Bardzo dobrze rozwinięta sieć transportu publicznego sprawia, że przemieszczanie się po Barcelonie należy do rzeczy łatwych, szybkich i przyjemnych. Jeśli planujesz korzystać  z komunikacji miejskiej przynajmniej kilka razy, najlepszym wyborem będzie zakup biletu T-casual, który od stycznia 2020 roku zastąpił bilet T-10. W tym artykule znajdziesz wszystkie informacje na temat warunków korzystania z tego biletu, jego cen oraz punktów sprzedaży.

Bez wątpienia Barcelonę najlepiej zwiedza się pieszo, jednak gdy nadejdzie taki moment, że będziesz korzystać z metra czy z autobusów, nie ma lepszego biletu niż T-casual. Od stycznia 2020 roku zastąpił on bilet T-10, który dzięki wygodzie korzystania i bardzo atrakcyjnej cenie był zdecydowanie jednym z najpopularniejszych biletów wśród mieszkańców i osób odwiedzających miasto. Przy T-casual wprowadzono pewne ograniczenia, które zmniejszają elastyczność podróżowania, ale to wciąż bilet, którego zakup polecamy najbardziej. O pozostałych biletach oraz zasadach działania komunikacji zbiorowej w Barcelonie przeczytasz w naszym artykule: Komunikacja miejska w Barcelonie.

Zasady korzystania z T-casual

T-casual to karnet uprawniający do odbycia 10 podróży komunikacją zbiorową, a korzystanie z niego jest bardzo proste, jeśli tylko zapamiętasz kilka podstawowych informacji:

 • Przede wszystkim jest to bilet na zintegrowany system transportu publicznego, co oznacza, że możemy z niego korzystać w metrze, autobusach, pociągach FGC, pociągach Rodalies de Catalunya oraz w tramwajach. Podróżując możemy zmienić środek transportu maksymalnie trzy razy. Pamiętaj, że przy każdej przesiadce niezbędne jest ponowne skasowanie biletu.
 • Cała sieć zintegrowanego transportu podzielona jest na strefy i należy zakupić bilet na tyle stref, w ilu planujemy podróżować. Mapę stref i przystanków znajdziesz tutaj. Jeśli planujesz podróżować po Barcelonie i najbliższych miejscowościach (np. Badalona, L’Hospitalet de Llobregat, lotnisko Barcelona-El-Prat), należy kupić bilet na jedną strefę. Jeśli przykładowo będziesz przemieszczać się na trasie Barcelona – Calella, należy kupić bilet na cztery strefy.
 • Strefy transportu zintegrowanego różnią się nieznacznie od stref metra i pociągów. Jeśli podróżujesz pociągiem z biletem T-casual lub innym biletem na transport zintegrowany, lotnisko Barcelona-El Prat znajduje się w pierwszej strefie. Więcej o tym, jak dojechać do Barcelony z lotniska przeczytasz tutaj: Dojazd z lotniska Barcelona-El Prat.
 • Bilet uprawnia do odbycia 10 podróży. Jako jedna podróż rozumiany jest przejazd jednej osoby, podczas którego w określonym czasie można maksymalnie trzy razy zmienić środek transportu. Jeśli wykupiłeś bilet na jedną strefę, Twoja podróż może trwać maksymalnie 75 minut. Każda dodatkowa strefa wydłuża czas podróży o 15 minut. Co ważne, zmieniając środek transportu za każdym razem kasujemy bilet. System zlicza nasz czas podroży i przesiadki i jeśli mieścimy się w wyznaczonych ramach, nie zostanie nam odjęty kolejny przejazd. Jeśli przerwiemy podróż, przykładowo opuszczając metro i wychodząc za bramki, a następnie będziemy chcieli ponownie skorzystać z metra, będzie to liczone jako dwie podróże. Jeśli jednak zmienisz linię metra nie opuszczając stacji, a następnie przesiądziesz się na autobus, jest to liczone jako jedna podróż.
 • Bilet T-casual może być używany przez jedną osobę jednocześnie. To największa różnica między T-casual, a wycofanym biletem T-10 (w przypadku T-10 jednocześnie podróżować na tym bilecie mogła więcej niż jedna osoba – wystarczyło skasować bilet tyle razy, ile jest osób). Bilet T-casual nie jest imienny, więc nie ma problemu, by przykładowo rano podróżowała z nim jedna osoba, a po południu inna. Jeśli jednak podróżujecie wspólnie w tym samym czasie, każda osoba musi posiadać swój osobny bilet.
 • Przy kasowaniu biletu wyświetli Wam się informacja o pozostałej liczbie podróży do wykorzystania. Jeśli wyczerpiecie już pulę, na odwrocie biletu przy ostatnim kasowaniu zostanie nadrukowany napis „Titol esgotat”.
 • Bilet T-casual nie upoważnia do podróży z lub na stacje metra Aeroport T1 i Aeroport T2 (linia L9 Sud). Możecie go jednak użyć, jeśli jedziecie z lotniska pociągiem (stacja przy terminalu T2). Jeśli na dalszym etapie podróży musicie przesiąść się z pociągu do metra lub w autobus, by dotrzeć do swojego hotelu, oczywiście jest to możliwe.

Cena biletu T-casual (2022 rok)

Cena biletu T-casual jest uzależniona od liczby stref, w których chcemy się poruszać. Im więcej stref wykupimy, tym droższy jest bilet. Najtańszy bilet T-casual, który obowiązuje w pierwszej strefie miasta Barcelona, kosztuje 11,35 €. Ceny dla wszystkich stref:

 • 1 strefa: 11,35 €
 • 2 strefy: 22,40 €
 • 3 strefy: 30,50 €
 • 4 strefy: 39,20 €
 • 5 stref: 45,05 €
 • 6 stref: 47,90 €

Rada: jeśli planujecie codziennie dojeżdżać do Barcelony z innej strefy, a następnie przemieszczać się po Barcelonie komunikacją miejską, rozważcie zakupienie osobnego biletu T-casual na jedną strefę na same przejazdy po Barcelonie.

Ważność biletu

Bilet T-casual jest ważny do czasu wyczerpania pakietu 10 podróży, do odbycia których uprawnia. Jeśli wykorzystasz już wszystkie przejazdy, przy ostatnim kasowaniu na odwrocie biletu zostanie nadrukowany napis „Titol esgotat”.

Jeśli nie wykorzystaliście podczas wyjazdu wszystkich podróży, a macie w planach powrót do Barcelony, nie wyrzucajcie biletu. Możecie go używać do 31 grudnia w roku zakupu.

Gdzie kupić T-casual

Najwygodniejszym sposobem jest kupno biletów w automatach zlokalizowanych na stacjach metra i stacjach kolejowych (uwaga: na stacjach metra na lotnisku tego biletu nie kupicie, ale za to na stacji kolejowej przy lotnisku już tak). Za bilety możemy zapłacić kartą lub gotówką. Punkty sprzedaży działają także w centrach informacji i obsługi klienta TMB (główny operator transportu publicznego w Barcelonie). Możecie także zakupić je przez internet, ale pamiętajcie, że i tak wtedy trzeba odebrać je w automatach na stacjach i nie będzie się ich dało odebrać na stacjach  metra Aeroport T1 i Aeroport T2.  Bilety dostępne są także w aplikacji TMB App.