lub kontynuować wędrówkę w górę, do której Was zachęcamy!

Spod stacji idźcie w górę wzdłuż Ctra.de Montjuïc w kierunku zamku. Po drodze miniecie pomnik sardany, narodowego katalońskiego tańca oraz przyjemny punkt widokowy Mirador de l’Alcalde. Gdy dotrzecie na szczyt, koniecznie przejdźcie choć kawałek ścieżką wokół zamku (od strony morza) – Waszym oczom ukarze się widok na port towarowy.

Poza obiektami sportowymi wzniesionymi na igrzyska oraz punktami widokowymi, Montjuïc słynie także z parków i ogrodów., co sprawia, że to bardzo przyjemne miejsca na spacery. Nastawcie się jednak na strome ulice. Jeśli chcecie dostać się na górę szybciej, możecie skorzystać z autobusu lub kolejki linowej.

Widok z Montjuïc

Widok z Montjuïc, sprzed Palau Nacional d'Art de Catalunya

Widok z Montjuïc

Widok z Montjuic

Widok z Montjuïc

Widok z Montjuïc na port towarowy

Trasa spaceru, którą polecamy:

Podniebna kolejka Aeri del Port

Zapierajace dech w piersiach widoki oraz możliwość szybkiego dostania się z Barcelonety na Montjuïc oferuje podniebna kolejka Aeri del Port z 1931 roku. Charakterystyczne czerwone wagoniki pokonują dystans 1300 metrów, a stacje kolejki znajdują się na wysokości 70 metrów (Barceloneta) i 57 metrów (Montjuïc). Podczas podróży będziecie cieszyć się wspaniałym widokiem na port, stare miasto oraz siatkę barcelońskich ulic sięgającą wzgórz Collserola.

Podróż możecie rozpocząć w dowolnej z dwóch stacji, kupując bilet w jedną (11€) lub w obie strony (16,50€) – naszym zdaniem przejażdżka w jedną stronę jest wystarczająca i jest świetną opcją na połączenie zwiedzania w jeden dzień okolic portu oraz Montjuïc.

Kolejka kursuje codziennie, za wyjątkiem 25 grudnia, od godziny 10:30 (od listopada do końca lutego od 11:00) do 17:30 (30.10-28.02), 19:00 (01.03-31.05 i 11.09-29.10) lub 20:00 (01.06-10.09). W przypadku mocnego wiatru kolejka jest zamykana. Bilety kupicie w kasach zlokalizowanych przy stacjach (na Barcelonecie kasa jest na dole, przy wieży Torre San Sebastián (adres: Passeig de Joan de Borbó 88). W wysokim sezonie nastawcie się na dłuższą kolejkę do kas i wjazdu na wieżę, na której znajduje się stacja (wjazd tylko po zakupie biletu na przejazd kolejką).

Wagonikiem jednocześnie podróżuje kilkanaście osób. Najlepsze miejsca znajdują się przy oknach od strony portu. Uwaga, przejażdżka może być stresująca dla osób z silnym lękiem wysokości!

Na wieży na Barcelonecie znajduje się restauracja Torre d’Alta Mar oferująca rewelacyjne widoki (torredealtamar.com).

Widok z wagonika Aeri del Port

Widok z Aeri del Port

Widok z Aeri del Port

Widok z podniebnej kolejki Aeri del Port

Widok z Aeri del Port

Widok z Aeri del Port

Ostatnie piętro El Corte Inglés

El Corte Inglés to bardzo popularna w Hiszpanii sieć wielkich sklepów, w których kupicie niemal wszystko – artykuły spożywcze, luksusowe kosmetyki, ubrania, meble, sprzęty kuchenne czy dekoracje. Najbardziej charakterystyczny sklep w Barcelonie znajduje się przy Plaça Catalunya. Na najwyższym piętrze znajdują się restauracje, z których roztacza się ładny widok na Plaça Catalunya i południowo-zachodnią część miasta.

