W każdym mieście są miejsca, których oglądanie jest obowiązkowym punktem podróży. Ciężko wyobrazić sobie zwiedzanie Paryża bez spaceru pod Wieżę Eiffla czy pominięcie Koloseum podczas wizyty w Rzymie. Co zwiedzić w Barcelonie? Zapraszamy do przeglądu największych atrakcji turystycznych miasta.

Jednym z naszych celów jest pokazywanie Wam mniej znanego oblicza Barcelony oraz wspaniałych miejsc, które udało nam się odkryć podczas naszych podróży. Jesteśmy gorącymi zwolennikami niespiesznego podróżowania połączonego z poznawaniem danego miejsca poprzez jego kuchnię, muzykę czy rozmowy z mieszkańcami. Jeśli wybierasz się do stolicy Katalonii po raz pierwszy, nie sposób jednak pominąć największych atrakcji, które przyczyniły się do olbrzymiej popularności tego miasta wśród turystów z całego świata. Poniżej znajdziesz naszą subiektywną listę dziesięciu miejsc, których nie można pominąć.

Naszym zdaniem podczas wizyty w Barcelonie nie warto pomijać wyprawy na punkt widokowy – to miasto jest wręcz stworzone do oglądania z góry. Listę polecanych przez nas miejsc znajdziesz tutaj: Najlepsze punkty widokowe Barcelony

Sagrada Família

To jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli Barcelony i największe dzieło Antoniego Gaudiego. Świątynia ta jest w budowie od lat 80. XIX wieku, a koniec prac zaplanowano na rok 2026, w setną rocznicę śmierci architekta. W ostatnich latach prace zintensyfikowano, dzięki czemu łatwiej możemy wyobrazić sobie ostateczny kształt kościoła, choć warto podkreślić, że zadanie następców Gaudiego nie było łatwe, gdyż większość stworzonych przez niego planów strawił ogień.

Sagrada Familia

Największe wrażenie robi znajdująca się od północnego-wschodu Fasada Narodzenia, która w dużej części została ukończona za życia Gaudiego. Architekt, który za doskonałość uważał naturę, inspirował się tworzonymi przez nią formami. Temple Expiatori de la Sagrada Família (tak brzmi pełna nazwa świątyni) obfituje w roślinne ornamenty i symbole zwierząt. Szczególne wrażenie robią kolumny we wnętrzu, które przypominają olbrzymi kamienny las mieniący się kolorami malowanymi przez wpadające przez witraże światło.

Choć kolejki do świątyni potrafią przerazić, zdecydowanie polecamy zwiedzenie jej wnętrza. Bilety najlepiej kupić z wyprzedzeniem przez internet (tutaj), wybierając dogodny dla nas dzień dzień i godzinę. Dostępne są różne opcje – od samego biletu uprawniającego do wejścia do wnętrza, poprzez zwiedzanie z audioguide, kończąc na zwiedzaniu z przewodnikiem. Za dodatkową opłatą możemy wykupić wjazd windą na jedną z wież. Jeśli w swoim planie nie przewidujesz wizyt w innych punktach widokowych, warto rozważyć tę opcję, choć naszym zdaniem Barcelona obfituje w znacznie lepsze miejsca do podziwiania jej z góry.

Piękne zdjęcia Sagrada Família wykonasz z sąsiednich skwerów – Plaça de Gaudi oraz Plaça de la Sagrada Familia. Zwłaszcza widok z pierwszego z nich zapiera dech o wschodzie słońca, gdy fasada oświetlona porannymi promieniami słońca wydaje się mienić jak złoto.

Szczegółowe informacje o dostępnych biletach, cenach, godzinach otwarcia + informacje praktyczne i porady znajdziesz tutaj: Zwiedzanie Sagrada Familia.

