W ostatnich latach liczba bezpośrednich połączeń lotniczych między Polską a Barceloną znacznie wzrosła. I choć bilety do stolicy Katalonii cieszą się dużą popularnością, przy odrobinie wysiłku i elastycznym podejściu do terminu wyjazdu możemy kupić je po bardzo atrakcyjnych cenach.

Wybierając loty warto zwrócić uwagę na szereg aspektów. Nie zawsze bilet w pozornie najniższej cenie będzie dla nas najkorzystniejszy – może okazać się, że płacąc więcej za przelot zaoszczędzimy na dojeździe na lotnisko, będziemy mieć znacznie więcej czasu na miejscu lub unikniemy dodatkowych opłat za bagaż, rezerwację miejsca czy pierwszeństwo wejścia na pokład. Podstawą jest zastanowienie się nad oczekiwaniami jakie mamy względem przelotu i określenie naszych priorytetów.

Na co zwrócić uwagę wybierając loty?

Jeśli termin naszego wyjazdu jest mało elastyczny i chcemy jak najbardziej wykorzystać urlop, warto zapoznać się z ofertą przelotów nie tylko z najbliższego nam lotniska, ale także z miast, do których możemy relatywnie łatwo dojechać. Loty z poszczególnych miast odbywają się w różne dni i być może wybierając inny port lotniczy idealnie dopasujemy je do terminu naszych wakacji. Jeśli możemy podejść do daty wyjazdu bardziej liberalnie, może okazać się, że przekładając wyjazd o kilka dni znajdziemy bilety w bardziej atrakcyjnych cenach.

Cena w dużej mierze zależy od popytu na dany lot, co w praktyce przekłada się na wyższe opłaty w sezonie turystycznym, w okresie długich weekendów czy w przypadku wylotów w piątek i powrotów w niedzielę. Wybierając loty warto skupić się na cenie przelotu w obie strony – czasami okazuje się, że niezwykle atrakcyjna cena biletu w jedną stronę wiąże się z bardzo drogim biletem powrotnym. A jeśli już jesteśmy przy lotach powrotnych – może powrót na inne lotnisko niż to, z którego wylatywaliśmy pomoże nam zaoszczędzić? Może lot z przesiadką znacznie obniży koszty podróży? Warto to sprawdzić! Gdy lecieliśmy do Porto, przesiadka w Madrycie pozwoliła nam zaoszczędzić około 700 zł na jednym bilecie względem ceny bezpośredniego lotu z Krakowa.

Kolejnym ważnym aspektem jest przemyślenie kwestii bagażu. Tak zwane „tanie linie lotnicze” kuszą niskimi cenami, ale musimy mieć świadomość, że wykupienie bagażu rejestrowanego lub kolejnego bagażu podręcznego pociągnie za sobą dodatkowe koszty. Zastanówmy się, co chcemy spakować, ile potrzebujemy na to miejsca i wówczas porównajmy ceny uwzględniające już bagaż danej wielkości. Być może okaże się, że przelot linią Ryanair będzie wówczas droższy niż skorzystanie z oferty LOT czy Lufthansy.

Nie bez znaczenia jest także miejsce wylotu. Szukając biletów niejednokrotnie natykaliśmy się na bardzo atrakcyjne ceny przelotów z lotnisk w innych miastach. Jeśli jednak naszym priorytetem jest cena, musimy pamiętać o kosztach, które pociągnie za sobą dojazd z naszego miejsca zamieszkania. W tej sytuacji zsumujmy koszty biletów na pociąg czy autobus lub koszy dojazdu samochodem i ewentualnego zostawienia auta na parkingu przy lotnisku. Jeśli nasz wylot odbyłby się w godzinach porannych musimy także pomyśleć o noclegu w pobliżu lotniska.

Szukając lotów warto zwracać uwagę również na godziny rejsów. Tańszy bilet często może wiązać się z mniej korzystną godziną. I tu wracamy do określania naszych priorytetów. Jeśli planujemy city break i chcemy jak najlepiej wykorzystać czas, wylot do Barcelony wcześnie rano, a powrót w godzinach wieczornych będzie dla nas idealny. Z kolei przy trzydniowym wyjeździe wylot późnym wieczorem i powrót o wschodzie słońca sprawią, że nasz czas do dyspozycji na miejscu ulegnie znacznemu skróceniu, a dodatkowo poniesiemy koszt noclegu w pierwszym dniu, którego nie będziemy mogli wykorzystać na odkrywanie uroków Barcelony.

