Bezpośrednie połączenia lotnicze z Polski do Girony oferuje Ryanair. Loty te często, zwłaszcza w niskim sezonie, są tańsze niż przeloty do lotniska El Prat. Jeśli planujemy wypoczynek na Costa Brava, lotnisko w Gironie będzie idealnym wyborem. Jeśli celem naszej podróży jest jednak Barcelona, musimy zarezerwować około 1,5 godziny na dojazd do miasta.

Autobus

Najłatwiej do Barcelony dostaniemy się autobusem. Bezpośrednie połączenia między lotniskiem w Gironie i centrum Barcelony oferuje Sagalés. Autobusy są nowoczesne, wygodne i w większości wyposażone w bezpłatne Wifi, a przejazd odbywa się głównie autostradą. Autobusy odjeżdżają z przystanków zlokalizowanych w bezpośrednim sąsiedztwie lotniska. Przystanek końcowy to dworzec autobusowy Barcelona Nord położony w pobliżu Łuku Triumfalnego (Arc de Triomf) i czerwonej linii metra L1. W przypadku transferu powrotnego na lotnisko autobusy odjeżdżają z dworca ze stanowisk numer 28 i 29.

Podróż zajmie nam około 75 minut, choć kilka razy duże korki przy wjeździe do miasta wydłużyły nasz przejazd do niemal dwóch godzin. Godziny odjazdu autobusów są dostosowane do rozkładu lotów linii Ryanair. Aktualny rozkład kursów możemy sprawdzić tutaj.

Za bilet w jedną stronę zapłacimy 16 euro, z kolei kupując od razu bilet na przejazd w obie strony zaoszczędzimy 7 euro i zapłacimy łącznie 25 euro za osobę. Bilety możemy kupić na stronie internetowej (klik) lub w punkcie sprzedaży przy przystanku, z którego odjeżdża autobus.

Pociąg

Do Barcelony możemy się także dostać dojeżdżając autobusem do miasta Girona i przesiadając się tam na pociąg. Co godzinę w ciągu dnia z lotniska odjeżdża autobus Sagalés (linia 607), którego stacją końcową jest dworzec autobusowy w Gironie zlokalizowany w sąsiedztwie dworca kolejowego. Przejazd na dworzec trwa około 30 minut i kosztuje 2,75 euro.

Między Gironą a Barceloną kursują różnego typu pociągi. Czas przejazdu wynosi zaledwie 39 minut w przypadku pociągów AVE lub AVANT do niemal dwóch godzin w przypadku pociągów regionalnych. Cena biletu uzależniona jest od rodzaju wybranego pociągu oraz od daty zakupu. Za bilet na pociąg regionalny zapłacimy 8,40 euro, w przypadku AVANT musimy liczyć się z wydatkiem na poziomie kilkunastu euro, a w przypadku AVE najczęściej będzie to ponad 30 euro, choć często możemy znaleźć także bilety w promocyjnych cenach. Aktualne ceny biletów w wybranym dniu możemy sprawdzić na stronie narodowego przewoźnika kolejowego Renfe (klik).