Muzeum FC Barcelony na Camp Nou, to drugie po madryckim Prado najczęściej odwiedzane muzeum w Hiszpanii i najpopularniejsze muzeum w całej Katalonii, notujące ponad 1,5 miliona odwiedzających rocznie.

Spis treści

Zainaugurowane zostało 24 września 1984 roku i od tego czasu przeszło dwie gruntowne przebudowy. Pierwszą w 2000 roku wykonaną za kadencji prezydenta Joana Gasparta i drugą, w 2010 roku, tuż pod koniec kadencji Joana Laporty. Aktualny kształt muzeum w dużej mierze powstał podczas drugiej gruntownej przebudowy, która nadała mu nowoczesny charakter, wyposażyła w najnowsze technologie. W tym samym czasie klub nadał mu również nazwę Camp Nou Experience.

Trasa zwiedzania

W muzeum można zapoznać się z historią klubu i poznać wartości, które sprawiają, że Barcelona to „więcej niż klub”. W gablotach wystawione są wywalczone trofea i klubowe pamiątki, dzięki ścianie z interaktywnymi ekranami uzyskamy informacje o socios (hiszp. członkowie klubu) na całym świecie, o piłkarzach, trenerach i prezydentach oraz poznamy szczegółową historię Barçy. W muzeum prezentowane są również tymczasowe wystawy dokumentujące działalność fundacji oraz rocznice historycznych wydarzeń jak np. 25-lecie zdobycia pierwszego Pucharu Europy, gablota z wszystkimi Pucharami Ligi Mistrzów czy Złotymi Piłkami Leo Messiego.

Buty Andresa Iniesty, w których zdobył bramkę na wagę mistrzostwa świata w 2010 r.

Gablota z wszystkimi pięcioma pucharami za triumf w Lidze Mistrzów

Okresowa wystawa poświęcona 25. rocznicy zdobycia pierwszego pucharu Europy

Strefa multimedialna

Dzięki zastosowaniu najnowszych technologii strefa multimedialna pozwala doświadczyć emocji związanych z najlepszymi chwilami w historii klubu – od czasów Kubali, poprzez erę Cruyffa czy Ronaldinho, aż do Barçy sześciu pucharów. W skład strefy wchodzą:

 • trzy ekrany LCD, rozmieszczone w różnych miejscach, na których prezentowane są najlepsze gole. „Ogród” ekranów i „kaskada” imion jako hołd dla piłkarzy, socios i kibiców
 • Urządzenia służące do odtworzenia hymnu Barcelony (tekst w 30 różnych językach)
 • 35-metrowy ekran, na którym prezentowane są najlepsze ujęcia triumfującej Barçy
 • Interaktywny ekran z kluczowymi momentami dla pozostałych profesjonalnych sekcji klubu

Tablica multimedialna z historycznymi wydarzeniami

Trybuny, szatnia i boisko

W dalszej części programu trasa wiedzie przez górną część trybun, a następnie zwiedzający udają się na sam dół by móc zobaczyć jak wygląda szatnia gości oraz wyjść tunelem na murawę Camp Nou dokładnie tak jak piłkarze przy akompaniamencie nagranego dopingu kibiców i hymnu FC Barcelony.

Sala konferencyjna, strefa mieszana i loża prasowa

Ostatnia część trasy prowadzi przez miejsca regularnie uczęszczane przez dziennikarzy z całego świata, którzy przyjeżdżają na Camp Nou by relacjonować mecze z udziałem Barcelony.

Sala konferencyjna imienia Ricarda Maxenchsa to miejsce nowoczesne, w którym dziennikarze śledzą konferencję prasową. Ma 225 metrów kwadratowych i jest usytuowana obok strefy mieszanej i szatni. Posiada 135 miejsc i jest wyposażona w WiFi, dwa monitory i projektor, co umożliwia przeprowadzanie prezentacji. Stacje radiowe i telewizyjne mają zarezerwowaną część sali, w których znajdują się urządzenia adekwatne do ich potrzeb.