Mimo że przelot z Polski do stolicy Katalonii trwa jedynie około 2,5 godziny, nie bez znaczenia jest komfort podróży. Choć tanie linie wdrażają programy poprawy jakości usług czy zmieniają wyposażenie samolotów, dzięki czemu cieszymy się wyższym komfortem (przykładowo Ryanair inwestuje w montaż cieńszych siedzeń, a w efekcie pasażerowie mają więcej miejsca na nogi), stawiając na wygodę naszego podróżowania rozważmy ofertę tradycyjnych przewoźników takich jak LOT czy Lufthansa. Korzystając z ich oferty w cenie biletu często będziemy mieć już bagaż, rezerwację miejsca czy posiłki serwowane na pokładzie.

Jaką linię lotniczą wybrać?

Oferta przelotów z Polski do Barcelony jest obecnie bardzo rozbudowana. Głównym lotniskiem obsługującym stolicę Katalonii jest port lotniczy Barcelona – El Prat (kod IATA: BCN). Z Polski dolecimy tam bezpośrednio takimi liniami jak Ryanair (z Krakowa i Modlina), WizzAir (z Gdańska, Katowic, Poznania i Warszawy), Vueling (z Krakowa i Warszawy), Norwegian (z Warszawy) czy LOT (z Warszawy). Do Barcelony możemy dostać się także lecąc na lotnisko Barcelona-Girona, i choć sam lot będzie kilkanaście minut krótszy, musimy pamiętać, że lotnisko jest oddalone od miasta o około 100 km (jest ono z kolei doskonałą bazą wypadową na Costa Brava), a za dojazd w jedną stronę zapłacimy kilkanaście euro za osobę.

Cena przelotu uzależniona jest od wybranej linii i popularności danego rejsu. Podczas niskiego sezonu znalezienie lotów za około 250 zł za osobę w obie strony nie powinno być problemem.

W większości przypadków najtańszą opcją jest lot tanią linią, taką jak Ryanair, Wizzair czy Vueling, choć warto sprawdzić także ofertę tradycyjnych przewoźników. Zdarzało nam się rezerwować bilety na lot Lufthansą, płacąc za podróż z przesiadką w obie strony około 500 zł za osobę. Bieżące oferty warto śledzić na takich portalach jak skyscanner.com, na których możemy ustawić powiadomienia mailowe dotyczące zmian cen na wybranej przez nas trasie. Dodatkowo dają nam one możliwość porównania ofert różnych przewoźników. Bardzo wygodną wyszukiwarkę uruchomiło również Google. Jeśli daty naszej podróży są elastyczne, na stronie Ryanair wygodnie wyszukamy najtańsze przeloty w wybranym okresie, korzystając z opcji „Szukaj cen”. W przypadku przewoźników tradycyjnych, cena biletu będzie znacznie korzystniejsza, jeśli zakupimy jednocześnie bilety w obie strony.

Bilety możemy kupić zarówno za pośrednictwem portali typu SkyScanner czy GoToGate, jak i bezpośrednio na stronie wybranego przewoźnika. Płatności dokonamy kartą kredytową lub debetową, PayPalem lub, w przypadku wybranych przewoźników (np. LOT), przelewem internetowym.

Wybierając ofertę warto przemyśleć wszystkie wyszczególnione powyżej kwestie i dopasować przelot do naszych oczekiwań i stylu podróżowania. Na pewno nie ma powodu by obawiać się tanich linii – niejednokrotnie korzystaliśmy z oferty Ryanair czy Vueling i w naszym przypadku wszystko zawsze było w porządku, a sytuacje dotyczące niemiłej obsługi znamy jedynie z wpisów innych osób na internetowych forach. W przypadku tych linii atutem był także bezpośredni lot z naszego miejsca zamieszkania. Warto jednak sprawdzić ofertę przewoźników tradycyjnych, bo może okazać się, że cena mile nas zaskoczy, a w pakiecie dostaniemy wyższy komfort podróżowania i korzystniejsze godziny przylotu.

Aktualne bezpośrednie loty do Barcelony El Prat z Polski

Warszawa:

  • LOT
  • Norwegian
  • WizzAir
  • Vueling

Kraków:

  • Ryanair
  • Vueling

Modlin:

  • Ryanair

Poznań:

  • WizzAir

Gdańsk:

  • WizzAir

Katowice:

  • WizzAir