Widok z El Corte Ingles na Pl. Catalunya

Dach Casa Batlló

To jeden z najbardziej charakterystycznych budynków zaprojektowanych przez Gaudiego, mieszczący się przy eleganckiej Passeig de Gràcia. Wejście na dach znajduje się w programie trwającego około godzinę zwiedzania (od 24,50€). Widoki nie są tak spektakularne jak w przypadku innych punktów, jednak sam budynek jest zdecydowanie wart odwiedzin (na dachu zobaczycie z bliska wyłożone mozaiką kominy oraz dachówkę na wzór łuski smoka), zwłaszcza, jeśli tradycyjne zwiedzanie połączycie z niesamowitym wieczornym koncertem na dachu. To jedna z najbardziej magicznych rzeczy, jakie przeżyliśmy w Barcelonie!

Koncert na dachu Casa Batlló

Widok z Casa Batlló

Dach La Pedrera

Kolejne wielkie dzieło Gaudiego i kolejny taras z niezwykłymi kominami oraz widokiem na Passeig de Gràcia. Wjazd windą na dach to główny punkt programu zwiedzania budynku (na parter wraca się pieszo). Jeśli uda Ci się wyczekać moment, w którym przy jednym z łuków na dachu nie będzie innych zwiedzających, masz szansę na zrobienie ciekawego zdjęcia Sagrada Família. La Pedrera to bardzo popularna atrakcja, więc w wysokim sezonie należy nastawić się na długą kolejkę do wejścia. My polecamy zakup biletu przez internet (22€).

Niezwykły dach La Pedrera

Widok z La Pedrera

 

Dach Palau Güell

To nieco mroczny i bardzo elegancki pałac, który Gaudi zaprojektował dla swojego mecenasa Eusebio Güella. Jest on zlokalizowany na Starym Mieście, w dzielnicy Raval, która cieszyła się w przeszłości, a według wielu cieszy nadal, dość szemraną sławą. Ten obiekt jest mniej popularny niż budynki przy Passeig de Gràcia, jednak zdecydowanie im nie ustępuje. Podczas zwiedzania z audioprzewodnikiem zobaczycie stajnie w piwnicach, piękną klatkę schodową, reprezentacyjne salony i jadalnię, pokoje dawnych właścicieli, a także wejdziecie na dach pełen kolorowych kominów, z którego roztacza się widok na Stare Miasto.

Blety do Palau Güell kosztują 12€ i można je nabyć przez internet lub w kasach przy obiekcie. W pierwszą niedzielę miesiąca wstęp jest bezpłatny, choć liczba wejściówek jest ograniczona.

Widok z dachu Palau Güell

Wieża Sagrada Família

Przy okazji zwiedzania wnętrza tego najbardziej rozpoznawalnego dzieła Gaudiego istnieje możliwość wjazdu na jedną z dwóch wież. W przypadku wieży z Fasady Narodzenia czekają na Was widoki na wschód (w stronę morza), a w przypadku Fasady Męki Pańskiej widok na centrum miasta.

Wjazd na wieżę odbywa się windą, z kolei zejść należy krętymi schodami. Jeśli podróżujecie z dziećmi, pamiętajcie, że wejście na wieżę jest zabronione dla dzieci poniżej szóstego roku życia.

Z wielu punktów widokowych Barcelony, na których byliśmy, ten nie zrobił na nas dużego wrażenia. Widok jest dość ograniczony (nie ma pełnej panoramy, jak w przypadku innych punktów), ludzi jest bardzo dużo, a na wieżach jest ciasno. Ponadto okolica otaczająca kościół, choć przyjemna do mieszkania, nie jest najbardziej malowniczą dzielnicą, którą można podziwiać z góry. Zdecydowanie polecamy zwiedzanie Sagrada Família i podziwianie niesamowitej gry światła wpadającego przez witraże czy lasu kolumn, jednak jeśli nastawiacie się na podziwianie panoramy miasta, poprzestańcie na samym wnętrzu świątyni, odpuśćcie sobie wieżę i wybierzcie inne punkty widokowe.

Za bilet obejmujący wizytę we wnętrzu kościoła, audioguide i wjazd na jedną z wież zapłacicie 29€. Jest to pakiet „Top views”.