Wstęp: płatny (od 20 €, w zależności od wybranej opcji)

Dojazd: linie metra L2 i L5, stacja Sagrada Família

Casa Batlló

To kolejny niezwykły budynek zaprojektowany przez Gaudiego, zlokalizowany przy jednej z głównych reprezentacyjnych ulic miasta – Passeig de Gràcia. Sam spacer tą ulicą dostarcza dużych wrażeń – niemal każda mijana kamienica jest architektoniczną perełką, jednak wszystkie one zostały przyćmione przez dzieło Gaudiego. Fasada Casa Batlló pokryta jest trencadís (jest to typ mozaiki z potłuczonych ceramicznych płytek, charakterystyczny dla dzieł Gaudiego) i przypomina lśniącą taflę wody, z kolei kolorowe dachówki wyglądają jak łuski, co ma być nawiązaniem do popularnej w Katalonii legendy o św. Jerzym i smoku.

Budynek jest udostępniony częściowo do zwiedzania. Wykupując bilet otrzymamy zestaw audioguide. Trasa wiedzie przez pomieszczenia na pierwszej kondygnacji, przepiękną klatkę schodową, poddasze oraz taras na dachu, na którym możemy podziwiać niezwykłe kominy oraz dachówkę, w pakiecie dostając ładny widok na miasto.

Tak jak w przypadku innych budynków Gaudiego, i tu odnajdziemy mnóstwo przykładów inspiracji naturą. Audioguide objaśni nam także ciekawe rozwiązania zastosowane przez architekta, jak przykładowo to dotyczące koloru płytek na klatce schodowej – im niżej, tym kolor układanych płytek był jaśniejszy, by wpadające z góry światło odbijało się od nich i doświetlało znajdujące się na niższych kondygnacjach mieszkania (w Barcelonie kamienice często posiadają wewnętrzne patio, na które wychodzą okna mieszkań). Ciekawostką jest także fakt, że patrząc na owe płytki przez szyby odgradzające windę będziemy mieć wrażenie obserwowania falującej tafli wody.

Dachówki jak łuski na dachu Casa Battló

Klatka schodowa Casa Batlló

Jeśli wybierasz się do Barcelony w okresie dnia św. Jerzego (23 kwietnia) nie zapomnij udać się pod Casa Battló. Od kilku lat balkony kamienicy dekorowane są setkami róż, co robi szczególne wrażenie.

Zabytek ten cieszy się dużą popularnością wśród turystów i kolejki do wejścia są z reguły długie. Jeśli zdecydujesz się na wejście, polecamy zakup biletu przez internet na oficjalnej stronie (zaoszczędzisz w ten sposób czas i 4€). Jeśli decyzję podejmiesz spontanicznie, będąc pod budynkiem, na stronie możesz wykupić bilet z opcją FastPass, która pozwoli Ci ominąć kolejkę (bilet z tą dodatkową opcją będzie kosztował jedynie 1€ więcej niż standardowy bilet kupiony w kasie).

Wstęp: płatny (od 25€ przy kupnie online, w kasie dodatkowe 4€)

Dojazd: linie metra L2, L3 i L4, stacja Passeig de Gràcia, ale bardzo mocno polecamy spacer!

La Pedrera (Casa Milà)

Kolejny zaprojektowany przez Gaudiego dom znajduje się zaledwie kilka minut spacerem od Casa Batlló. Casa Milà, który nazwę wziął od nazwiska przedsiębiorcy zlecającego Gaudiemu projekt, przypomina z daleka obiekt wykuty w skale, dzięki czemu mieszkańcy zaczęli nazywać budynek La Pedrera, czyli „kamieniołom”. Mówi się, że jest to budynek, w którym nie ma ani jednego kąta prostego. Duże wrażenie robią kute barierki balkonów, które przypominają poplątane, unoszące się na wodzie glony.

Falująca fasada La Pedrera

Zwiedzanie budynku rozpoczynamy od jego najsłynniejszej części – dachu z oryginalnymi kominami i wieżami wentylacyjnymi (dostaniemy się tam windą). Część z nich pokryta jest charakterystyczną mozaiką. Z dachu rozpościera się piękny widok na miasto, a jeśli uda nam się wyczekać moment, w którym przy jednym z łuków nie będzie innych zwiedzających, mamy szanse na zrobienie ciekawego zdjęcia Sagrada Família.

