Lloret de Mar, Blanes czy Calella to popularne miejscowości wypoczynkowe Costa Brava i kupując wycieczkę z biurem podróży istnieje duża szansa, że to właśnie w nich będzie znajdować się Wasz hotel. W większości posiadają one bardzo dobre połączenia transportem publicznym ze stolicą Katalonii. Jak dojechać z Costa Brava do Barcelony, jaki środek transportu wybrać i ile kosztuje bilet?

Niezależnie od tego, czy organizowaliście wakacje na własną rękę czy udaliście się na Costa Brava czy Costa del Maresme z biurem podróży, z pewnością będziecie chcieli wybrać się do Barcelony. Biura z reguły oferują opcjonalne, jednodniowe wycieczki, jednak jeśli wolicie pojechać do Barcelony na własną rękę, nie ma powodu do obaw – transport publiczny w Katalonii jest bardzo dobrze rozwinięty. W tym poście znajdziecie wszystkie niezbędne informacje do organizacji wycieczki.

Jeśli interesuje Cię dojazd z lotniska w Gironie do Barcelony, wszystkie informacje znajdziesz w tym poście.

Czym podróżować

Najwygodniejszym i najszybszym  środkiem transportu w Katalonii jest bez wątpienia pociąg. Sieć kolejowa jest gęsta, bilety mają przystępne ceny, a  pociągi kursują często i są bezpieczne. Koleje regionalne to Rodalies de Catalunya. Jedna z linii – R1 – poprowadzona jest wzdłuż wybrzeża i zapewnia wygodny dojazd do takich miejscowości jak Calella, Pineda del Mar, Santa Susanna czy Blanes (na trasie czekają nas piękne widoki, siądźcie przy oknie od strony morza).

W Barcelonie możecie wysiąść na takich stacjach jak El Clot-Aragó, Arc de Triomf, Plaça de Catalunya i Sants. Jeśli planujecie zwiedzanie, najlepiej wysiąść na Plaça de Catalunya, głównym węźle komunikacyjnym położonym w sercu miasta. Stacja ta znajduje się tuż przy wejściu na La Ramblę. Od dzielnicy gotyckiej czy takich dzieł Gaudiego jak Casa Batlló i La Pedrera dzielić Was będzie zaledwie kilkuminutowy spacer. Jeśli wybieracie się na mecz na Camp Nou, najlepiej wysiąść na Sants i tam przesiąść się na metro L5 (należy wysiąść na stacji Collblanc, a następnie przejść kilka minut).

Więcej o komunikacji miejskiej w Barcelonie przeczytasz tu.

Plan linii kolejowych znajdziesz tutaj.

Rozkład pociągów

Pierwsze pociągi do Barcelony odjeżdżają około 5:00 rano, a ostatnie około 22:00. Pociągi kursują co około pół godziny. Ostatni pociąg z Barcelony odjeżdża kilkanaście minut przed godziną 23:00. Przejazd na trasie Barcelona – Calella zajmuje nieco ponad godzinę. Dokładną godzinę odjazdu możecie wyszukać tutaj.

Bilety – gdzie kupić i ile kosztują

Kupując bilet warto od razu przemyśleć, jak często planujemy jeździć do Barcelony, ponieważ do wyboru mamy dwa typu biletów:

 • pojedynczy bilet na pociąg – z tym biletem będziecie mogli odbyć podróż wyłącznie pociągiem, nie można przesiadać się np. do metra czy na autobus; bilet należy kupić na stacji początkowej i należy go użyć w ciągu dwóch godzin od skasowania (bilet kasujemy przy wejściu na perony);
 • bilet na transport zintegrowany – dostępne są bilety na określoną liczbę podróży, nie ma biletów pojedynczych. Z tym biletem będziecie mogli przesiąść się na metro lub autobus w Barcelonie. Jeśli planujecie jeździć do Barcelony częściej lub w większej grupie, możecie wykupić bilet T-10, który uprawnia do 10 podróży (np. przejazd z Calelli do Barcelony w jedną stronę przez jedną osobę to jedna podróż, jeśli na tym bilecie będą podróżować trzy osoby i skasujemy go trzy razy, będzie to policzone jako trzy podróże).  Maksymalna długość podróży od momentu skasowania w zależności od wykupionej liczby stref wynosi:
  • 1 strefa:  1 godzina 15 minut
  • 2 strefy: 1 godzina 30 minut
  • 3 strefy: 1 godzina 45 minut
  • 4 strefy: 2 godziny
  • 5 stref: 2 godziny 15 minut
  • 6 stref: 2 godziny 30 minut.

