Nie ma w Barcelonie bardziej znanego zabytku niż bazylika Sagrada Familia. Choć do końca budowy świątyni pozostało jeszcze kilka lat, już teraz robi ona ogromne wrażenie. W artykule zebraliśmy wszystkie informacje, które ułatwią Ci organizację zwiedzania tego najsłynniejszego dzieła Gaudiego.

Najpiękniejszy w Barcelonie? Piękny, choć naszym zdaniem nie najpiękniejszy. Najsłynniejszy? Bez wątpienia. Najoryginalniejszy? Nie tylko w Katalonii, ale pewnie i na całym świecie. Temple Expiatori de la Sagrada Família, bo tak brzmi pełna, oficjalna nazwa kościoła, to miejsce, którego nie można pominąć podczas wizyty w stolicy Katalonii. Podobnego zdania są turyści – w 2017 roku kościół odwiedziło ponad 4,5 miliona osób. Jak podaje El País, „jedynie” 20% osób decyduje się na wejście do środka (płatne), co oznacza, że co roku z zewnątrz budynek podziwiają ponad 22 miliony osób. Dla porównania, w całym 2018 roku Kraków, czyli najpopularniejsze wśród turystów miasto w Polsce, odwiedziło rekordowe 13,5 miliona osób.

Sagrada Familia jest w budowie od 1882 roku i zgodnie z planami ma zostać ukończona w roku 2026, w stulecie śmierci architekta, dla którego jej wzniesienie pod koniec życia stało się niemal obsesją. Kiedy rozpoczynano prace, wokół znajdowały się duże połacie pustego terenu, który administracyjnie nie wchodził nawet w granice miasta Barcelona. Dziś, patrząc na gęstą zabudowę wokół świątyni, ciężko to sobie wyobrazić.

Sagrada Familia, Fasada Męki Pańskiej

Naszym zdaniem kościół największe wrażenie robi z zewnątrz, zwłaszcza od strony Plaça de Gaudi i Carrer de la Marina, skąd doskonale widać Fasadę Narodzenia – tę, której budowa trwała za życia Gaudiego. Budynek jest przesycony symboliką i zachwyca krzywymi liniami, które przypominają kształty tworzone przez naturę. W końcu, jak mawiał Gaudi, „linia prosta jest ludzka, a linia krzywa pochodzi od Boga”. Jeśli jesteś w Barcelonie jedynie jeden dzień, możesz poprzestać na podziwianiu Sagrada Familia z zewnątrz. Jeśli jednak dysponujesz większą ilością czasu, polecamy wejście do środka.

Jak zorganizować wizytę? Co zrobić, by uniknąć stania w olbrzymich kolejkach do kas? Kiedy zrobić najpiękniejsze zdjęcia? Przygotowaliśmy dla Ciebie informacje praktyczne, które ułatwią organizację zwiedzania.

Dojazd

Kościół Sagrada Família jest położony blisko centrum Barcelony. Najwygodniej jest dojechać do niego metrem. Pod kościół dojeżdżają dwie linie – fioletowa L2 i niebieska L5. Stacja, na której należy wysiąść nazywa się „Sagrada Familia”. W metrze podążamy za znakami kierującymi do wyjścia położonego tuż przy kościele.

Główne wejście do kościoła znajduje się od strony Fasady Narodzenia, przy Carrer de la Marina.

Spacer pod Sagrada Familia z Plaça Catalunya zajmuje około 30 minut.

Zobacz także: Komunikacja miejska w Barcelonie

Kiedy zwiedzać

W 2016 roku Urząd Miasta Barcelona rozmieścił w okolicach Sagrada Familia czujniki, których celem było monitorowanie zachowania turystów w tej części miasta i dostarczenie danych, które ułatwią zarządzanie ruchem turystycznym. Wyniki zaprezentowano na Smart City Expo World Congress. Co się okazało? Najwięcej turystów pojawia się tam w godzinach 10-12. Wyraźnie mniejszy ruch turystyczny występuje do godziny 10:00 i po godzinie 18:00.