W dalszej części zwiedzania zobaczymy poddasze, na którym znajduje się 270 ceglanych łuków. Mając w pamięci inspirowanie się przez Gaudiego naturą, nie jest trudno ulec wrażeniu, że znaleźliśmy się we wnętrzu wieloryba. Tę część wystawy poświęcono technikom stosowanym przez Gaudiego. Zobaczymy tam trójwymiarowe modele projektowanych przez niego budynków, a także dowiemy się, w jaki sposób tworzył on swoje dzieła. Następnie, kontynuując schodzenie, zwiedzimy jeden z urządzonych apartamentów. Gaudí miał obsesję na punkcie szczegółów, dlatego miejmy oczy szeroko otwarte i zwracajmy uwagę na zastosowane płytki czy klamki.

Wycieczkę zakończymy na wewnętrznym patio, będącym jednym z chętniej fotografowanych w Barcelonie miejsc. Zwróćmy też uwagę na piękną kutą bramę przy głównym wejściu do kamienicy.

Na parterze La Pedrera znajduje się świetnie zaopatrzony sklep, w którym możemy zakupić eleganckie i gustowne pamiątki. Jeśli chcielibyście przemycić trochę Barcelony do swojego domu, dostępne są repliki klamek (wierzcie nam, tak wygodnych nie ma nigdzie indziej!), solniczki w kształcie kominów, a także podpórka do książek wzorowana na kutej bramie prowadzącej do kamienicy.

Kominy na dachu La Pedrera

Dziedziniec La Pedrera

Jeśli macie ochotę na nietypowe przeżycie, warto śledzić oferty na stronie La Pedrera – czasami organizowane są nocne koncerty na dachu budynku!

Tak jak w przypadku innych budynków Gaudiego musimy nastawić się na kolejki. Dobrym pomysłem jest kupno bilety z wyprzedzeniem przez internet.

Wstęp: płatny (od 22€ przy kupnie online, w kasie dodatkowe 3€)

Dojazd: linie metra L3 i L5, stacja Diagonal

Park Güell

Ostatnie z dzieł Gaudiego na naszej liście to niesamowity i oryginalny park zlokalizowany poza centrum miasta. Park Güell zgodnie z początkową koncepcją miał być miastem-ogrodem, którego tworzenie bogaty przemysłowiec Eusebi Güell zlecił Gaudiemu. Z planowanych 60 domów zbudowano jedynie dwa, ale ich widok na długo pozostanie Wam w pamięci – zlokalizowane przy wejściu do parku od strony centrum miasta budynki przypominają domki z piernika oblane na dachu grubą warstwą lukru. Za nimi rozpościerają się imponujące schody, przy których umieszczono słynną obłożoną mozaika rzeźbę smoka.

Parc Guell

Parc Guell

Parc Guell

Najsłynniejszym elementem parku jest długa, kręta ławka pokryta połamana ceramiką, która zlokalizowana jest na swoistym „tarasie” podtrzymywanym przez kamienne kolumny. Rozpościera się stamtąd piękny widok na Barcelonę.

Obecnie, w związku z olbrzymią popularnością parku wśród turystów, wydzielono fragment parku dostępny wyłącznie po wykupieniu biletu (jest to część, w której znajdują się wspomniane wyżej domy, ławka czy figura smoka). Bilety kupuje się na konkretną godzinę (wejście co pół godziny) i polecamy zakup online. W innym przypadku może zdarzyć się, że na wejście będziemy musieli poczekać nawet kilka godzin. Po pozostałej części parku możecie swobodnie spacerować bez opłat.

Szczegółowe informacje o dostępnych biletach, cenach, godzinach otwarcia + informacje praktyczne i porady znajdziesz tutaj: Zwiedzanie Parc Güell

Wstęp: płatny (10€ przy zakupie biletu online)

Dojazd: linia metra L3, stacja Lesseps lub L4 Alfons X

La Rambla

Obecnie jest to główny deptak w mieście, którym o niemal każdej porze dnia i nocy płynie nieprzerwany potok ludzi, a na każdym kroku czeka na nas niespodzianka – imponujący budynek, budki z pięknymi kwiatami czy wielki targ spożywczy… Dawniej płynął tu znajdujący się poza ówczesnym miastem strumień (stąd nazwa, od al-raml, co w j. arabskim oznacza właśnie strumień), przy którym w XIII wieku wzniesiono nowe mury miejskie. Z czasem przy murach tych zaczęły powstawać kościoły i domy. Wartość tych terenów rosła, nie dziwi zatem fakt, że gdy wyburzono w XIX wieku mury miejskie obszar ten zapełnił się nowymi kamienicami. La Rambla stała się dla mieszkańców Barcelony miejscem spacerów i spotkań.