Sala konferencyjna na Camp Nou

Strefa mieszana to miejsce, w którym zawodnicy rozmawiają z dziennikarzami po meczach na Camp Nou. Strefa mieszana na stadionie Barcelony ma 170 metrów kwadratowych i jest ulokowana obok sali konferencyjnej i szatni pierwszej drużyny. To dobrze oświetlona strefa podzielona na dwie części – strefę, przez którą przechodzą zawodnicy i tę okupowaną przez przedstawicieli mediów, mogącą pomieścić 100 dziennikarzy. Strefa wyposażona jest w WiFi i trzy monitory, na których reporterzy mogą oglądać konferencję prasową odbywającą się w sali obok.

Loża prasowa jest jednym z najciekawszych punktów całej trasy. Zlokalizowana na samej górze stadionu zapewnia fantastyczny widok na murawę stadionu. Na zwiedzających czeka wysłuchanie 15 komentatorów z całego świata nagranych w loży na Camp Nou podczas dni meczowych.

Widok z loży prasowej na Camp Nou

FC Barcelona Megastore

Zwiedzanie Camp Nou kończy się wizytą w oficjalnym sklepie klubowym, jednocześnie największym ze wszystkich (inne sklepy zlokalizowane są także w wielu miejscach w mieście). Do sklepu można oczywiście wejść niezależnie, bez konieczności zwiedzania całego stadionu. W sklepie dostępne jest praktycznie wszystko, co można wyobrazić sobie z logo FC Barcelony – od oficjalnych koszulek meczowych, przez chipsy, idealne na mecz nasiona słonecznika, lalki dziecięce, czy miski dla psa.

FC Barcelona Megastore

FC Barcelona Megastore

Godziny otwarcia

Muzeum otwarte jest codziennie zarówno w dni robocze, jak i weekendy. Wyjątkiem są dni, w których rozgrywane są mecze na Camp Nou i muzeum zamykane jest wcześniej (około 2-3 godzin przed rozpoczęciem meczu). Z reguły nie polecamy odwiedzać muzeum w dniu meczu ponieważ trasa zwiedzania jest mocno ograniczona. Poniżej znajdziesz dokładny harmonogram godzin otwarcia.

 • 1 listopada – 19 grudnia
  • Poniedziałek – Sobota: 10 – 18
  • Niedziela: 10 – 15
 • 20 grudnia – 9 stycznia
  • Poniedziałek – Niedziela: 10 – 19
 • 25 grudnia i 1 stycznia
  • Zamknięte
 • 10 stycznia – 8 kwietnia
  • Poniedziałek – Sobota: 10 – 18
  • Niedziela: 10 – 15
 • 9 kwietnia – 30 września
  • Poniedziałek – Niedziela: 10 – 19

Ceny biletów

Zwiedzanie Camp Nou aktualnie oferowane jest w pięciu różnych pakietach, które oferują szereg dodatkowych usług, elastyczne godziny wejścia lub dostęp do dodatkowych miejsc na stadionie. Bilety można kupić zarówno przez internet, jak i w kasie na miejscu. Pierwsza opcja oferuje zniżkę, dlatego warto rozważyć kupno z wyprzedzeniem. Podstawowy bilet kosztuje 28€ dla dorosłych przy zakupie przez Internet, 21€ dla dzieci w wieku 4-10 lat oraz osób powyżej 70. roku życia, natomiast za darmo mogą wejść dzieci do lat 4.

Audioguide oferowany w pakietach nie jest dostępny w języku polskim. Dostępne języki to: kataloński, hiszpański, angielski, niemiecki, włoski, francuski, portugalski, japoński, mandaryński, holenderski, arabski i rosyjski.

Camp Nou Basic Tour

Podstawowy pakiet, bilet na wybrany dzień i godzinę. Przy wejściu nie omijasz kolejki. Zwiedzanie odbywa się indywidualnie, ale istnieje możliwość dokupienia dodatkowych usług w postaci audioguide’a (6€), gogle VR, w których obejrzysz Camp Nou pełne kibiców i prezentację drużyny w wysokiej jakości (6€) lub dedykowanego przewodnika (170€) – grupa maksymalnie 30 osób, rezerwacja musi być dokonana z minimum pięć dni przed planowaną datą zwiedzania.