Najwięcej osób odwiedza kościół w piątek popołudniu i w weekend, więc jeśli masz możliwość, wybierz inny, spokojniejszy dzień.

Godziny otwarcia Sagrada Familia

Od listopada do lutego:

  • Poniedziałek – Sobota: 09:00 – 18:00
  • Niedziela: 10:30 – 18:00

Marzec, Październik:

  • Poniedziałek – Sobota: 09:00 – 19:00
  • Niedziela: 10:00 – 19:00

Od kwietnia do września:

  • Poniedziałek – Sobota: 09:00 – 20:00
  • Niedziela: 10:30 – 20:00

Inne:

  • Specjalne godziny otwarcia, od 9:00 do 14:00 obowiązują: 25, 26 grudnia oraz 1 i 6 stycznia.

Bilety sprzedawane są do 30 minut przed godziną zamknięcia kościoła.

Wnętrze Sagrada Familia

Bilety

Gdzie kupić

By uniknąć stania w długich kolejkach, bilety najlepiej kupić wcześniej przez internet na oficjalnej stronie Sagrada Familia. Pojawiają się one w sprzedaży z około dwumiesięcznym wyprzedzeniem i dość szybko się wyprzedają, więc nie warto zostawiać tego na ostatnią chwilę. Zakupione bilety możecie wydrukować lub pokazać przy kontroli na ekranie telefonu lub tabletu.

Jeśli kupiliście bilet online, ale chcielibyście zmienić datę zwiedzania, należy skontaktować się mailowo z obsługą, pisząc na adres customer@sagradafamilia.org. Jeśli wykupiliście podstawowy bilet, ale chcielibyście dokupić jakąś usługę (np. wejście na wieżę, audioprzewodnik), możecie to zrobić na miejscu, w miarę dostępności.

Bilety na ten sam dzień sprzedawane są w kasach przy kościele. Dostępne są te same rodzaje biletów co online, jednak ceny są nieco wyższe ze względu na dodatkową opłatę za kupno w kasie. Pamiętajcie, jeśli tylko dany obiekt prowadzi sprzedaż online, zawsze warto kupić bilety przez internet.

Rodzaje i ceny biletów

W ofercie dla turystów indywidualnych znajdziecie pięć rodzajów biletów, których ceny wynoszą od 17€ do 32€. Bilety dla dzieci do 11 roku życia są bezpłatne, choć dziecko musi znajdować się pod opieką osoby dorosłej. Kupując bilety online musimy „zakupić” bezpłatny bilet dla dziecka.

Dostępne są następujące bilety:

  • bilet na zwiedzanie z audioprzewodnikiem (Sagrada Família) – długość standardowej wizyty z audioprzewodnikiem to 45 minut, w wersji przyspieszonej 25 minut. Od lutego 2019 dostępny jest audioguide w języku polskim. Pozostałe języki to angielski, kataloński, hiszpański, francuski, niemiecki, włoski, chiński, japoński, rosyjski, węgierski, koreański, szwedzki, fiński i niderlandzki. Audioguide nie jest dostępny dla dzieci do 11 roku życia korzystających z bezpłatnego biletu. Bilet nie obejmuje wejścia na wieżę. Cena: 26€ (studenci 24€)
  • bilet na zwiedzanie z przewodnikiem (Sagrada Família with guided tour) – bilet na około 50-minutowe zwiedzanie z przewodnikiem w grupie do 30 osób. Dostępne języki to kataloński, hiszpański, angielski, francuski, włoski i niemiecki. Po zwiedzaniu z przewodnikiem można zostać w kościele i zwiedzać go na własną rękę. Bilet nie obejmuje wejścia na wieżę. Cena: 30€ (studenci 28€)
  • bilet na zwiedzanie z audioprzewodnikiem i wejściem na wieżę (Sagrada Família with towers) – najbardziej kompleksowa wersja zwiedzania. Podczas wizyty z audioguide możemy zobaczyć zarówno wnętrze świątyni, jak i wjechać windą na jedną z wież (zejście odbywa się schodami). Długość zwiedzania z audioprzewodnikiem to 45 minut, a w wersji przyspieszonej 25 minut. Dostępny jest audioprzewodnik w j. polskim. Po zakończeniu zwiedzania z audioprzewodnikiem, możemy zostać w kościele i zwiedzać go na własną rękę. W przypadku złej pogody lub prac konserwacyjnych wejście na wieżę może być zamknięte – wówczas zwracana jest różnica w cenie. Na etapie kupna biletu decydujemy czy chcemy wjechać na wieżę Fasady Narodzenia (starsza fasada, widok na biznesową część Barcelony) czy Fasady Męki Pańskiej (widok na południowo-zachodnią część miasta). Cena: 40€ (studenci 38€)

