Barcelona nierozerwalnie kojarzy się z Gaudim, a ten z jednym ze swoich najsłynniejszych dzieł – Parkiem Güell. Kiedy będziecie chcieli odetchnąć od zgiełku centrum, wybierzcie się do tej zielonej miejskiej oazy. Na podobny pomysł wpadnie co prawda znaczna liczba podróżnych, ale park jest na tyle duży, że bez problemu znajdziecie w nim spokojne zakątki, a jego oryginalność i piękno sprawiają, że nie można go pominąć podczas pierwszej wizyty w Barcelonie. W tym wpisie dzielimy się z Wami wszystkimi informacjami, które pomogą Wam łatwo zaplanować wizytę w tym pięknym miejscu. Przeczytajcie koniecznie informacje praktyczne na końcu artykułu – jest kilka szczegółów, które mają duże znaczenie!

Historia

Historia parku sięga 1900 roku, kiedy Eusebi Gaudi, przyjaciel i mecenas jednego z najwybitniejszych katalońskich architektów, Antoniego Gaudiego, powierzył mu zaprojektowanie osiedla inspirowanego miastami-ogrodami. W tym czasie Barcelona przeżywała rozkwit gospodarczy i urbanistyczny – duszące się wcześniej w murach miejskich miasto od kilku dekad intensywnie się rozbudowywało. Wybrana przez Güella lokalizacja oferowała fantastyczny widok na miasto i malujące się w oddali morze.

Według projektu osiedle miało składać się z sześćdziesięciu działek, które rozdzielone byłyby drogami, wiaduktami czy schodami. Zadanie nie było łatwe, ponieważ teren charakteryzowały spore różnice wysokości.

Szereg czynników, między innymi brak dobrych połączeń transportowych, wpłynął na bardzo słabą sprzedaż, co z kolei przełożyło się na zawieszenie prac w 1914 roku. Do tego czasu powstały jedynie dwa z zaplanowanych 60 domów (w jednym z nich mieszkał sam Gaudi). Kilka lat po śmierci Güella, w 1922 roku, teren nabyło miasto, przekształcając go z czasem w publiczny park. Dziś to jedno z najczęściej odwiedzanych i najsłynniejszych miejsc Barcelony. Stało się popularne do tego stopnia, że niezbędne okazało się wprowadzenie limitów wejść do jego głównej części.

W parku wydzielone są obecnie dwie strefy – Strefa Leśna (wejście bezpłatne) oraz Strefa Monumentalna (wejście bezpłatne), której częścią jest Strefa Regulowana stanowiąca około 8% powierzchni parku, obejmująca najsłynniejsze obiekty i budowle (płatne wejście). Wprowadzenie limitowanego wstępu jest środkiem w walce z nadmierną turystyfikacją i służy utrzymaniu najbardziej emblematycznego obszaru parku w jak najlepszym stanie. W ciągu godziny do Strefy Regulowanej może obecnie wejść maksymalnie 800 osób.

Jeśli planujecie wybrać się do Park Güell, zdecydowanie polecamy wykupienie biletu do Strefy Regulowanej. W innym przypadku nie zobaczycie z bliska słynnej rzeźby El Drac czy nie usiądziecie na długiej, wyłożonej mozaiką ławce. Cały park robi ogromne wrażenie, ale to właśnie Strefa Regulowana najlepiej pozwala poznać genialne pomysły Gaudiego.

Parc Guell - rzeźba El Drac

Parc Guell - Trencadis na słynnej krętej ławce

Parc Guell - Sala Hipóstila

Dojazd

Najwygodniejszym, przyjaznym dla środowiska i szybkim sposobem dotarcia do parku z centrum Barcelony będzie skorzystanie z metra. W zależności od tego, która linia będzie dla Was bardziej dogodna, możecie dojechać zieloną linią do stacji Lesseps lub żółtą do stacji Alfons X. Stamtąd czeka Was około 15-20 minutowy spacer do bram parku. Trasa wiedzie w dużej części pod górę, ale możecie ją sobie ułatwić i przejść Avinguda del Santuari de Sant Josep de la Muntanya i wówczas część różnicy wysokości pokonacie ruchomymi schodami.

