W 2017 roku w Barcelonie istniało 420 hoteli i kilkanaście tysięcy mieszkań turystycznych. Dodajmy do tego hostele, pensjonaty… Oferta noclegowa Barcelony jest naprawdę szeroka i zróżnicowana i zazwyczaj bez problemu znajdziecie miejsce odpowiadające Waszym oczekiwaniom. Gdzie szukać noclegów, jak i kiedy je rezerwować, o czym pamiętać i na co uważać? Zapraszamy do lektury artykułu, w którym dzielimy się swoimi doświadczeniami.

Kiedy zarezerwować nocleg?

Barcelona to prężny ośrodek turystyczny – co roku miasto odwiedza kilkanaście milionów osób. Choć liczba obiektów noclegowych jest imponująca, przy takiej skali najlepsze i najkorzystniejsze oferty rozchodzą się szybko, zwłaszcza w przypadku wysokiego sezonu turystycznego, a obłożenie hoteli utrzymuje się na wysokim poziomie. Jak kształtuje się ono na przestrzeni roku? Okres od grudnia do lutego to czas, w których najmniej turystów korzysta z noclegów i wówczas rezerwując hotel nawet z niewielkim wyprzedzeniem z reguły bez problemu będziemy przebierać w ofertach i możemy liczyć na atrakcyjną cenę – hotelarze robią wszystko, by zapełnić obiekt, bo w końcu w turystyce nic nie psuje się tak szybko, jak niewykorzystane miejsce. Miesiące z najwyższym obłożeniem to z kolei lipiec, sierpień i wrzesień (około 90% zajętych pokoi). Wówczas chętnych jest tak dużo, że ceny znacznie szybują w górę. Jeśli planujesz wybrać się do Barcelony późną wiosną, latem i wczesną jesienią, zdecydowanie polecamy rezerwację noclegu z wielotygodniowym wyprzedzeniem.

W turystyce mówi się, że najgorszy czas na rezerwację noclegu przypada na miesiąc przed datą wyjazdu. Wówczas większość osób przypomina sobie o konieczności zadbania o zakwaterowanie i zwiększony popyt skutkuje wzrostem cen. Jeśli tylko planujesz wyjazd z większym wyprzedzeniem, polecamy rozpoczęcie rozglądania się za noclegiem na 2-3 miesiące przed datą wyjazdu i regularne monitorowanie cen. Jeśli zauważysz, że ceny rosną, a dostępność maleje, to znak, że lepiej nie zwlekać z dokonaniem rezerwacji.

Korzystne oferty można też często znaleźć w opcji last minute – na kilka dni przed wyjazdem, jednak jeśli planujesz podróż w okresie wysokiego sezonu to rozwiązanie może się nie sprawdzić. Bazując na naszym wieloletnim doświadczeniu polecamy zajęcie się tematem noclegu z wyprzedzeniem. Spokój ducha, który sobie zagwarantujesz jest bezcenny.

Hotel Praktik Rambla w Barcelonie

Przy planowaniu podróży koniecznie upewnij się, czy podczas Twojego wyjazdu w Barcelonie nie odbywa się duży koncert, popularny mecz, znany festiwal, wielki kongres czy inne wydarzenie, które może w znaczny sposób wpłynąć na dostępność miejsc. Barcelona jest miastem, w którym organizuje się wiele dużych wydarzeń i może zdarzyć się, że w okresie, który wydawałby się niskim sezonem (np. listopad) przez kilka dni dostępność miejsc noclegowych będzie bardzo niska, a ceny wysokie. W takich przypadkach najlepiej rezerwować nocleg z maksymalnym możliwym wyprzedzeniem (polecamy wykupienie w tym przypadku opcji bezpłatnej anulacji jako zabezpieczenie się na wypadek nieprzewidzianych wydarzeń, które w tak długim okresie mogą mieć miejsce). Jeśli planujesz udział w dużym wydarzeniu, również rozważ rezerwację noclegu od razu.