Bilety kupisz pod tym adresem: https://sagradafamilia.org/en/tickets-individuals

Sagrada Familia, widok z wieży Fasady Narodzenia

Porady dotyczące biletów i zwiedzania

Bilety kup online, by zaoszczędzić czas i pieniądze.

Na zwiedzanie Sagrada Família zarezerwuj przynajmniej 1,5 godziny.

Nie polecamy wjazdu na wieżę, jeśli szukasz dobrych punktów widokowych. O ile ciekawie było zobaczyć wieżę z bliska i przejść słynnymi kręconymi schodami, to widok z góry nie był tak atrakcyjny. Barcelona ma inne, o wiele lepsze punkty widokowe, jak choćby wieżę kościoła Santa Maria del Pi, taras katedry czy kolejkę Aeri del Port. Listę darmowych i płatnych punktów widokowych znajdziesz tutaj: Najlepsze punkty widokowe Barcelony.

Na zwiedzanie wybierz słoneczny dzień i godziny poprzedzające zachód słońca. Wpadające przez witraże światło tworzy wewnątrz kościoła niesamowity spektakl. W styczniu czy grudniu kościół jest czynny do 18:00, a zachód słońca jest po 17:00. Godziny wschodu i zachodu słońca w danym dniu w Barcelonie możesz sprawdzić tutaj.

Robienie zdjęć wewnątrz jest dozwolone, choć regulamin zabrania wnoszenia profesjonalnego sprzętu fotograficznego. Bez problemu mogliśmy wejść do środka z lustrzanką z niewielkim obiektywem.

Porady

Jeśli szukasz hotelu w Barcelonie i marzy Ci się taras z fantastycznym widokiem na wieże Sagrada Familia, rozważ rezerwację Ayre Hotel Rosellón. Lepszego widoku na budowę kościoła nie znajdziesz.

Jeśli masz ochotę na coś do jedzenia, dobrym pomysłem jest udanie się do jednego z lokali przy Avinguda de Gaudi. To szeroka zadrzewiona aleja biegnąca od świątyni ku innej perełce katalońskiej architektury sececyjnej, Recinte Modernista de Sant Pau. Będąc w okolicy, zdecydowanie warto zobaczyć ten kompleks budynków szpitalnych, który od 1997 roku znajduje się na liście UNESCO.

Najlepszym czasem na podziwianie Fasady Narodzenia jest wczesny ranek. Promienie wschodzącego słońca podczas golden hour niesamowicie pięknie oświetlają kościół. Najlepszy czas na zdjęcia Fasady Męki Pańskiej to z kolei późne popołudnie.

Okolice Sagrada Famiília to miejsce, w którym kręci się wielu turystów, co z kolei niestety przyciąga kieszonkowców. Pilnuj swoich toreb i plecaków.

W sąsiedztwie kościoła znajdują się dwa małe parki – Plaça de Gaudi oraz Plaça de la Sagrada Família. To dobre miejsce na chwilę wytchnienia po zwiedzaniu.

Kościół Sagrada Familia widziany z Bunkers del Carmel