W okolice parku podjeżdża także autobus turystyczny (linia niebieska, przystanek Park Güell, około 10 minut pieszo od parku), ale zdecydowanie polecamy metro. W ten sposób zrobisz mały krok w kierunku turystyki zrównoważonej.

Jeśli zdecydujesz się dotrzeć do parku pieszo, z Placa Catalunya czeka Cię około godzinny spacer, w drugiej części trasy lekko, ale konsekwentnie pod górę.

Przy zakupie biletu do płatnej części parku możecie bezpłatnie skorzystać z BUS GÜELL, który regularnie kursuje między parkiem a stacją metra Alfons X. Przejazd trwa około 15 minut.

Zobacz także: Komunikacja miejska w Barcelonie

Co zobaczyć

Większość najciekawszych obiektów zlokalizowana jest w Strefie Monumentalnej i Strefie Regulowanej, która znajduje się od strony ulicy Olot i objęta jest płatnym wejściem. Podczas zwiedzania polecamy zobaczyć:

 • główne wejście od strony ulicy Olot z dwoma ukończonymi budynkami,  widok z góry na te budynki i malującą się w tle Barcelonę to chyba najczęściej robione zdjęcie w parku ;)
 • Plaza de la Naturaleza – duży plac w centralnej części Strefy Monumentalnej, przy którego krawędzi znajduje się słynna, wyłożona mozaiką trencadis długa, kręta ławka,
 • Sala Hipóstila – sala, w której uwagę przyciąga 86 kolumn podtrzymujących taras, którego brzegiem ciągnie się słynna długa ławka. Co ciekawe, w kolumnach znajdują się specjalne kanały, które transportują wodę deszczową z tarasu. Gaudi planował, że w tym miejscu będzie odbywać się targ.
 • Schody wejściowe – monumentalne schody, na których znajdują się trzy wysepki. Jedną z nich zdobi rzeźba El Drac, przedstawiająca najprawdopodobniej salamandrę, która stała się jednym z symboli parku.

Poza Strefą Regulowaną, Park Güell to także fantastyczne miejsce do spacerów wśród zieleni i raj dla miłośników przyrody. Śmiało wybierzcie się w górę parku, pospacerujcie projektowanymi przez Gaudiego ulicami i wiaduktami i odkrywajcie kolejne punkty widokowe.

Park Guell - widok na panoramę Barcelony

Parc Guell - Widok na panoramę Barcelony

Parc Guell - Widok na panoramę Barcelony

Godziny otwarcia 2022

Park jest otwarty przez cały rok od 09:30 do 17:30. W w tym czasie do Strefy Regulowanej obowiązują płatne bilety wstępu. Poza tymi godzinami również można wejść do parku – w tym do Strefy Monumentalnej – wówczas wejście jest bezpłatne, ale miejcie na uwadze, że może być ciemno, ponieważ nie ma tam sztucznego oświetlenia.

Ceny biletów 2022

Wejście do Strefy Regulowanej w wymienionych wyżej godzinach jest płatne. Strefa ta stanowi około 8% obszaru parku, jednak to w niej zlokalizowane są najciekawsze zaprojektowane przez Gaudiego elementy. Wejście do pozostałej części parku jest bezpłatne.

Ceny biletów do Strefy Regulowanej (wejście bez przewodnika):

Bilet normalny: 10 €
Osoby powyżej 65 roku życia: 7 €
Dzieci w wieku 7-12 lat: 7 €
Dzieci do 6 roku życia: bezpłatnie
Osoba niepełnosprawna z opiekunem: 7 €

Uwaga: bezpłatne wejściówki dla dzieci również należy zarezerwować i okazać przy kontroli. Wejście bez darmowego biletu dla dziecka nie będzie możliwe.

Park organizuje także trwające około godzinę wycieczki z przewodnikiem, które oferuje w wersji grupowej (max. 25 osób) lub prywatnej (2-6 osób). Są one dostępne w językach: katalońskim, hiszpańskim, angielskim i francuskim.

Ceny wycieczki grupowej z przewodnikiem: 12 € za osobę za usługę przewodnicką (z opłaty zwolnione dzieci do 7 roku życia) plus obligatoryjny bilet wstępu do parku.