Jeśli jesteś elastyczny w kwestii hotelu i szukasz korzystnych ofert, warto iść pod prąd i rezerwować dane obiekty na inny okres niż większość podróżnych. Hotele biznesowe nastawiają się głównie na osoby podróżujące służbowo i w efekcie najczęściej mają wyższe ceny w dni robocze, a na weekendy, kiedy ich docelowi klienci nie potrzebują ich usług, oferują korzystne promocje. I odwrotnie, hotele nastawiające się na turystów podróżujących w celach wypoczynkowych mają wyższe ceny w weekendy, ale mogą oferować korzystniejsze stawki w dni robocze.

Warto rozważyć też danie szansy nowym obiektom – najczęściej tuż po otwarciu nie mają one jeszcze dużego obłożenia i chcąc rozruszać sprzedaż oferują korzystne stawki.

Gdzie i jak rezerwować noclegi

Nie da się ukryć, że internet i powstanie stron skupiających oferty różnych obiektów zrewolucjonizowały sposób organizacji podróży. Obecnie ciężko wyobrazić sobie mozolne wyszukiwanie numerów do obiektów i dzwonienie do nich w celu zapytania o wolne miejsca. Cenimy sobie wygodę podróżowania i możliwość sprawnego filtrowania ofert, by wybierać jedynie spośród tych, które spełniają nasze najważniejsze wymagania. Gdzie szukamy noclegów?

Booking.com

W dzisiejszych czasach obecność na Booking.com to niemal obowiązek obiektu noclegowego, dzięki czemu jako podróżujący możemy w jednym miejscu zapoznać się z szeroką ofertą zakwaterowania. Lubimy Booking za rozwinięty system filtrów, dzięki któremu możemy w łatwy sposób ustawić między innymi typ obiektu, który nas interesuje (np. hotel, apartament, hostel), liczbę gwiazdek, lokalizację, minimalną ocenę czy niezbędne nam udogodnienia (np. parking, balkon, atrakcyjny widok z okna). Rezerwacji dokonujemy online i od razu otrzymujemy potwierdzenie. Dostępne są różne opcje płatności – płatność kartą poprzez Booking lub płatność w obiekcie (decyzję o opcji płatności podejmuje obiekt). Zazwyczaj mamy do wyboru różne opcje – sam nocleg, nocleg ze śniadaniem oraz trochę tańszą opcję noclegu bez możliwości anulacji (w tym przypadku musimy udostępnić dane karty płatniczej; jeśli nie stawimy się na miejscu, karta zostanie obciążona). Obiekty możemy sortować według różnych kryteriów (cena, ocena, rekomendacje).

Booking ma dobrze rozwinięty system zbierania opinii – po podróży otrzymamy kilka maili z prośbą o dokonanie oceny obiektu, z którego usług korzystaliśmy. W połączeniu z olbrzymią skalą działalności portalu skutkuje to pokaźną liczbą ocen i recenzji, z którymi możemy zapoznać się przed dokonaniem rezerwacji.

Po dokonaniu kilku rezerwacji w określonym czasie poprzez Booking zostaniemy włączeni do programu Genius dedykowanego osobom, które często rezerwują nocleg za pośrednictwem tego portalu, dzięki któremu możemy liczyć na dodatkowe rabaty oraz benefity (np. wcześniejszy check-in).

Jeśli chcecie zarezerwować nocleg za pośrednictwem Booking.com, możecie kliknąć w poniższy link  – otrzymacie wówczas 60 zł zwrotu: https://www.booking.com/s/57_6/gol0ag47

Hotel Trossos del Priorat

Zalety:

  • bardzo szeroka oferta
  • rozwinięta możliwość filtrowania i sortowania obiektów
  • natychmiastowe potwierdzenie rezerwacji
  • wygodna obsługa rezerwacji poprzez stronę lub aplikację
  • liczba opinii innych podróżnych

Nasze rady:

  • W opcji filtrów wybierz „wyświetl tylko dostępne obiekty” – biorąc pod uwagę liczbę obiektów noclegowych w Barcelonie zaoszczędzisz czas przy przekopywaniu się przez listę tych już zajętych.
  • Jeśli masz sprecyzowane wymagania, ustaw od razu odpowiednie filtry, zaoszczędzisz czas.
  • Poszukiwania zawsze rozpoczynamy od ustawienia minimalnej oceny obiektu 9 (w 10-stopniowej skali), a później rozszerzamy poszukiwania o obiekty z oceną minimum 8; staramy się nie schodzić poniżej tej oceny, by mieć większą szansę na satysfakcję z pobytu.
  • Jeśli zaczynami rozglądać się za wymarzonym obiektem, dodajemy te, które nam się spodobają do ulubionych (najczęściej tworzymy osobną listę na każde miasto) i później porównujemy w widoku stworzonej listy wyselekcjonowane obiekty.

O czym pamiętać i na co uważać:

  • Każdy obiekt sam definiuje politykę płatności oraz politykę anulacji – Booking jest jedynie platformą skupiającą oferty różnych obiektów i pośredniczącą w dokonywaniu rezerwacji. Oznacza to, że okres bezpłatnej anulacji czy termin i sposób płatności mogą się różnić w zależności od obiektu.
  • Czytajmy to, co napisane jest małym drukiem! Czasami główna i wyeksponowana cena nie będzie tą ostateczną, którą zapłacimy. W cenę najczęściej niewliczony jest podatek miejski (w Barcelonie to 1,10-2,25 € za noc, w zależności od klasy i typu obiektu). Niektóre obiekty (my najczęściej spotykaliśmy się z tym w przypadku apartamentów) dodatkowo doliczają opłatę za sprzątanie czy późniejsze zameldowanie. Wszystkie informacje o tym, co zawiera cena znajdziesz w szczegółach oferty.
  • Wiele obiektów oferuje tańszą opcję rezerwacji bez możliwości dokonania anulacji. Jeśli jesteśmy pewni, że wyjedziemy, możemy z niej skorzystać, ale pamiętajmy, że bierzemy na siebie ryzyko. Jeśli będziemy zmuszeni odwołać podróż, nie otrzymamy zwrotu za nocleg. My najczęściej korzystamy z tej opcji, jeśli rezerwujemy nocleg z krótkim wyprzedzeniem. W przypadku rezerwacji z wyprzedzeniem kilkutygodniowym dopłacamy za możliwość bezpłatnej anulacji.
  • Zgodnie z umową zawartą z Booking, obiekty zobowiązują się tam do umieszczenia najniższej ceny dostępnej online. W praktyce bywa różnie i zdarzało nam się znaleźć atrakcyjniejszą ofertę bezpośrednio na stronie obiektu. Czasami cena jest taka sama, ale rezerwując bezpośrednio otrzymamy dodatkowe korzyści, np. bezpłatną anulację czy śniadanie w cenie.
  • Często możemy natknąć się na duże i kuszące promocje, ale… Niestety istnieją obiekty, które przed ustawieniem promocji na poziomie kilkudziesięciu procent najpierw zmieniają cenę na znacznie wyższą, a następnie ustawiają promocję, licząc, że skuszą klientów, którzy poczują, że właśnie trafiła im się doskonała okazja. A cena jest de facto taka sama lub nieznacznie niższa niż normalnie. Owszem, wiele obiektów oferuje normalne promocje, ale dla uniknięcia późniejszego rozczarowania warto zweryfikować, na ile dana cena rzeczywiście jest atrakcyjna.
  • Jeśli w danym obiekcie nie ma już dostępnych miejsc przez Booking nie zawsze oznacza to, że jest już w pełni obłożony. Nie wszystkie obiekty decydują się na udostępnienie pełnej puli miejsc przez takie platformy (między innymi ze względu na prowizję, którą płacą od każdego sprzedanego noclegu). Jeśli zależy Ci na danym obiekcie, warto skontaktować się z nim bezpośrednio, by upewnić się, czy na pewno nie zostały jeszcze wolne pokoje.

Inne podobne portale: Hotels.com, Agoda.com (portal powiązany z Booking), Trivago.pl, Expedia.co.uk, Kayak.pl (portal powiązany z Booking).

