Doskonale rozwinięty transport publiczny w Barcelonie sprawia, że przejazd z lotniska Josep Taradellas Barcelona-El Prat  do centrum miasta nie zajmuje dużo czasu i jest łatwym zadaniem. W przypadku komunikacji zbiorowej, na trasie tej możemy podróżować zarówno pociągiem, metrem, jak i autobusem, choć biorąc pod uwagę czas przejazdu, wygodę i cenę zdecydowanie polecamy pierwszą opcję. 

Zmiany w funkcjonowaniu lotniska w związku z COVID-19

Wznowienie lotów w okresie pandemii koronawirusa w Hiszpanii wymusiło wprowadzenie kilku zmian w funkcjonowaniu lotniska. Poniżej znajdziecie najważniejsze z nich:

 1. Oba terminale T1 i T2 obsługują zarówno przyloty, jak i odloty.
 2. Noszenie maseczki nie jest obowiązkowe na terenie lotniska, ale należy jej używać w środkach transportu (samolot, autobus, metro itd.).
 3. Na terenie lotniska są umieszczone środki do dezynfekcji rąk
 4. Przylatując do Hiszpanii należy posiadać ważny Unijny Certyfikat Covid.

Spis treści

Przy wyborze najwygodniejszego środka transportu warto sprawdzić, przy którym terminalu zatrzyma się nasz samolot. W przypadku linii takich jak Ryanair, WizzAir czy Norwegian najprawdopodobniej będzie to T2, z kolei w przypadku linii Vueling oraz tradycyjnych przewoźników, takich jak LOT czy Lufthansa, wysiądziemy w T1. Informację o terminalu otrzymamy z reguły przy odprawie.

Między terminalami T1 i T2 możemy przemieścić się bezpłatnym autobusem (shuttle bus), którego przystanki zlokalizowane są na zewnątrz. Podróż zajmuje około 10 minut, a odjazdy odbywają się co 4-7 minut w trakcie dnia (5:00-20:00) i co 20 minut w nocy (20:00-5:00).

Pociąg

Podróż pociągiem to szybki i tani sposób na dotarcie do centrum miasta. Przejazd z lotniska do miasta trwa około 20-36 minut, w zależności od wybranej stacji. Trasa jest obsługiwana pociągiem regionalnym Rodalies de Catalunya (pociągi rozpoznamy po charakterystycznym logo – białej literze R umieszczonej w pomarańczowym kwadracie). Linia, z której musimy skorzystać to R2 Nord kursująca na trasie Aeroport – Maçanet-Massanes. W Barcelonie pociąg zatrzymuje się na czterech stacjach, na których możemy przesiąść się do metra lub innego pociągu regionalnego:

Barcelona Sants (długość przejazdu: 20 minut, największa stacja przesiadkowa, skomunikowana z liniami metra L3 i L5)

Barcelona Passeig de Gràcia (długość przejazdu: 27 minut, stacja w ścisłym centrum miasta, skomunikowana z liniami metra L2, L3 i L4)

Barcelona El Clot-Aragó (długość przejazdu: 31 minut, stacja skomunikowana z liniami metra L1 i L2)

Barcelona Sant Andreu Comtal (długość przejazdu: 36 minut, stacja skomunikowana z linią metra L1)

Pociągi kursują co 30 minut. Obecnie pierwszy pociąg z lotniska odjeżdża o 5:42, a ostatni o 23:38. Rozkład z wybranej stacji możemy sprawdzić na stronie Rodalies de Catalunya, klikając tutaj.

Stacja, z której odjeżdża pociąg nazywa się Aeroport i zlokalizowana w odległości około 200 metrów od terminalu T2. Jest to stacja początkowa linii R2 Nord. W terminalu T2 podążamy za znakami kierującymi na pociąg (konieczne będzie przejście zadaszoną kładką łączącą T2 i stację). Czas dojścia do pociągu od momentu opuszczenia samolotu zależy od bramki, przy której zatrzymał się nasz samolot, ale musimy liczyć się z tym, że przejście zajmie nam minimum 15 minut.

Bilety na pociąg możemy kupić na stacji w punkcie sprzedaży lub w automacie (możliwa jest płatność kartą i gotówką). Dostępne są bilety Rodalies de Catalunya na pojedynczy przejazd pociągiem, jednak jeśli planujemy poruszać się po mieście metrem, pociągiem czy autobusem warto rozważyć zakup karnetu na 10 przejazdów (bilet T-casual) – wówczas dojazd z lotniska wyniesie nas niewiele ponad 1 euro na osobę. Bilety kasujemy przechodząc przez bramkę odgradzającą wejście na peron.