Widok z wieży Sagrada Familia

Widok z wieży Sagrada Familia

Park Güell

To polożony poza centrum park, który według koncepcji Gaudiego miał być miastem-ogrodem. Jego najsłynniejszą częścią jest podtrzymywany przez kamienne kolumny taras otoczony długą ławką zdobioną mozaiką. Rozpościera się stamtąd widok w kierunku południowo-wschodnim, w stronę morza. To właśnie z tego miejsca pochodzą bajkowe zdjęcia słońca wschodzącego nad miastem rozpościerającym się za charakterystycznymi domami projektu Gaudiego. Ta część parku jest wydzielona, a wstęp do niej jest płatny (7€). Bilety kupuje się na konkretną godzinę (wejście co pół godziny). Polecamy zakup online – w innym przypadku może zdarzyć się, że na wejście będziemy musieli poczekać nawet kilka godzin. Bilety kupicie tutaj. Po pozostałej części parku możecie swobodnie spacerować bez opłat. Śmiało udajcie się w wyższe partie parku, widoki stamtąd również są imponujące.

Do parku dojedziecie zieloną linią metra. Najlepiej wysiąść na stacji Lesseps, skąd czeka Was około 15-minutowy spacer.

Taras w Park Güell, podczas naszej wizyty był w remoncie

Widok z Park Guell

Torre Bellesguard

To ostatni, najmniej znany budynek projektu Gaudiego na naszej liście. Zlokalizowany we wschodniej części miasta, u podnóża Tibidabo. Wizyta obejmuje zwiedzanie otoczenia obiektu, klatki schodowej, kilku pomieszczeń (mieszkanie oraz poddasze), a także dachu. Nie znajdziecie tam lasu kominów na wzór La Pedrera, choć bez problemu rozpoznacie elementy charakterystyczne dla stylu Gaudiego. Z dachu rozpościera się świetna panorama na miasto. Jest to zdecydowanie najmniej skomercjalizowany i zatłoczony budynek spośród dzieł tego architekta.

Za zwiedzanie z audioprzewodnikiem zapłacicie 9€. Wizyta możliwa jest od wtorku do niedzieli w godzinach 10:00-15:00 (ostatnie wejście o 14:30).

Widok z Torre Bellesguard

Widok z Torre Bellesguard

Taras na centrum handlowym Arenas

Ładny widok na Pl. Espanya,  Gran Via de les Corts, słynne fontanny oraz wzgórze Montjuïc roztacza się z tarasu przy centrum handlowym zlokalizowanym w przebudowanej dawnej arenie walk byków. Ten imponujący, położony przy Pl. Espanya budynek z 1900 roku posiada taras widokowy oferujący widok 360 stopni. Na poziomie tarasu znajduje się kilka restauracji. Na górę możecie wjechać schodami ruchomymi wewnątrz centrum lub płatną windą z poziomu ulicy.

Widok z Arenas

Taras widokowy na Arenas

Kolumna Kolumba

Na końcu słynnej Rambli, tuż przy porcie, wznosi się charakterystyczna kolumna Krzysztofa Kolumba z 1888 roku, która kryje w sobie platformę widokową. Co ciekawe, to właśnie we wnętrzu kolumny zainstalowano pierwszą w historii Barcelony windę. Dziś lubi ona płatać figle i dostarczać dreszczyku emocji turystom, o czym uśmiechnięty pan z obsługi opowiadał mi podczas wjazdu. Platforma oferuje widok z 51 metrów na port, Ramblę oraz Stare Miasto. Choć widok jest piękny (to najlepsze miejsce do zrobienia zdjęcia Rambli z góry!), musicie pamiętać, że na górze nie ma zbyt wiele miejsca i dwie osoby mają problem, by swobodnie się wyminąć. Zewnętrzna dekoracja przysłania także dość mocno widok, więc zrobienie dobrego zdjęcia wymaga nieco gimnastyki.