Widok z okna pokoju w Praktik Bakery

Airbnb

Airbnb to portal, który umożliwia wynajem łóżka, pokoju lub całego mieszkania. Początkowo był to głównie wynajem od mieszkańców, później do akcji wkroczyły również wyspecjalizowane agencje skupujące mieszkania i oferujące je turystom, co naszym zdaniem mocno wpłynęło na urok korzystania z tego portalu. Airbnb aktywnie i regularnie używamy od 2011 roku i dzięki wyszukanym tam noclegom doświadczyliśmy fantastycznych rzeczy. Wspólne śniadania w wielokulturowym gronie w Pradze, nauka gotowania tortilli i długie kolacje w Barcelonie czy nocne rozmowy z właścicielami farmy przy ognisku i lampce wina w Algarve… To zdecydowanie przeżycia, których nigdy nie zapomnimy i znajomości, które pozostaną nam na całe życie. Rezerwacja noclegu w hotelu nie dałaby nam szans na takie wspomnienia. Z tego powodu ze smutkiem obserwowaliśmy zmiany, które zachodziły w dostępnych tam ofertach. Portal zalały setki noclegów o bardzo niskiej jakości, kiepskim standardzie i nieadekwatnych cenach.

Z czasem coraz ciężej było znaleźć w morzu ofert prawdziwe perełki. Na szczęście Airbnb wprowadziło pewne usprawnienia, które ułatwiają znalezienie wymarzonego miejsca, o czym szerzej piszemy w dalszej części artykułu.

W celu dokonania rezerwacji niezbędne jest posiadanie konta na portalu. Szukając wymarzonego noclegu możemy skorzystać z dostępnych filtrów – wybieramy m. in. typ zakwaterowania (dzielony pokój, pokój prywatny lub całe mieszkanie) czy ważne dla nas udogodnienia. Dostępne w wybranym terminie obiekty przeglądamy w wygodnym widoku mapy. Istnieją dwa sposoby dokonania rezerwacji – rezerwacja natychmiastowa (nie wszystkie obiekty mają dostępną tę opcję, możemy ją ustawić w filtrach) lub rezerwacja wymagająca uprzedniego kontaktu z właścicielem. Płatności dokonujemy od razu przez portal. Do ceny noclegu doliczana jest opłata serwisowa Airbnb i czasami opłata za sprzątanie. Przed dokonaniem rezerwacji warto zapoznać się z wytycznymi ustalonymi przez właściciela mieszkania. Po pobycie wystawiamy ocenę gospodarzowi, a gospodarz ocenia nas.

Zalety:

  • szeroka oferta unikalnych miejsc;
  • możliwość poczucia się jak mieszkaniec danego miasta i obserwowanie z bliska życia lokalnej społeczności;
  • możliwość przeżycia niesamowitych i zapadających w pamięć chwil w międzynarodowym gronie;
  • dobrze rozbudowany system opinii pomagający w wyborze miejsca.

Nasze rady:

  • Patrząc na wszystkie podróże, podczas których korzystaliśmy z Airbnb najlepiej wspominamy te, w których decydowaliśmy się na wynajem prywatnego pokoju (najlepiej z prywatną łazienką). Owszem, wynajem całego mieszkania daje duży komfort, ale jedne z naszych najpiękniejszych wspomnień to te, podczas których poznawaliśmy ciekawych ludzi. Jeśli trafisz na dobrego gospodarza możesz liczyć na inspirujące rozmowy czy polecenia popularnych wśród mieszkańców miejsc, o których nie przeczytasz w przewodnikach. Nasi gospodarze często proponowali też wspólne kolacje czy posiedzenie przy winie. A jeśli mieli kilka pokoi na wynajem, gwarantowało to niezapomniany wieczór w międzynarodowym towarzystwie.
  • Szukając noclegu zawsze zaznaczamy opcję „Superhost”, by przeglądać wyłącznie oferty gospodarzy, którzy zostali bardzo wysoko ocenieni przez podróżnych i czytamy dokładnie opinie.
  • Jakiś czas temu Airbnb wprowadziło program Airbnb Plus, w ramach którego dostępne są obiekty, które zostały zweryfikowane pod względem jakości. Jeśli szukasz noclegu na wysokim poziomie i nie chcesz przekopywać się przez wiele ofert, w Airbnb Plus znajdziesz wyselekcjonowane obiekty.

