Oglądanie meczu na żywo z trybun Camp Nou to zawsze niezapomniane przeżycie. Dobrze przygotować się do niego tak, by nic nie zakłócało Ci celebracji piłkarskiego święta, które Cię czeka.

Temat organizacji wyjazdu na mecz FC Barcelona jest jednym z najpopularniejszych na naszym blogu. Niemal codziennie dostajemy od Was pytania o praktyczne aspekty dotyczące pobytu na meczu na Camp Nou. Oddajemy w Wasze ręce małe kompendium, w którym znajdziecie odpowiedzi na najczęściej powtarzające się pytania. Mamy nadzieję, że Wasz wyjazd okaże się bezproblemowy, a piłkarze Barcelony przygotują dla Was prawdziwy spektakt!

Kiedy bilety trafiają do sprzedaży?

Wszystko zależy w jakich rozgrywkach odbywa się wybrane przez Ciebie spotkanie. Kupując bilety należy mieć świadomość jeszcze dwóch rodzajów dostępnej sprzedaży: tylko dla socios i otwartej. Socios, to osoby posiadające kartę członkowską FC Barcelony, które zawsze otrzymują dostęp do sprzedaży w pierwszej kolejności. Dopiero w drugiej kolejności bilety trawiają do otwartej sprzedaży. Zależnie od rozgrywek otwarta sprzedaż rozpoczyna się w różnych terminach.

LaLiga (liga hiszpańska)

Bilety pojawiają się w sprzedaży około 4 tygodnie przed terminem rozegrania spotkania. W przypadku meczu z Realem Madryt sytuacja wygląda nieco inaczej. Sprzedaż na El Clásico od samego początku dosęptna jest tylko dla socios, natomiast otwarta sprzedaż uruchamiana jest kilka dni przed meczem, pod warunkiem że są dostępne jeszcze wolne miejsca.

Liga Mistrzów

W rozgrywkach Champions League bilety na mecze fazy grupowej pojawiają się w sprzedaży tak szybko, jak to możliwe. W przypadku meczów w fazie pucharowej dystrybucja również prowadzona jest dwuetapowo. Najpierw dla Socios z ograniczoną liczbą biletów, a następnie kilka dni przed meczem w otwartej sprzedaży.

Puchar Króla

Spotkania Pucharu Króla trafiają do otwartej sprzedaży tego samego dnia lub w ciągu kilku następnych po oficjalnym losowaniu. Jeśli w ramach tych rozgrywek odbywa się mecz z Realem Madryt, procedura jest identyczna jak w LaLiga.

Inne rozgrywki

Dystrybucja biletów na inne mecze, jak Puchar Gampera czy Superpuchar Hiszpanii rozpoczyna się około 3-4 tygodni przed datą spotkania.

Na stronie Barcelony nie ma dostępnych biletów lub jest ich bardzo mało. Czy ich liczba wzrośnie?

Powodów, dla których nie ma dostępnych biletów może być kilka. Być może jeszcze nie ruszyła na dany mecz sprzedaż (wówczas na stronie klubu będziesz mieć możliwość dopisania się do newslettera, dzięki któremu otrzymasz informację o uruchomieniu sprzedaży). Jeśli z kolei bilety zostały już wpuszczone do sprzedaży, ale widzisz, że wszystkie są wyprzedane lub zostało ich bardzo mało, jest nadzieja, że ich liczba wzrośnie. Osoby, które posiadają abonamenty na mecze na Camp Nou mogą zwolnić swoje miejsce na dany mecz w ramach programu Seient Lliure, a wówczas trafi ono do sprzedaży. Prawdziwe problemy z kupnem biletów występują głównie w przypadku meczów z Realem Madryt lub topowych pojedynków w Lidze Mistrzów. Najlepiej jest śledzić regularnie ofertę dostępnych biletów na stronie klubu.

Gdzie kupić bilety? Czy w dniu meczu da się kupić bilet w kasach?