Ceny biletów:

 • Normalny – 28€
 • Dzieci w wieku 4-10 lat* – 21€
 • Osoby powyżej 70 roku życia* – 21€
 • Dzieci do lat 4* – Gratis

Kliknij tutaj, aby kupić bilet.

Camp Nou Tour Plus

Pakiet: bilet na wybrany dzień i godzinę razem z audioguide’m i goglami VR.

Ceny biletów:

 • Normalny – 35€
 • Dzieci w wieku 4-10 lat – 30€
 • Dorośli powyżej 70 roku życia* – 30€
 • Dzieci do lat 2 – 10€

Kliknij tutaj, aby kupić bilet.

Matchday Tour

Najnowszy produkt klubu, dostępny tylko w dni meczowe dla ograniczonej liczby zwiedzających w językach angielskim i hiszpańskim. W trakcie 40-minutowego oprowadzenia masz okazję zobaczyć jak wyglądają przygotowania do meczu w salach prasowych czy komentatorskich, wejść na taras czy murawę Camp Nou! Ważne, trasa nie jest dostosowana dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich.

Ceny biletów:

 • Normalny – 119€
 • Dla dzieci w wieku 4-10 lat* – 79€
 • Dzieci do lat 3 – 29€

Kliknij tutaj, aby kupić bilet.

Players Experience Tour

Najbardziej ekskluzywny wariant zwiedzania stadionu. Wizyta odbywa się po angielsku z przewodnikiem w grupie maksymalnie 15 osób. W trakcie wizyty uczestnicy mogą dodatkowo zajrzeć do szatni piłkarzy Barcelony, przejść się wzdłuż murawy, usiąść w sali konferencyjnej. W cenie uwzględnione są także pamiątkowe zdjęcia z wizyty, oficjalny upominek klubu, audioguide i gogle VR.

Ceny biletów:

 • Normalny – 149€
 • Dla dzieci w wieku 4-10 lat* – 99€
 • Osoby powyżej 70 roku życia* – 99€
 • Dzieci do lat 3* – 39€

* wymagany dokument potwierdzający wiek

Kliknij tutaj, aby kupić bilet.

Zniżki na bilety

Cenę biletu wejścia do muzeum można w bardzo łatwy sposób obniżyć o połowę! Wystarczy skorzystać z oferty hiszpańskiego Groupona i za 2€ kupić kod uprawniający do takiej zniżki. Jeden kod jest ważny na jeden bilet i należy go wprowadzić podczas kupna biletu on-line.

Ważne! Kod zniżkowy obowiązuje tylko na podstawowy wariant biletu „Camp Nou Basic Tour”. Kodu nie można zrealizować w kasie na stadionie.

Kupon zniżkowy możesz zakupić tutaj.

Zniżka na bilet do muzeum Camp Nou

Po zakupie kodu należy go wprowadzić pod koniec procesu kupna, na etapie podawania danych kontaktowych. Po prawej stronie pojawi się link „Do you have a promotional code?”, który należy kliknąć i wpisać kod z Groupona.

Punkty sprzedaży

Najwygodniejszym sposobem na zwiedzenie muzeum jest kupno biletu na konkretną godzinę przez Internet. Szczegółowo opisujemy to w tym artykule. Oprócz tego, bilety można kupić obok muzeum (Accés 9) w automatach samoobsługowych lub w kasie. W tym ostatnim przypadku należy doliczyć dodatkowe 2,5€ opłaty serwisowej.

Dojazd

Zarówno sklep, jak i wejście do muzeum znajdują się tuż obok siebie. Można do nich dotrzeć dwoma wejściami: Accés 9 i Accés 14, choć w naszej opinii wygodniej jest skorzystać z tego pierwszego. Szczegółowo piszemy o tym w artykule: Jak dojechać na Camp Nou.

Czy warto?

Oczywiście, że tak! Pomimo relatywnie wysokiej ceny do muzeum zdecydowanie warto się wybrać. Dla kibiców katalońskiego klubu jest to pozycja obowiązkowa, ale atrakcje które w nim się znajdują doceni każdy kibic piłki nożnej.