El Clásico, czyli z hiszpańskiego „Klasyk” – takim słowem określa się pojedynek FC Barcelony z Realem Madryt. To jedno z najbardziej ekscytujących spotkań, które można obejrzeć na żywo na Camp Nou. W tym artykule podpowiadamy Wam, jak zorganizować sobie wyjazd na to wyjątkowe wydarzenie!

Termin spotkania

W sezonie 2019/2020 El Clásico rozgrywane jest następujących terminach:

  • 10. kolejka La Liga, 18 października, godzina 20:00, Stadion Camp Nou. FC Barcelona – Real Madryt
  • 26. kolejka La Liga, 1 marca (dokładna data zostanie jeszcze potwierdzona), Stadion Santiago Bernabeu, Real Madryt – FC Barcelona

Terminy El Clásico w rozgrywkach ligi hiszpańskiej ustalane są w dwuetapowo. W pierwszej kolejności w lipcu odbywa się oficjalne losowanie pełnego terminarza meczów La Liga, po którym wiadomo w jakich kolejkach zostaną rozegrane mecze oraz kto będzie ich gospodarzem. Drugim krokiem jest określenie dokładnej daty i godziny meczu. Po losowaniu wszystkie spotkania mają z domysłu przypisaną datę niedzielną, ale nie oznacza to, że mecz rozegrany zostanie właśnie w tym terminie. Dokładny dzień i godzina rozegrania meczu ustalane są przez władze La Liga około 4-5 tygodni przed rozegraniem danej kolejki.

Gdzie kupić bilety

Zakup biletów na mecz FC Barcelony z Realem Madryt nie należy do najłatwiejszych zadań, ale nie oznacza to, że jest to niemożliwe. Przez większość czasu dysteybucja na oficjalnej stronie klubu jest zamknięta, a sprzedaż odbywa się wyłącznie przez pośredników (te bilety są droższe) i nie jest dostępna nawet dla zarejestrowanych członków klubu, czyli socios. Z tego względu planując zakup biletu na mecz należy uzbroić się w cierpliwość. Otwarta sprzedaż rusza zazwyczaj na 2-3 dni przed meczem. Bilety można kupić wówczas zarówno w Internecie, jak i w kasach pod stadionem. Inną możliwością jest nabycie biletów od firm pośredniczących, ale wiąże się to ze znacznie wyższymi cenami.

Zdecydowanie przestrzegamy przed kupowaniem biletów od „koników”, czyli osób oferujących kupno biletów z drugiej ręki pod stadionem. Sporo z nich oferuje fałszywe bilety i znamy osobiście osoby, które w ten sposób straciły mnóstwo pieniędzy. Niestety miejscowa policja w takiej sytuacji jest bezradna i odzyskanie pieniędzy najczęśniej nie jest możliwe.

Ceny biletów

Kupno biletu za pośrednictwem oficjalnej strony klubu czy w kasach na stadionie to najtańsza opcja. Ceny biletów oscylują w granicach 130 – 300 €, a widełki te różnią się w zależności od sezonu. Przy zakupie biletów od jednego z pośredników należy się liczyć ze znacznie wyższą ceną.

Ceny biletów uzależnione są od lokalizacji miejsc na stadionie. Generalnie można założyć, że im bardziej centralnie położone jest nasze miejsce i im bliżej znajduje się ono murawy, tym cena będzie wyższa.

Przed kupnem biletu koniecznie zapoznaj się z tymi informacjami praktycznymi: Mecz na Camp Nou – informacje praktyczne.

Co zrobić i zobaczyć przed meczem?

Przedmeczowa ekscytacja nasila się i jest coraz bardziej widoczna w mieście z każdą upływającą godziną. Polecamy wybrać się w okolice stadionu 2-3 godziny przed pierwszym gwizdkiem, aby czerpać jak najwięcej radości z tego wyjątkowego spotkania.

Najbardziej oczywistym pomysłem jest zwiedzanie stadionu Camp Nou i odwiedziny w klubowym sklepie, ale nie polecamy robić tego w dniu meczowym z dwóch powodów. Po pierwsze, godziny otwarca muzeum są skrócone ze względu na przedmeczowe przygotowania. Po drugie, z tego samego powodu trasa zwiedzania może być skrócona i szatnie piłkarzy czy wyjście na murawę mogą być niedostępne. Jeśli jednak nie masz innej możliwości zalecamy udanie się na zwiedzanie jak najwcześniej rano. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule Zwiedzanie Camp Nou.

Jeśli chcesz uchwycić na zdjęciach piłkarzy przyjeżdżających na stadion lub w najlepszym wypadku zdobyć autograf jednego z nich, dobrze jest pojawić się pod stadnionem około dwie godziny przed rozpoczęciem meczu. Zawodnicy wjeżdżają na stadion przy bramie numer 7 (Acces 7) i tam należy ich wypatrywać. Im wcześniej się pojawicie, tym większa szansa na zajęcie dobrego miejsca, a chętnych nie brakuje.

Jeżeli głód piłkarskich emocji wywoła u Was także głód żywieniowy, na terenie stadionu bez problemu znajdziecie kilka lokali gastronomicznych. W okolicy Camp Nou także znajduje się sporo barów, jednak warto mieć na uwadze, że w obu przypadkach lokale mogą być zatłoczone. Cóż, taki jest już urok ostatnich godzin przed pierwszym gwizdkiem sędziego.

Jednym z wartych odwiedzenia miejsc jest prowadzony przez węgierskie małżeństwo bar Futballarium, gdzie z pewnością poczujecie iście barceloński klimat piłkarski.

Jedna z restauracji na terenie Camp Nou

Pub Futballarium w okolicy Camp Nou

Celebracja pomeczowa

Wygrana w El Clasico to zawsze doskonały powód do świętowania dla sympatyków Barcelony. Po takich triumfach kibice najczęściej tłumnie zbierają się na początku La Rambla, przy fontannie Canaletes (początek Rambli od strony Placa Catalunya) i tam celebrują triumf nad Realem przez kilka godzin.