Najłatwiej byłoby w tym poście napisać, by wybrać mieszkanie w starej kamienicy, koniecznie z oryginalną kolorową mozaiką na podłodze i wysokimi ceglanymi sufitami podtrzymywanymi przez metalowe kolumny. Ozdobą naszego salonu niech będzie zdobiony witrażami wykusz. I nie zapominajmy o tych pięknych drewnianych kasetonach w sieni kamienicy. Cóż, tak by to mogło wyglądać, gdybyśmy mieli mieszkanie w barcelońskiej dzielnicy Eixample, która cieszy oczy kamienicami reprezentującymi kataloński modernizm. Ale realia są takie, że mieszkamy w Polsce, w bloku zbudowanym zaledwie kilka lat temu. Uważamy jednak, że stosując się do kilku zasad jesteśmy w stanie wszędzie stworzyć sobie namiastkę Barcelony!
Choć zastany przez nas stan deweloperski naszego mieszkania był zupełnym przeciwieństwem tego, co kojarzyło nam się z architekturą Barcelony, postanowiliśmy wprowadzić do wnętrza ukochany śródziemnomorski klimat.
Poświęciliśmy naprawdę dużo czasu, by znaleźć elementy, które nam w tym pomogą. Inspirację czerpaliśmy przede wszystkim z naszych podróży do Barcelony, przez kilka lat – jeszcze zanim w ogóle zaczęto kopać dziurę w ziemi pod nasz przyszły dom – robiąc zdjęcia elementom, które nam się podobały i które wydawały się realne do odtworzenia. Przekopaliśmy się też chyba przez ofertę połowy polskich sklepów internetowych, by znaleźć produkty pasujące do naszej wizji.
Bogatsi o nasze doświadczenia, przygotowaliśmy dla Was zbiór wskazówek, którymi możecie kierować się, jeśli chcecie urządzić swój dom w barcelońskim stylu.
Naturalne materiały
Cechą wspólną różnych odmian stylu śródziemnomorskiego jest stawianie we wnętrzu na naturalne materiały. Zamiast plastiku, poliestru czy sklejki znajdziemy tu dużo drewna, szkła, kamienia, gliny, ceramiki, rattanu i naturalnych tkanin, choćby takich jak len, który doskonale sprawdza się jako materiał na zasłony czy dekoracyjne poszewki. Przedmioty wykonane z naturalnych materiałów są nie tylko piękne, ale także bardziej komfortowe w użytkowaniu, trwalsze i lepiej znoszące upływ czasu. Nie wspominając o tym, że są też bardziej przyjazne środowisku! Nadadzą wnętrzu przytulnego charakteru.
Choć drewniana podłoga czy meble są z reguły droższe, pamiętajcie, że kupujemy je na lata. Może uda Wam się też wyszperać perełki w sklepach z antykami, na strychu u dziadków czy na pchlich targach i tchnąć w nie nowe życie.
Kolorowa mozaika na podłodze
Gdy zamykam oczy i myślę o barcelońskich wnętrzach, pierwsze, co przychodzi mi do głowy to stare kolorowe płytki zdobiące podłogi, a czasem i ściany. Bądźcie uważni, a bez problemu znajdziecie w Barcelonie dziesiątki, jeśli nie setki wzorów! Płytki te doczekały się już poświęconych im albumów, reprodukcje tych ze znanych zabytków możemy kupić w muzealnych sklepach z pamiątkami, a na dodatek powstała inicjatywa ratowania starych płytek z wyburzanych kamienic. Jeśli interesuje Was ta tematyka, odsyłam Wam do profili @tilehunters i @i_rescue_tiles na Instagramie oraz do tego artykułu na The Guardian.
W Europie Południowej płytkami chętnie wykłada się całe mieszkanie, łącznie z salonem czy sypialnią, ponieważ w lecie dają one upragniony chłód.
Barcelońskie kamienice z reguły mają oryginalne, ponad stuletnie płytki, ale obecnie łatwo możemy odnaleźć podobne nowsze wersje. Niedawno urządzając swoje mieszkanie przekopałam się chyba przez całą ofertą hiszpańskich płytek w internecie, a idealne płytki upatrzyliśmy właśnie w Barcelonie, więc chętnie podpowiem Wam, na jakie marki zwrócić uwagę. Nasz top to dwie hiszpańskie firmy – Aparici oraz Equipe. W przypadku Aparici zwróćcie uwagę na kolekcję Vanguard, a w przypadku Equipe do tego stopnia zachwyciła nas postarzana, inspirowana Barceloną kolekcja Art Nouveau, że największym problemem okazał się za mały metraż mieszkania, by wszystkie te piękne płytki w nim zmieścić ;)
Wybrane przez nas modele płytek podłogowych to Aparici Bondi Mirror Natural, Equipe Art Nouveau Music Hall i Vanguard System Natural. Po ponad 1,5 roku użytkowania dalej jesteśmy nimi tak samo zachwyceni.