Łącząca Plaça Catalunya oraz port La Rambla (1,2 km długości) podzielona jest na pięć odcinków. Pierwszy z nich, idąc od strony Plaça Catalunya (La Rambla de Canaletes), jest szczególnie interesujący dla kibiców FC Barcelony. To tam, przy jednej z fontann, na wspólne świętowanie największych sukcesów katalońskiego klubu spotykają się kibice. Następnie mijamy La Rambla dels Estudis, przy której wznosi się barokowy kościół – Esglesia de Betlem (wstęp bezpłatny), by dotrzeć do najpiękniejszego naszym zdaniem odcinka – La Rambla de Sant Josep, nazywanego często La Rambla de les flors, od ulicznych budek z kwiatami, które się tam znajdują.

Uliczne kwiaciarnie na La Rambli

Po prawej stronie miniemy wejście do najsłynniejszego targu w mieście – Mercat de la Boqueria, w którym wizyta jest obowiązkowa. Znajdziemy tam wszystko, o czym tylko dusza osoby lubiącej dobre jedzenie może zamarzyć – rozmaite sery, wędliny, słodycze, przyprawy czy owoce i warzywa z całego świata. Tłoczno będzie zwłaszcza w przedniej części obiektu. Możemy skusić się na porcję egzotycznych owoców lub popularne świeże soki. I choć barcelończycy rzadziej robią tam zakupy (ceny są odpowiednio wyższe), to samo miejsce przyciąga feerią barw i mnogością oferowanych smaków. Przy tym odcinku Rambli zobaczymy też charakterystyczny Casa Bruno Cuadros – dawny sklep z parasolkami – o czym przypominają zdobiące fasadę kamienicy kolorowe parasole. Na tym odcinku warto też uważniej patrzeć pod nogi – na chodniku na Plaça de la Boqueria znajduje się zaprojektowana przez Miró mozaika.

Świeżo wyciskane soki sprzedawane na La Boqueria

W dalszej części, przy La Rambla dels Caputxins stoi okazały gmach teatru – Gran Teatre del Liceu. Jeśli zboczymy z La Rambli w lewo dotrzemy na piękny Plaça Reial, z kolei skręcając w praco trafimy pod kolejny zaprojektowany przez Gaudiego budynek – Palau Güell.

Ostatni odcinek, La Rambla de Santa Mònica, nie jest już tak reprezentacyjny. Dojdziemy nim pod Kolumnę Kolumba, stojącą w pobliżu starego barcelońskiego portu.

Rambla widziana z tarasu widokowego na Kolumnie Kolumba

Przechadzka La Ramblą z pewnością dostarcza wielu wrażeń, jednak tłumy turystów potrafią zamienić miły spacer w mniej przyjemne doznanie. Z tego powodu polecamy wybrać się tam w godzinach wczesnoporannych. Pamiętajmy też, żeby zwracać szczególną uwagę na nasz bagaż – Barcelona słynie niestety z dużej liczby kieszonkowców, a chwila nieuwagi na La Rambli może sprawić, że padniemy ich ofiarą.

Dojazd: linia metra L1 (stacja Catalunya), linia metra L3 (stacja Catalunya, w połowie La Rambli stacja Liceu, w pobliżu portu stacja Drassanes)

Camp Nou

Stadion FC Barcelony to jeden z najczęściej odwiedzanych przez turystów obiektów w całej Hiszpanii. Nawet jeśli nie jesteśmy kibicami katalońskiej drużyny wizyta na największym stadionie Europy dostarczy nam dużo wrażeń.