Atrakcja jest dostępna codziennie (za wyjątkiem 25 grudnia i 1 stycznia) w godzinach 8:30 – 20:30. Wejście znajduje się od strony morza. Cena biletu to 6€. Można nabyć go w kasie wewnątrz kolumny lub na stronie internetowej.

Widok na port z Kolumny Kolumba

Widok na Ramblę z Kolumny Kolumba

Żeby zrobić zdjęcie z Kolumny Kolumba trzeba się nieco nagimnastykować ;)

Dach kościoła Santa Maria del Mar

Naszym zdaniem to najpiękniejszy spośród barcelońskich kościołów! Wzniesiony w zaledwie 54 lata w XIV wieku w nadmorskiej części miasta jest świetnym przykładem katalońskiego gotyku. To właśnie budowa tego kościoła opisana jest w słynnej książce Ildefonso Falconesa zatytułowanej „Katedra w Barcelonie”. Z dachu kościoła roztacza się widok na dzielnicę La Ribera.

Wejście na dach jest płatne i odbywa się z przewodnikiem w godzinach 13:00-17:00. Wycieczka trwa około 40 minut, a bilet wstępu, który możecie nabyć w kasie przy wejściu do kościoła, kosztuje 8€. Czeka Was wspinaczka starymi i nierównymi schodami, pamiętajcie więc o wygodnych butach.

Dach Katedry św. Krzyża i św. Eulalii

Za opłatą w wysokości 3€ wjedziemy windą na taras zlokalizowany na dachu barcelońskiej katedry położonej w sercu dzielnicy gotyckiej. Relatywnie niewielka metalowa konstrukcja na dachu pozwoli nam podziwiać z bliska imponującą wieżę katedry oraz panoramę Starego Miasta. Wizytę najlepiej zaplanujcie popołudniu – w dni robocze kościół można zwiedzać w godzinach 12:30-19:45, w soboty i dni poprzedzające święta od 12:30 do 17:30, a w niedziele i święta kościelne od 14:00 do 17:30. Ponadto wjazd na dach jest dodatkowo możliwy od poniedziałku do soboty od 10:00 do 12:00.

Bary na tarasach

Sączenie drinka na tarasach hoteli i restauracji to idealny plan na gorący letni wieczór w Barcelonie. Dachy wielu budynków w mieście są zagospodarowane i czasem można odnieść wrażenie, że w letnie noce toczy się tam życie porównywalne z tym na ulicach. W przypadku kamienic mieszkalnych bardzo często znajdziecie tam ogólnodostępny taras dla mieszkańców, z kolei hotele, zwłaszcza te atrakcyjnie położone, chętnie otwierają na swoich dachach i tarasach restauracje i bary. Większość z nich jest ogólnodostępna, choć latem może nie być łatwo dostać stolik.

Tarasy, które oferują świetne widoki znajdziecie między innymi w:

  • Hotel Majestic – piękny 5-gwiazdkowy hotel położony w sercu dzielnic L’Eixample; na tarasie znajduje się bar z dobrymi drinkami i basenem, oferuje piękny widok na Passeig de Gràcia i Casa Batlló;
  • Ayre Hotel Rosellón – z tarasu rozpościera się rewelacyjny, najlepszy w Barcelonie, widok na kościół Sagrada Familia;
  • Alaire Terrace Bar w Hotel Condes de Barcelona – piękny widok na dzielnicę L’Eixample i dwa budynki projektu Gaudiego, La Pedrera oraz kościół Sagrada Familia
  • Hotel Duquesa de Cardona Barcelona – położony blisko morza, oferuje świeny widok na port i Barcelonetę;
  • Blue Spot – miejsce, które zainteresuje kibiców FC Barcelony! W gronie udziałowców znajduje się bowiem Gerard Piqué, obrońca katalońskiego klubu. Oferuje widok na nadmorską część miasta;
  • Hotel H10 Casa Mimosa – na drinka z najlepszym widokiem na kominy wieńczące La Pedrera.

Nasze TOP 3!

Na koniec zostawiliśmy dla Was nasze trzy ulubione punkty widokowe. Są mniej popularne, dzięki czemu nie spotkacie tam tłumów, a widoki, które oferują są spektakularne!