Duży wybór wzorzystych płytek znajdziecie także u takich producentów jak Vives czy Peronda, która wyprodukowała piękną kolekcję retro o nazwie FS Star. Z polskich producentów warto zwrócić uwagę na kolekcję Barcelona marki Tubądzin, w której szczególnie podobały mi się turkusowe i granatowe płytki przypominające heksagonalne płyty chodnikowe na Passeig de Gracia. Ten wzór znajdziecie też na bardzo ładnych płytkach betonowych La Rambla. W Krakowie możecie zobaczyć je na żywo w restauracji Plac Nowy 1, gdzie pięknie komponują się z drzewami oliwnymi.
Jeśli chodzi o płytki ścienne, w butikowym hotelu Mas La Ferreria zachwyciły nas cegiełki o kolorze złamanej bieli i nierównej powierzchni. Wyglądają jak rodem ze starego domu na południu Europy. Na szczęście bardzo podobne znaleźliśmy w ofercie firmy Equipe. Do jednej łazienki i kuchni wybraliśmy model Equipe Masia Blanco, do drugiej łazienki Equipe Artisan w kolorach białym i colonial blue.
Okiennice i stara stolarka
Nieodłącznym elementem barcelońskich kamienic są okiennice zdobiące fasady budynków i chroniące mieszkańców przed palącym letnim słońcem. Część mieszkań posiada dodatkowo piękne, drewniane, żłobione, oryginalne okiennice wewnętrzne, zwykle w kolorze białym lub w naturalnym odcieniu drewna. Bardzo rzadko widzieliśmy w mieszkaniach okna plastikowe, z reguły są one drewniane i liczą sobie wiele lat. Niestety to element, który mieszkając w bloku bardzo ciężko nam zmienić, ale jeśli jesteście na etapie projektowania domu, wysokie drewniane okna-drzwi z zabudowaną i żłobioną dolną częścią wniosą do Waszego wnętrza niesamowity klimat.
Jeśli chodzi o drzwi, warto postawić na te ze żłobieniami w kolorze białym lub z naturalnego drewna. Szczególnie pięknie wyglądają drzwi podwójne, choć to rozwiązanie sprawdzi się lepiej, jeśli otwór na drzwi jest nieco szerszy.
Barceloński styl wprowadzicie także wydzielając część pomieszczenia przeszkloną ścianką z otworem lub przeszklonymi drzwiami zdobionymi białą drewnianą kratką (idealnie jeszcze z witrażem, ale to już znacznie trudniejsze do wprowadzenia i bardziej kosztowne rozwiązanie). W kilku mieszkaniach, w których były przeszklone wykusze lub zabudowany balkon, widzieliśmy oddzielenie ich w ten sposób i prezentowało się to fantastycznie.
Belki, cegła lub sztukateria
O ile styl paryski kojarzy nam się ze sztukaterią przede wszystkim na ścianach, o tyle w Barcelonie spotkamy gładkie ściany, ale za to bogato zdobione sufity. Nawet jeśli mieszkacie w nowym budownictwie, łatwo osiągniecie ten efekt przyklejając listwy sufitowe czy rozety dekoracyjne. Wybór jest równie duży jak rozstrzał cenowy, a montaż na tyle prosty, że poradzimy z nim sobie nawet bez pomocy fachowca. My wybraliśmy sztukaterię z oferty tej firmy.
W niektórych mieszkaniach znajdziemy też ceglane ściany, piękne ceglane sklepienia lub belki sufitowe ze starego drewna. Zwłaszcza te ostatnie będziesz w stanie w łatwy sposób odtworzyć.
Stonowana baza i mocne akcenty kolorystyczne
Mieszkania w pełnej modernistycznych kamienic dzielnicy Eixample mają często bogato zdobione płytki na podłodze, które kontrastują z jednolitymi, z reguły jasnymi ścianami, dzięki czemu mozaika wybija się na pierwszy plan i jest prawdziwą ozdobą mieszkania. Jednocześnie unikamy efektu przytłoczenia. Wybierając kolor ścian i bazy mebli postaw na neutralne kolory takie jak biały, piaskowy, beżowy czy szarobrązowy i dodaj mocne akcenty kolorystyczne na podłodze czy na dekoracjach. W śródziemnomorskiej palecie kolorów szczególnie zwróć uwagę na nasycony niebieski, ciemnozielony, ciepły żółty czy pomarańczowy.
Rękodzieło
Styl śródziemnomorski kocha rękodzieło i ludzki element niedoskonałości, który charakteryzuje tworzone ręcznie przedmioty. Ceramiczne wazony, płytki o niejednolitym kolorze, stolik ze starych drewnianych desek. Ma być nieidealnie. Lubimy przywozić dodatki do domu od lokalnych twórców, których prace znajdujemy podczas podróży oraz wyszperane w antykwariatach perełki. Nasz dotychczasowy numer jeden to ponad stuletnie płytki azulejos znalezione w antykwariacie w Porto. Jeśli będziecie w Barcelonie, polecamy Wam sklep Artesania Catalunya – CCAM na ulicy Banys Nous, w samym centrum miasta, w którym znajdziecie rękodzieło katalońskich artystów, zaczynając od biżuterii, a kończąc na przedmiotach codziennego użytku, jak choćby dzbanek na oliwę.