Bilety na mecz można kupić z wyprzedzeniem na oficjalnej stronie klubu. Dokładną instrukcję, w jaki sposób kupić bilet znajdziesz tutaj:

Jeśli decyzję o wybraniu się na mecz podejmiesz będąc w Barcelonie, możesz kupić bilety w kasach na Camp Nou lub w oficjalnych sklepach FC Barcelona w centrum miasta. W przypadku mniej obleganych spotkań nie powinno być z tym problemu. Jeśli jednak planujesz wybrać się na El Clásico, ważny i prestiżowy mecz w Lidze Mistrzów czy spotkanie mające symboliczny charakter (bilety na pożegnalny mecz Messiego na pewno pobiją rekord sprzedaży!), a biletów nie udało Ci się kupić przez internet, możesz spróbować szczęścia i ustawić się w długiej kolejce do kas w dniu meczu. Zdecydowanie odradzamy kupno od kręcących się pod stadionem koników – może okazać się, że wydasz kilkaset euro na nic niewartą kartkę papieru, a policja jedynie bezradnie wzruszy rękami.

Które miejsca na stadionie są najlepsze?

Wszystko zależy od tego, co podczas meczu będzie dla Ciebie najważniejsze. Jeśli chcesz zobaczyć z bliska piłkarzy – wybierz miejsca w dolnych rzędach. Jeśli chcesz mieć idealny pogląd na grę i taktykę, ostatni i przedostatni pierścień trybun będzie wówczas najlepszy. Musisz pamiętać, że na Camp Nou zadaszona jest jedynie część nazwana Tribuna. Nasze ulubione miejsca znajdują się w połowie wysokości Tribuna.

Jaki jest widok z danego miejsca?

Możesz to sprawdzić na etapie wyboru miejsca. Podczas zakupu biletu, gdy wybierzesz już interesującą Cię część stadionu zostaniesz przeniesiony do widoku poszczególnych miejsc w danym sektorze. Gdy zaznaczysz dane krzesełko, po prawej stronie ekranu pojawi Ci się lista wybranych miejsc. Przy każdym wylistowanym miejscu znajduje się ikonka 360 stopni. Gdy na nią klikniesz, będziesz mógł zobaczyć jak z perspektywy wybranego miejsca wygląda stadion.

Czy muszę kupować bilet dla dziecka?

Jedynie socios, czyli kibice-członkowie klubu, mogą brać udział w programie zapewniającym bezpłatne wejściówki dla dzieci (ich liczba jest ograniczona). Niezależnie od wieku dziecka należy zakupić dla niego osobny bilet. Pamiętaj, że ze względów bezpieczeństwa zabronione jest wprowadzanie na stadion wózków dziecięcych.

Kupiłem bilet na stronie klubu. Czy mogę odebrać wydrukowany bilet w klubie?

Bilety zakupione na oficjalnej stronie klubu można wydrukować w kasach na stadionie, jednak taka możliwość zamyka się na trzy godziny przed rozpoczęciem meczu. Nie polecamy jednak tej opcji – do kas często ustawiają się długie kolejki i lepiej zadbać o wydruk wcześniej we własnym zakresie lub postawić na bardziej przyjazny środowisku bilet elektroniczny.

Kupiłem bilet, a okazało się, że mecz będzie w innym dniu.

Domyślnie wszystkie mecze ligi hiszpańskiej ustalane są w niedzielę (lub w środę, jeżeli spotkania odbywają się w środku tygodnia). Dopiero kilka tygodni przed rozegraniem meczu zostaje doprecyzowana dokładna data i godzina. Przy planowaniu podróży koniecznie weź to pod uwagę, tak by data przylotu czy odlotu nie kolidowała z meczem. Dokładny terminarz wszystkich meczów Barcelony znajdziesz tutaj. Bilet, który zakupiłeś będzie ważny, nie ma powodu do obaw.

Czy mogę zwrócić lub wymienić bilet?

Niestety ani zwroty biletów, ani wymiana ich na inne miejsca nie jest możliwa. Jeśli chcesz kupić bilet z większym wyprzedzeniem, kiedy mało miejsc jest dostępnych w sprzedaży, lepiej poczekać, bo później może Ci się udać kupić dwie wejściówki z miejscami obok siebie (nie polecamy jedynie zwlekania z zakupem biletów na El Clasico czy topowe pojedynki w Lidze Mistrzów).

Jak wcześnie przed meczem można wejść na stadion? Gdzie mogę zobaczyć piłkarzy przyjeżdżających na Camp Nou?