Ceny wycieczki prywatnej z przewodnikiem: 40 € za osobę za usługę przewodnicką (z opłaty zwolnione dzieci do 7 roku życia) plus obligatoryjny bilet wstępu do parku. Rezerwacja wymagana 48 godzin wcześniej.

Gdzie kupić bilet

W parku znajdują się kasy biletowe, jednak ze względu na ogromne zainteresowanie zwiedzaniem Strefy Monumentalnej (zwłaszcza w wysokim sezonie) oraz ustalone godzinowe limity wejść (400 osób na pół godziny), zdecydowanie polecamy kupić bilet z wyprzedzeniem przez internet na oficjalnej stronie parku. Bilety trafiają do sprzedaży z trzymiesięcznym wyprzedzeniem.

W przypadku zakupu biletu w kasach istnieje ryzyko, że będziecie musieli poczekać nawet kilka godzin na wejście, ponieważ bilet zostanie wystawiony na konkretną, najbliższą dostępną godzinę wejścia.

Bilety kupujemy na konkretną godzinę, jednak mamy 30-minutowy margines czasu na wejście. Przykładowo, jeśli kupicie bilet na godzinę 16:00, spokojnie możecie przejść przez kontrolę biletową do 16:30. Po tym czasie jednak utracicie już możliwość wstępu i bilet przepadnie.

Jeśli kupicie bilet przez internet, udajecie się od razu do punktu kontroli wejścia, gdzie okazujecie bilet wydrukowany lub, jeszcze lepiej, w wersji elektronicznej. Zachęcamy Was do korzystania z biletów elektronicznych – pomyślcie ile papieru można zaoszczędzić w ciągu roku w przypadku samego tylko Parku Güell, na którego teren co godzinę może wejść aż 800 osób.

Kliknij tutaj, aby przejść do kupna biletu na oficjalnej stronie parku parcguell.barcelona

Informacje praktyczne i porady

 • Choć bilety dla dzieci do 6 roku życia są bezpłatne, to nie zapomnijcie ich „kupić” za 0 euro. Wejście dziecka bez tej bezpłatnej wejściówki nie będzie możliwe, co ma związek z wprowadzonymi limitami osób wchodzących na teren Strefy Regulowanej.
 • Po przejściu kontroli biletowej, możecie przebywać na terenie Strefy Regulowanej tak długo jak chcecie. Jeśli jednak ją opuścicie, konieczny będzie zakup nowego biletu, by do niej ponownie wejść.
 • Najwięcej osób odwiedza park w godzinach 10:00-14:00. Polecamy wyprawę wczesnym rankiem lub późnym popołudniem, kiedy park skąpany jest w złotych promieniach słońca. Zwiedzanie jest wówczas o wiele bardziej komfortowe.
 • Bilety najlepiej kupować na oficjalnej stronie parku: https://parkguell.barcelona/en/buy-tickets
 • Bilety w wersji elektronicznej są akceptowane.
 • Po zakupie biletu zmiana daty czy godziny nie jest możliwa.
 • Bilet do Strefy Regulowanej parku nie pozwala na wstęp do zlokalizowanego na terenie parku Casa Museu Gaudi (jeśli jednak planujecie go odwiedzić, możecie kupić łączony bilet na to muzeum i kościół Sagrada Familia). Więcej piszemy o tym tutaj: Zwiedzanie Sagrada Familia
 • Polecamy połączyć wizytę w parku ze spacerem na poblisku wspaniały punkt widokowy Bunkers del Carmel. Wszystko o tym miejscu przeczytasz w naszym artykule.
 • Zachęcamy do odwiedzenia parku w duchu turystyki zrównoważonej. Małe decyzje każdego z nas, poprzez efekt skali, realnie przekładają się na jakość życia mieszkańców. Co możesz zrobić? Dojedź do parku transportem publicznym (lub udaj się tam pieszo), wybierz mniej obleganą godzinę, bilet kup bezpośrednio na stronie parku i zabierz go ze sobą w wersji elektronicznej. Więcej o sposobach na świadome podróżowanie piszemy tutaj: Turystyka zrównoważona, czyli jak podróżować odpowiedzialnie.