Stare drewno
W Katalonii, nie tylko w barcelońskich kamienicach, ale i w wiejskich posiadłościach, odnajdziemy powszechnie stare drewno. Może ono pojawić się w postaci drzwi czy okien w naturalnym drewnianym kolorze, belek sufitowych, okiennic, ale też mebli. Szczególnie spodobało nam się wykorzystanie starych desek jako blatu łazienkowego i takie rozwiązanie skopiowaliśmy w swoim mieszkaniu, korzystając z usług firmy, która ratuje deski z rozbiórki starych budynków. Uprzedzając pytania, blat ma dużo kontaktu z wodą i do tej pory nic złego się z nim nie stało. Zdecydowaliśmy się także na drewnianą podłogę w salonie i pokojach, bo płytki – choć piękne – zimą przy naszym klimacie i braku ogrzewania podłogowego wydawały nam się mniej praktyczne. Chcąc sprawić, by podłoga wyglądała na starszą niż jest, postawiliśmy na deski w rustykalnym stylu.
Oszczędnie z meblami
Barcelońskie wnętrza sprawiają wrażenie niezagraconych, jakby właściciel chciał ograniczyć liczbę mebli do minimum. Dzięki temu wnętrze wydaje się też bardziej przestronne, a piękne elementy takie jak podłoga czy sztukateria są lepiej wyeksponowane. Nie wspominając o tym, ile łatwiej się wtedy sprząta ;)
Mieszaj stare z nowym
Katalończycy mają godny naśladowania stosunek do starych przedmiotów czy budynków i z dumą eksponują swoje dziedzictwo. Stara mozaika na podłogach czy stolarka okienna pięknie łączy się z nowoczesnymi, choć prostymi w formie i kolorze meblami. Poszukaj kilku mebli i dodatków vintage w antykwariatach czy na OLX i zbieraj oryginalne pamiątki z podróży.
Bardzo lubię też wyszukiwać dodatki wyglądające na postarzane w sieciówkach, zwłaszcza Zara Home.
Dodaj złote i mosiężne akcenty
Piękne stare katalońskie kamienice kojarzą mi się także ze złotymi akcentami kontrastującymi ze starymi czy surowymi w wyglądzie przedmiotami. Złoto wygląda zdecydowanie bardziej retro niż chrom. Najprościej jest postawić na złote uchwyty w meblach czy złote klamki, ale złoto pięknie będzie też wyglądać na bateriach łazienkowych.
Obecnie w sklepach niektórych barcelońskich atrakcji (np. La Pedrera, Casa Batlló, Casa Vicens) można kupić repliki projektów Gaudiego, między innymi klamek czy uchwytów, które stworzył na potrzeby La Pedrera i Casa Batlló. To fajny sposób, by przemycić barceloński akcent, a jednocześnie sprawić, by była to maksymalnie użyteczna rzecz. My zamawialiśmy swoje uchwyty z oficjalnego sklepu internetowego La Pedrera.
Dużo zieleni
Śródziemnomorski klimat wprowadzisz też do domu roślinami. W Barcelonie dużą popularnością cieszą się strelicje, zwłaszcza strelicja nicolai, które na szczęście ostatnio coraz łatwiej jest kupić w Polsce. W Krakowie swoją roślinkę znaleźliśmy w Lola Flora na Kazimierzu.
Polecamy też drzewka cytrusowe, zwłaszcza pomarańczowe, które z pewnością będą przypominać Ci park Ciutadella i bajecznie pachnące wiosną ogrody Rubió i Lluch w Raval. Dobrym wyborem będą również palmy, drzewka oliwne i sukulenty.
Duże znaczenie mają też doniczki – najlepsze będą te zwykłe gliniane. Nie przejmuj się, jeśli się zestarzeją, to tylko doda im uroku.
Wyeksponuj to, co lubisz
Gdybym miała wybrać jedną wspólną cechę katalońskich i hiszpańskich domów, w których miałam okazję gościć, to nie byłaby to ani mozaika, ani złote akcenty czy sztukateria, a indywidualny charakter, jaki wnętrzu nadali właściciele chętnie eksponujący swoje zainteresowania. Żadne wnętrze nie było od linijki, żadne wnętrze nie miało być bezpieczne i uniwersalne. Były za to regały uginające się od figurek postaci z filmów i kreskówek, zasłonięte do samego sufitu książkami ściany czy co najmniej odważne obrazy, które wyszły spod pędzla właścicielki mieszkania. W Katalonii indywidualizm jest w cenie, ale czy nie jest to słuszne podejście, skoro to przecież my, mieszkańcy, mamy się czuć u siebie dobrze?
Mamy nadzieję, że powyższe informacje pomogą Wam wprowadzić do Waszego wnętrza barceloński klimat. By jeszcze lepiej zilustrować to, o czym pisaliśmy, zebraliśmy dla Was zdjęcia na Pintereście, które znajdziecie tutaj.