Bilet pojedynczy na pociąg

Sieć kolejowa podzielona jest na strefy. Miasto Barcelona znajduje się w strefie 1, z kolei stacja przy lotnisku w strefie 4. Za bilet w jedną stronę uprawniający do przejazdu przez cztery strefy zapłacimy aktualnie 4,60 euro. Bilet jest ważny przez dwie godziny od momentu zakupu. Mapę linii kolejowych w okolicach Barcelony (z podziałem na strefy) znajdziesz klikając tutaj.

Bilet T-casual

W Barcelonie istnieje zintegrowany system transportu publicznego, co oznacza, że w ramach jednej podróży możemy przesiadać się między metrem, tramwajem, autobusem i pociągiem. Co ciekawe, w przypadku systemu transportu zintegrowanego zarówno miasto Barcelona, jak i lotnisko znajdują się w strefie 1. Podróżując z lotniska nie możemy wykupić biletu na transport zintegrowany na jeden przejazd (jeśli chcemy zakupić wyłącznie pojedynczy bilet pozostaje nam bilet na pociąg), ale bardzo korzystną opcją jest wykupienie karnetu T-casual, który uprawnia nas do odbycia 10 podróży. Cena karnetu T-casual na strefę 1 wynosi obecnie 11,35 euro, co oznacza, że jedna podróż kosztuje nas jedynie 1,14 euro. Podróżując z lotniska z tym biletem będziemy mogli dojechać pociągiem do wybranej przez nas barcelońskiej stacji, a później, jeśli potrzebujemy, przesiąść się na inny pociąg, autobus czy metro, by dotrzeć do naszego celu. Później możemy także używać T-casual do przemieszczania się po Barcelonie, aż do wykorzystania przez nas 10 podróży.

Jedna podróż w przypadku biletu T-casual rozumiana jest jako przejazd w czasie do 75 minut (od momentu skasowania biletu), podczas którego możemy wykonać maksymalnie trzy przesiadki. Jeśli przy przesiadce musimy przekroczyć bramki pamiętajmy, by za każdym razem skasować bilet (o ile tylko nie przekroczymy 75 minut lub dopuszczalnej liczby przesiadek nie zostanie nam naliczona kolejna podróż).

Mapę zintegrowanego systemu transportu publicznego Barcelony znajdziesz tutaj.

Zobacz także: Bilet T-casual w Barcelonie – cena, gdzie kupić, zasady korzystania

Metro

Od niedawna dojazd do miasta jest możliwy także pomarańczową linią metra L9 Sud. Stacje metra zlokalizowane są przy obu terminalach. Terminal 2 obsługuje stacja Aeroport T2 (zejście do metra znajduje się w pobliżu stacji kolejowej Aeroport), a terminal 1 stacja Aeroport T1, która jest stacją końcową. Metro kursuje średnio co siedem minut. Metro jest czynne od godziny 5:00 i kursuje do północy (od poniedziałku do czwartku, w niedziele i święta), do 2:00 (w piątki i dni poprzedzające święta państwowe), a w soboty działa przez całą noc.

W przypadku podróży metrem do lub ze stacji Aeroport T1 i Aeroport T2 nie możemy skorzystać z karnetu T-casual ani z pojedynczego biletu na metro. Musimy zakupić specjalny bilet na przejazd na lub z lotniska (Bitllet aeroport) w cenie 5,15 euro, który uprawnia nas do jednej podróży w obrębie sieci metra (w tym przypadku nie będziemy mogli przesiąść się na pociąg czy autobus).

Jeśli zdecydujemy się na zakup kilkudniowych biletów turystycznych na transport miejski (Hola BCN!) będą one obejmować także przejazd z i na lotnisko.

Bilety możemy zakupić w automatach na stacjach metra, płacąc kartą lub gotówką. Bilet kasujemy przechodząc przez bramkę na stacji.

Więcej o komunikacji miejskiej w Barcelonie piszemy w tym poście.

Aerobús

Popularnym środkiem transportu są także charakterystyczne niebieskie autobusy AEROBÚS, które kursują na trasie lotnisko (T1 i T2) – Plaça Catalunya, zatrzymując się po drodze na przystankach Plaça Espanya, Gran Via-Urgell oraz Plaça Universidad. Autobusy odjeżdżają codziennie co 5-10 minut. Podróż zajmie nam około 35 minut, podczas których będziemy mogli skorzystać z bezpłatnego Wifi. Przystanek na Plaça Catalunya znajduje się od strony sklepu El Corte Inglés.

Bilet w jedną stronę kosztuje 5,90 euro, a za przejazd w obie strony kupując łączony bilet zapłacimy 10,20 euro (podróż powrotna musi się odbyć w ciągu 15 dni).