Zobacz także: Bilet T-Casual – cena, gdzie kupić, zasady korzystania

Ceny 2021

Cena biletu jest uzależniona od trasy. Region podzielony jest na poszczególne strefy i musimy kupić bilet na taką liczbę stref, w ilu będziemy poruszać się podczas podróży. I tu musicie uważać, ponieważ dana stacja może znajdować się w różnej strefie, w zależności od tego czy kupujecie bilet na sam pociąg czy bilet na transport zintegrowany! Tu znajdziesz plan transportu zintegrowanego, a tu plan kolejowy.

Przykładowo Calella znajduje się w strefie 4H w przypadku transportu zintegrowanego i w strefie 5, jeśli kupujecie bilet na sam pociąg. Barcelona znajduje się w strefie 1. Jeśli chcemy przejechać pociągiem z Calelli na pojedynczym bilecie kolejowym musimy zatem wykupić bilet na 5 stref.

Bilet pojedynczy kolejowy

 • 1 strefa – 2,40 €
 • 2 strefy – 2,80 €
 • 3 strefy – 3,85 €
 • 4 strefy – 4,60 €
 • 5 stref – 5,50 €
 • 6 stref – 6,95 €

Dzieci poniżej czwartego roku życia podróżują bezpłatnie, pod warunkiem, że nie zajmą siedzenia w pociągu.

Bilet T-Casual (transport zintegrowany; cena za 10 przejazdów)

 • 1 strefa – 11,35 €
 • 2 strefy – 22,40 €
 • 3 strefy – 30,50 €
 • 4 strefy – 39,20 €
 • 5 stref – 45,05 €
 • 6 stref – 47,90 €

Punkty sprzedaży

Bilety możecie zakupić w kasach lub automatach na stacjach (dostępny jest j. angielski). Bilety należy skasować na stacji, przed wejściem do pociągu.

Dojazd do Lloret de Mar

Ta popularna miejscowość nie posiada kolejowego połączenia z Barceloną, jednak można dojechać z dworca autobusowego w Lloret do miejscowości Blanes autobusem firmy Pujol, a następnie w Blanes złapać pociąg do Barcelony. Autobusy do Blanes odjeżdżają co pół godziny.

Istnieje możliwość zakupu biletu łączonego na przejazd autobusem do Blanes oraz następnie z Blanes pociągiem do Barcelony. Bilet na autobus można kupić u kierowcy, a następnie na dworcu kolejowym kupić bilet na pociąg.

Możemy także odbyć całą podróż autobusem Moventis Sarfa. Podróż trwa około godziny. W Barcelonie dojedziemy na dworzec autobusowy Estació del Nord lub na Ronda Sant Pere (w pobliżu Plaça de Catalunya oraz dzielnicy gotyckiej). Bilety możemy zakupić w punkcie sprzedaży na dworcu autobusowym w Lloret, a także na dworcu Estació del Nord lub na Ronda Sant Pere 21 w Barcelonie. Przez internet bilety można kupić na tej stronie. Za pojedynczy bilet zapłacimy 10,75 €.

Połączenia nocne

Jeśli planujecie zostać w Barcelonie dłużej, dojazd w godzinach nocnych będzie mniej wygodny, ale wciąż możliwy. Do Lloret de Mar czy Tossa de Mar dojedziemy autobusem Moventis. Rozkład oraz zakup biletów online znajdziecie tutaj.

Jeśli chcemy dojechać nocą do Calelli, Santa Susanna czy Pineda de Mar, wybieramy linię N82, której operatorem jest Sagalés. W Barcelonie autobusy odjeżdżają z przystanków, które w rozkładzie jazdy znajdziecie pod nazwami: Pg. de Gràcia, 6 – Casp – Andana Central oraz z Pl. de Tetuan, 38 – 39. Trasę oraz rozkład znajdziecie na stronie przewoźnika. Możecie skorzystać z biletów na transport zintegrowany (np. T-10, nie ma biletów pojedynczych). Punkty sprzedaży znajdziecie na dworcu Estació del Nord oraz Passeig Sant Joan 52.

Plan sieci autobusów nocnych, z zaznaczonymi dokładnymi miejscami odjazdów w Barcelonie, znajdziesz tutaj.