Na zwiedzanie warto zaplanować 2-3 godziny. Trasa wycieczki obejmuje nowoczesne klubowe muzeum, w którego zbiorach znajdują się zgromadzone na przestrzeni lat trofea (do najważniejszych należą te za wygranie Ligi Mistrzów; wprawne oko dostrzeże także polski akcent – Puchar Przeglądu Sportowego) czy należące do piłkarzy przedmioty, jak choćby buty, w których Andrés Iniesta strzelił gola dającego w 2010 roku Hiszpanom Mistrzostwo Świata. Następnie mamy możliwość poznania Camp Nou od środka – zobaczymy szatnię gości, salę konferencyjną, strefę mieszaną, a także zasiądziemy w loży prasowej znajdującej się na szczycie stadionu. Wisienką na torcie jest wejście przy dźwiękach hymnu Barçy na poziom murawy korytarzem, którym na boisko wybiegają zawodnicy (sama murawa jest odgrodzona, wszak jej idealny stan to dla klubu priorytet!). Na koniec mamy możliwość zrobienia zakupów oficjalnym sklepie klubu, w którym znajdziemy wszystko, co tylko kibic Barcelony może sobie wymarzyć.

Więcej o zwiedzaniu Camp Nou przeczytasz w tym poście.

Camp Nou

Wstęp: płatny (26€ przy zakupie biletu online, w kasie dodatkowe 3,5€)

Dojazd: linia metra L3 (stacja Palau Reial lub Maria Cristina), L5 lub L9Sud (stacja Collblanc)

Katedra

W sercu barcelońskiej dzielnicy gotyckiej, Barri Gòtic, wznosi się katedra de la Santa Creu i Santa Eulàlia (Katedra św. Krzyża i św. Eulalii, zwana La Seu). Miejsce, w którym między XIII a XV wiekiem budowano imponujący gotycki kościół od wieków pełni funkcję sakralną. Wcześniej znajdował się tam obiekt romański, który wzniesiono na miejscu poprzedniej świątyni z początkowych lat chrześcijaństwa. Święta Eulàlia, chrześcijańska męczennica z epoki starożytnego Rzymu, której poświęcony jest kościół, to jedna z patronek miasta. Pod prezbiterium znajduje się krypta z jej sarkofagiem pokrytym płaskorzeźbami ukazującymi historię jej męczeństwa.

Widok na barcelońską katedrę św. Eulalii

Budynek posiada bogato zdobioną gotycką fasadę oraz charakterystyczną strzelistą wieżę (co ciekawe, wieża została ukończona dopiero w XIX wieku). Wewnątrz uwagę zwracają prezbiterium, strzeliste kamienne kolumny oraz bogato zdobiony chór.

Podczas zwiedzania warto także odwiedzić wirydarz, czyli umieszczony w obrębie klasztornych murów ogród. Kontrast między surowymi kamiennymi ścianami barcelońskich budynków a soczystą zielenią ogrodów na długo zapada w pamięć. Po ogrodzie przechadza się 13 gęsi, które mają symbolizować wiek, w którym zmarła św. Eulalia.

Istnieje także możliwość wejścia na dach katedry, z którego będziemy mieć dobry widok na średniowieczną część Barcelony.

Wirydarz katedry św. Eulalii

Wstęp: wydzielono godziny dla modlących się, w których wstęp jest bezpłatny (od 8:30 do 13:25 w niedziele oraz do 12:30 w pozostałe dni tygodnia) oraz godziny dla turystów, w przypadku których bilet kosztuje 7€ (12:30 – 19:45 w dni robocze, 12:30 – 17:30 w soboty, 14:00 – 17:30 w niedziele; w cenę wliczone wejście na dach)

Dojazd: linia metra L4, stacja Jaume I

Kościół Santa Maria del Mar

Roda al món i torna al Born (okrąż świat i wróć na Born), mówią barcelończycy zakochani w części Starego Miasta, w której wznosi się imponujący kościół Matki Bożej Morza (Santa Maria del Mar). Dawniej obszar ten miał charakter handlowy, a obecnie wąskie uliczki odchodzące od Passeig del Born kryją klimatyczne bary oraz sklepy.