Bilety możemy zakupić z wyprzedzeniem przez internet, w automatach (płatność kartami VISA lub Mastercard), u kierowcy lub obsługi na przystankach (płatność gotówką, pamiętajmy, by mieć ze sobą banknoty o nominale maksymalnie 20 euro). Dzieci w wieku do 4 lat podróżują bezpłatnie.

Bilety transportu zintegrowanego do poruszania się w mieście nie są ważne w tych autobusach.

Godziny odjazdów:

Linia A1 – Terminal 1

Trasa: Pl. Catalunya, Barcelona – Terminal T1, lotnisko Barcelona El-Prat (BCN)

 • 05:00 – 06:40: odjazdy co 10 minut
 • 06:40 – 22:55: odjazdy co 5 minut
 • 22:55 – 00:35: odjazdy co 10 minut
 • 00:35 – 05:00: odjazdy co 20 minut

Trasa: Terminal T1, lotnisko Barcelona El-Prat (BCN) – Pl. Catalunya, Barcelona

 • 05:35 – 07:15: odjazdy co 10 minut
 • 7:15 – 22:30: odjazdy co 5 minut
 • 22:30 – 01:05: odjazdy co 10 minut
 • 01:05 – 05:35: odjazdy co 20 minut

Linia A2 – Terminal 2

Trasa: Pl. Catalunya, Barcelona – Terminal T2, lotnisko Barcelona El-Prat (BCN)

 • 05:00 – 22:30: odjazdy co 10 minut
 • 22:30 – 05:00: odjazdy co 20 minut

Trasa: Terminal T2, lotnisko Barcelona El-Prat (BCN) – Pl. Catalunya, Barcelona

 • 05:35 – 23:00: odjazdy co 10 minut
 • 23:00 – 05:35: odjazdy co 20 minut

Taxi

Barcelońskie taksówki są charakterystycznie pomalowane – auta są czarne i mają żółte drzwi. Taksówkę złapiemy przed wejściem do terminalu – bądźmy gotowi na konieczność czekania na nią w kolejce. Za dojazd do centrum Barcelony zapłacimy około 30-35 euro. W przypadku braku korków przejazd do centrum zajmie około 20-25 minut.

Dojazd z lotniska Barcelona El-Prat nocą

W godzinach nocnych, kiedy nie jeżdżą już metro, pociągi oraz AEROBÚS, na lotnisko możemy dojechać autobusem nocnym lub taksówką. W przypadku autobusów na dojazd należy zarezerwować minimum 60 minut.

Na lotnisko dojeżdżają trzy nocne linie autobusowe. Obowiązują na nie standardowe bilety na komunikację miejską, w tym bilety na transport zintegrowany (lotnisko jest  w 1 strefie transportu zintegrowanego). Więcej informacji na temat biletów znajdziesz tutaj. W przypadku podróży autobusem nocnym możesz skorzystać z najpopularniejszego biletu T-casual na pierwszą strefę (11,35€).

Bilet na pojedynczy przejazd możesz zakupić u kierowcy. Nie sprzedaje on jednak biletów T-casual.

N16 – kursuje na trasie Barcelona (Pl. Catalunya) – Castelldefels (Bellamar), w Barcelonie zatrzymuje się między innymi na Pl. Catalunya i Pl. Espanya, a na lotnisku przy terminalu T2. Autobus kursuje w kierunku lotniska godzinach 23:30-5:10 (odjazd co 20 minut). xOdjazdy z lotniska odbywają się co 20 minut w godzinach 23:30-5:10. Dokładny rozkład i mapę przystanków znajdziesz tutaj.

N17 – to linia łącząca Ronda Universitat – Pl. de Catalunya  z Terminalem T1. W Barcelonie zatrzymuje się m. in. przy Pl. Catalunya i Pl. Espanya. Odjazdy z Pl. Catalunya na lotnisko odbywają się co 20 minut w godzinach 23:00-5:00. Odjazdy z terminalu T1 lotniska w kierunku Barcelony mają miejsce co 20 minut w godzinach 21:55 – 4:45. Szczegółowe informacje znajdziesz tutaj.

N18 – to linia kursująca na trasie Barcelona (Pl. Catalunya) – Aeroport del Prat (Terminal T1). W Barcelonie odjeżdża m. in. z Ronda Universitat – Pl. Catalunya oraz z Pl. Espanya. Zatrzymuje się zarówno przy terminalu T2, jak i T1. Kursuje co 20 minut w godzinach 00:05 – 4:45 (na lotnisko) oraz 00:18 – 4:38 (z lotniska, terminal T1). Mapę przystanków oraz szczegółowy rozkład znajdziesz tutaj.