Bunkers del Carmel

Jeszcze nie tak dawno, w czasach, gdy wszyscy oglądali Beverly Hills 90210, a na listach przebojów królowały takie zespoły jak Ace of Base czy Backstreet Boys w tej okolicy znajdowały się slumsy. Dziś wzgórze to jedno z ulubionych miejsc młodych barcelończyków, a jednocześnie skrzętnie skrywany przed turystami sekret.

Ze góry rozpościera się fenomenalny widok na całą Barcelonę, a dobre zdjęcia robią się same! Naszym zdaniem widok jest znacznie lepszy niż ten z Tibidabo, ponieważ miejska zabudowa znajduje się bliżej, dzięki czemu jest lepiej widoczna. Najlepiej zabrać ze sobą przekąski i zostać na górze dłużej – polecamy zwłaszcza wyprawę przed zachodem słońca. W Barcelonie słońce zachodzi za górami, a jego promienie sprawiają, że miasto skąpane jest w złotym blasku.

Szczegółowe informacje o dojeździe oraz praktyczne porady znajdziecie w osobnym artykule: Bunkers del Carmel – najlepszy punkt widokowy Barcelony.

Widok z Bunkers del Carmel

Kościół Sants Just i Pastor

Jeden z najbardziej niedocenianych kościołów Barcelony – na TripAdvisor ma jedynie kilkadziesiąt recenzji, co jest kroplą w morzu przy blisko 150 000 opinii o Sagrada Familia. Kiedy będziecie spacerować po dzielnicy gotyckiej nie wahajcie się jednak ani chwili, zajrzyjcie do środka i za symboliczną opłatą w wysokości 2€ wejdźcie na jego wieżę, a Waszym oczom ukaże się najlepszy widok na dzielnicę gotycką i katedrę, jaki tylko można sobie wyobrazić.

Na górę wiodą bardzo strome i wąskie schody, odradzamy więc wejście z małymi dziećmi. Ze względu na fakt, że to miejsce jest mniej znane wśród turystów, istnieje duża szansa, że na górze zastaniecie zaledwie kilka osób, a może nawet uda się, że będziecie sami.

Widok na katedrę z kościoła Sants Just i Pastor

Widok z kościoła Sants Just i Pastor

Wieża przy kościele Santa Maria del Pi

Pi w języku katalońskim oznacza sosnę, a nazwa kościoła wzięła się podobno od lasku sosnowego, który porastał kiedyś to miejsce. Kościół sąsiadował w średniowieczu z murami miejskimi, a wieża – niegdyś oddzielny budynek (dopiero później złączono ją z kościołem) – miała strategiczne znaczenie dla obronności miasta, gdyż była jego najwyższym punktem.

Wejście na wieżę jest możliwe wyłącznie z przewodnikiem. Bilety (8,50€) można wykupić przy wejściu do kościoła lub na stronie internetowej. Przewodnik oprowadzi Was po wnętrzu kościoła, a następnie zabierze na szczyt wieży, po drodze robiąc przystanki na kilku poziomach. Koniecznie zabierzcie wygodne buty i nastawcie się na porządny wysiłek – wieża mierzy 54 metry, a schody są naprawdę bardzo wąskie, strome i miejscami wyślizgane. Widok, który ukaże Wam się po dotarciu na szczyt jest jednak wart wspinaczki! Będziecie mieć u stóp całe barcelońskie Stare Miasto, a przewodnik wskaże Wam jego najbardziej charakterystyczne obiekty.

Widok z kościoła Santa Maria del Pi

Widok z kościoła Santa Maria del Pi

Dach wieży przy kościele Santa Maria del Pi

Nie żartowaliśmy pisząc o stromych i wąskich schodach wieży przy kościele Santa Maria del Pi

Mamy nadzieję, że widok Barcelony z góry zachwyci Cię tak mocno, jak nas. Jeśli podczas podróży odkryjesz punkty widokowe, o których nie napisaliśmy, daj nam znać!