Wyobraź sobie ciepłą letnią noc w Barcelonie. Stoisz na tarasie jednego z najbardziej niezwykłych budynków w mieście, popijając cavę oglądasz panoramę miasta i wsłuchujesz się w rytm rumba catalana a zachodzące słońce odbija się w kolorowej mozaice zdobiącej kominy. Brzmi magicznie, prawda? Nic dziwnego, że przygotowaną przez Casa Batlló atrakcję nazwano Nits Màgiques, co w języku katalońskim oznacza „magiczne noce”.

Podczas naszej czerwcowej wizyty w Katalonii po raz kolejny wybraliśmy się do tego jednego z najsłynniejszych budynków zaprojektowanych przez Gaudiego. Tym razem nie było to standardowe zwiedzanie. Jako zwolennicy slow travel staramy się stawiać na unikalne doświadczenia, które pozwalają nam odkrywać znane miejsca w zupełnie nowy sposób. W związku z tym wobec letniej oferty Casa Batlló nie mogliśmy przejść obojętnie, a po skorzystaniu z niej uważamy, że to najlepszy sposób na odkrywanie uroków tego niezwykłego miejsca.

Jak to wygląda?

Nits Màgiques to seria koncertów organizowanych wieczorem na tarasie na dachu budynku stojącego przy Passeig de Gràcia, jednej z najbardziej eleganckich ulic Barcelony. Codziennie o godzinie 21:00 rozpoczyna się godzinny koncert jednego z 15 wykonawców. Przekrój artystów jest szeroki – możemy wybierać między rumba catalana, jazzem, R&B, gitarą klasyczną, a nawet afro-soulem. Artystów łączy jedno – wszyscy są związani z Katalonią i lokalną sceną muzyczną.

Koncert na dachu Casa Batlló

Zakup biletu na koncert uprawnia nas także do zwiedzenia Casa Batlló. Wycieczkę możemy rozpocząć najwcześniej o 20:00, na godzinę przed koncertem (zwiedzanie trwa 45-60 minut). W tym czasie nie spotkamy już takich tłumów, jakie odwiedzają ten zabytek w godzinach okołopołudniowych, dzięki czemu zwiedzanie jest znacznie bardziej komfortowe.

Zwiedzanie odbywa się z audioprzewodnikiem dostępnym w jednym z 11 języków (w tym po angielsku, hiszpańsku, francusku, włosku i niemiecku; język polski jest niedostępny). Poza zestawem słuchawkowym otrzymamy też smartfona, który dzięki rozszerzonej rzeczywistości zwizualizuje nam wygląd umeblowanych wnętrz i pokaże, jak przyroda inspirowała Gaudiego przy projektowaniu.

Podczas wycieczki zobaczymy reprezentacyjne pokoje na pierwszym piętrze, poddasze, a także niezwykłą klatkę schodową, która pozwoli nam docenić pomysłowość Gaudiego. Zwróćcie uwagę choćby na takie kwestie jak kolory zastosowanych płytek (im niższe piętro, tym jaśniejsze płytki, by odbijające się od nich światło rozświetlało mieszkania, do których dochodzi mniej promieni słonecznych), wielkość okien wychodzących na wewnętrzną klatkę (im niższe piętro, tym okna są większe) czy idealne dopasowanie klamek do kształtu dłoni. Zwiedzanie zakończymy na tarasie na dachu budynku, na którym odbędzie się koncert.

Koncert na dachu casa Batlló

Sceneria koncertu zachwyca. Zdobione mozaiką kominy są podświetlone, a nad całym tarasem rozciągnięte są sznury lampek. Z tarasu roztacza się widok na centrum miasta, w tym na reprezentacyjną Passeig de Gràcia.

Przy wejściu otrzymamy dwie naklejki, które uprawniają nas do wymiany ich na dwa napoje alkoholowe lub bezalkoholowe. Do wyboru mamy między innymi cavę, czyli katalońskie wino musujące (polecamy, cóż może być bardziej katalońskiego niż cava!).

Co nas zaskoczyło?

Spodziewaliśmy się, że uczestnikami koncertu będą głównie turyści, tymczasem zaskoczyło nas, jak wielu miejscowych wzięło w nim udział. Mieliśmy okazję być na koncercie rumba catalana, czyli żywiołowej muzyki wywodzącej się z kultury katalońskiej społeczności cygańskiej. Koncert przerodził się w prawdziwą fiestę i widok tańczących osób nie należał do rzadkości.

Informacje praktyczne

  • w 2018 roku koncerty będą organizowane do 4 listopada
  • koncert odbywa się na świeżym powietrzu, organizator zastrzega, że w przypadku złej pogody koncert może zostać odwołany, o czym zostaniemy poinformowani mailowo o godzinie 20:00
  • bilety warto rezerwować z wyprzedzeniem, ponieważ ich liczba jest limitowana (80)
  • bilety możemy kupić na stronie internetowej Casa Batlló
  • bilety elektroniczne są akceptowane
  • na zwiedzanie warto zaplanować minimum 45 minut, na miejscu warto być kilka minut przed 20:00

Cena: 39 euro za osobę

Cena zawiera zwiedzanie z audioprzewodnikiem (ok. 45-60 minut), godzinny koncert oraz dwa napoje alkoholowe lub bezalkoholowe

Czy warto?

Zdecydowanie! Casa Batlló to jeden z najbardziej niezwykłych zabytków Barcelony i doskonały przykład architektury Gaudiego. Niestandardowa wizyta jest odpowiedzią na potrzeby współczesnego turysty i podróżnika, który szuka lokalności, unikalności i stawia na przeżycia. To zapadające w pamięć doświadczenie i możliwość odkrycia znanego miejsca w mniej znany sposób.

Jest to także korzystna oferta cenowa, ponieważ standardowy bilet do Casa Batlló kosztuje 24,50 euro przy zakupie przez internet lub 28,50 euro przy zakupie w kasie.

Koncert na dachu casa Batlló

Koncert na dachu casa Batlló