Bramy stadionu otwierają się na 1,5 godziny przed meczem. Jeśli to Twój pierwszy mecz na Camp Nou warto pojawić się z takim wyprzedzeniem – będziesz mieć dużo czasu na zdjęcia, spokojne odnalezienie swojego miejsca i obejrzenie rozgrzewki, która jest przecież częścią spektaklu! Jeśli chcesz przybyć później, postaraj się być na Camp Nou na minimum 30 minut przed meczem. Ten czas będzie Ci potrzebny na kontrolę biletów,  kontrolę bezpieczeństwa  oraz odnalezienie miejsca. Jeśli przed meczem chciałbyś zobaczyć piłkarzy, a także ważne osoby związane z klubem przyjeżdżające na stadion, największe szanse na to będziesz mieć przy parkingu od strony Av. de Joan XXIII (wejście na stacion: accés 7). Warto pojawić się tam na około dwie godziny przed meczem.

Czy mogę wnieść aparat? Co mogę wnieść ze sobą? Czy mogę zabrać plecak?

Na stadion możesz wnieść aparat, choć regulamin zastrzega, że nie może być to aparat profesjonalny, a jednocześnie nie precyzuje, co jest uznawane za „profesjonalny aparat”. Dozwolone jest robienie zdjęć i kręcenie filmów pod warunkiem, że nie będą one wykorzystane w celach komercyjnych. Nie mieliśmy problemu z wniesieniem lustrzanki ze standardowym obiektywem. Można wnosić napoje bezalkoholowe w butelkach o pojemności mniejszej niż 0,5 litra pod warunkiem, że nie będą one miały zakrętki. Niedozwolone są metalowe puszki oraz szklane butelki. Zabronione jest wnoszenie dronów, laserów, broni, rac i przedmiotów zagrażających bezpieczeństwu. Nie można także wnosić plecaków i walizek oraz innych dużych obiektów. Flagi i plakaty nie mogą być większe niż 2m x 1m i nie mogą się znajdować na żadnym kiju. Regulamin zabrania wnoszenia instrumentów oraz takich przedmiotów jak megafony, bębny czy  klaksony.

Czy na stadionie mogę zapalić?

Od kilku lat Camp Nou jest „wolne od dymu”, jak swego czasu pisał klub wprowadzając nowe przepisy. Palenie zarówno tradycyjnych papierosów, jak i papierosów elektronicznych jest zabronione.

Czy podczas meczu mogę przejść się na inny sektor na stadionie?

Zgodnie z regulaminem, zabronione jest przemieszczanie się do innych sektorów. Gdy opuścisz stadion, nie będziesz mógł na niego wrócić, nawet jeśli powtórnie okażesz bilet.

Jak dojechać na Camp Nou? Jak wrócić z meczu?

Camp Nou jest bardzo dobrze skomunikowane i położone w sąsiedztwie dwóch linii metra. W zależności od tego, w której części stadionu znajduje się Twoje miejsce, możesz skorzystać z linii L3 lub L5. Wszystko szczegółowo opisaliśmy w tym poście.

Po meczu metro jest z reguły bardzo zatłoczone. Jeśli chcesz zwiększyć szanse na wejście do pierwszego pociągu możesz udać się na wcześniejszą stację. W przypadku linii zielonej L3 będzie to Palau Reial, podczas gdy więcej osób wybierze stację Maria Cristina. Ewentualnie rozważ wybranie się po meczu do pobliskiego baru, gdzie przy tapas i powtórkach meczu w TV przeczekasz zwiększony ruch w metrze.  Jeśli pogoda jest sprzyjająca, może rozważysz też powrót ze stadionu pieszo? Od Plaça Catalunya dzieli Cię jedynie godzinny spacer.

Czy można zwiedzić Camp Nou w dniu meczu?

Choć w dniu meczu stadion jest otwarty i zamyka się na trzy godziny przed meczem, będziesz mógł zwiedzić wyłącznie część muzealną. W dniu meczu niedostępna jest opcja umożliwiająca wejście na trybuny, do szatni, na salę konferencyjną czy do kabin komentatorów. Najlepiej na zwiedzanie Camp Nou przeznaczyć inny dzień.

Jeśli macie dodatkowe pytania, napiszcie do nas!