Sam kościół jest świetnym przykładem stylu, który określamy jako kataloński gotyk. Wzniesiono go z kamienia wydobywanego z Montjuïc. Olbrzymie wrażenie robi surowe i praktycznie pozbawione ozdób wnętrze, w którym majestatycznie wznoszą się kamienne filary.

Istnieje możliwość wykupienia wycieczki z przewodnikiem po kościele (10 €, ok. 1h) oraz wycieczki na dach (8,50€, ok. 40 minut).

Kościół Santa Maria del Mar

Wnętrze kościoła Santa Maria del Mar

Obok kościoła znajduje się Fossar De Les Moreres, plac nad dawnym cmentarzem, na którym pogrzebano obrońców Barcelony z 1714 roku. Jest to miejsce niezwykle ważne dla tożsamości narodowej Katalończyków. Przy pomniku płonie wieczny ogień i często składane są kwiaty.

Dojazd: linia metra L4, stacja Jaume I

Font Màgica

Wieczorami tłumy turystów udają się na niesamowity spektakl tworzony przez wodę, światło i muzykę. Mowa o specjalnych pokazach przy największej fontannie miasta, zbudowanej 1929 roku z okazji Wystawy Światowej. Stoi ona u podnóża Montjuïc, przy imponującym Pałacu Narodowym (Palau Nacional). Podczas pokazów woda wyrzucana przez setki dysz wydaje się tańczyć w rytm muzyki, a wrażenie wzmaga podświetlanie jej na jeden z ponad 50 kolorów. Nie dziwi zatem, że nazwa tego miejsca w dosłownym tłumaczeniu oznacza „magiczna fontanna”. Obecnie utwory muzyki klasycznej przeplatane są współczesnymi piosenkami, jednak naszym zdaniem to właśnie pokazy z muzyka klasyczną robią większe wrażenie.

Harmonogram pokazów:

  • 7 stycznia – 4 marca 2020 – brak pokazów ze względu na prace konserwacyjne
  • 5-31 marca 2020 – czwartki, piątki i soboty w godzinach 20:00-21:00
  • 1 kwietnia – 31 maja 2020 – czwartki, piątki i soboty w godzinach 21:00-22:00
  • 1 czerwca – 30 września – od środy do niedzieli w godzinach 21:30-22:30
  • 1-31 października – czwartki, piątki i soboty w godzinach 21:00-22:00

Wstęp: bezpłatny

Dojazd: linia metra L1 i L3, stacja Espanya

Barceloneta i port

Barceloneta, czyli „mała Barcelona” to miejsce, gdzie zbaczając z głównej ulicy możemy poczuć klimat dawnej rybackiej dzielnicy. W ciasnych uliczkach kryją się małe bary pełne miejscowych. Jest to biedniejsza część miasta, często z mieszkaniami w niższym standardzie, choć w ostatnich latach wynajem apartamentów turystom prowadzi do zmian. Nie znajdziemy tu imponujących zabytków na miarę tych z Barri Gòtic czy dzieł Gaudiego, ale będziemy mogli zrelaksować się na miejskiej plaży, wypić drinka w jednym z chiringuitos (bar przy plaży) przy dźwięku ulicznych grajków czy obejrzeć piękny zachód słońca. Nadmorska promenada będzie dobrym miejscem na spacery czy jogging, podczas którego możemy dotrzeć pod Port Olímpic. Obok znajdują się dwa charakterystyczne wieżowce, przy których stoi rzeźba ryby (Peix) autorstwa Franka Gehry’ego.

Bar na Barcelonecie

Bar na Barcelonecie

Godną uwagi atrakcją jest dostarczająca pięknych widoków przejażdżka podniebną kolejką łączącą Barcelonetę z Montjuïc (Aeri del Port). Stacją początkową jest Torre de Sant Sebastià. Za bilet w jedną stronę zapłacimy 11€, a za przejazd w obie strony 16,50€.

Przy starym porcie – Port Vell – możemy przespacerować się kładką nazywana Rambla Del Mar i podziwiać zacumowane w porcie jachty.

Dojazd: L4 (stacja Barceloneta), okolice Port Vell i Rambla del Mar – L3 (stacja Drassanes)

Widok na Port Vell z Kolumny Kolumba

Barceloński Port Vell