O czym pamiętać i na co uważać:

  • W Airbnb obowiązuje opłata serwisowa. Nawet jeśli Twój gospodarz ma elastyczną politykę anulacji i otrzymasz z jego strony pełen zwrot kosztów, opłata dla Airbnb jest bezzwrotna. Wysokość opłaty serwisowej zależy od ceny noclegu.
  • W przypadku Airbnb najczęściej nie będziesz mieć do czynienia z obiektami z recepcją. Godzinę zameldowania ustalasz z gospodarzem. Warto być jednak gotowym na to, że gospodarzowi może coś wypaść, np. w pracy, i pora ta się przesunie. Takie sytuacje są rzadkie – nam zdarzyła się tylko raz. Dotarliśmy do Barcelony już około 11:00, mieliśmy zameldować się około 15:00, ale nasz gospodarz poinformował nas, że będzie w mieszkaniu dopiero o 23:00. To była jedna z tych chwil, w których doceniliśmy minimalizm przy pakowaniu walizek i ich niewielki ciężar.

Strona hotelu

Jeśli znalazłeś konkretny obiekt, w którym chciałbyś nocować (np. wypatrzyłeś go w magazynie, na blogu podróżniczym czy nawet na Instagramie lub Pintereście), warto rozważyć dokonanie rezerwacji bezpośrednio na stronie hotelu. Przyjazność systemu rezerwacyjnego i łatwość dokonania rezerwacji i płatności będzie różna, ale często możesz liczyć na dodatkowe korzyści, między innymi bezpłatną anulację czy możliwość późniejszego wymeldowania.

Inne strony oferujące miejsca z klimatem:

Sawday’s – portal, na którym znajdziemy wyselekcjonowane obiekty – hotele, apartamenty, wille, a nawet zamki. Wszystkie łączy to, że nie są to jedynie zwykłe noclegi, a miejsca z klimatem.

Winerist – portal, który oferuje noclegi w wybranych klimatycznych obiektach w regionach słynących z produkcji wina. Często są to noclegi w winnicy.

Somrurals – największa strona, która specjalizuje się w wyszukiwaniu i oferowaniu domów na terenach wiejskich Katalonii. Nie da się oderwać oczu od tych pięknych kamiennych domów. Spaliśmy w takich kilka razy i jesteśmy oczarowani klimatem wiejskiej części Katalonii.

Escapadarural – strona oferująca zakwaterowanie na terenach wiejskich w całej Hiszpanii. Kolejna porcja pięknych kamiennych domów!

Hotel Mas la Ferreria

Ogólne rady dotyczące noclegów:

  • Zawsze sprawdzaj opinie, ale filtruj je przez własne doświadczenia i oczekiwania. Opinie innych turystów są nieocenione, jednak mogą one pochodzić od osób, które miały zupełnie inne oczekiwania względem podróży niż Ty lub były zaskoczone jakimś rozwiązaniem, które jest standardowe (np. osoby negatywnie oceniające wypożyczalnie aut ze względu na wymagany depozyt, podczas gdy ten jest wymagany niemal zawsze). Ktoś mógł być rozczarowany odległością od morza rezerwując pokój w okolicach Sagrada Familia, podczas gdy Tobie zależy na bliskości zabytków Gaudiego i klimacie dzielnicy L’Eixample i ta lokalizacja będzie dla Ciebie idealna.
  • Pamiętaj, żeby wynajmując mieszkanie upewnić się, że działa ono legalnie i posiada wymaganą przez miasto licencję. Barcelona walczy mocno z nielegalnym wynajmem mieszkań turystycznych i jako odpowiedzialni podróżnicy powinniśmy miasto i jego mieszkańców w tej walce wspierać. O tym, na co warto uważać i czego nie robić w Barcelonie więcej przeczytasz tutaj.
  • Czasami hotele oferują duże zniżki na noclegi ze względu na odbywające się w nich remonty i wiążące się z nimi utrudnienia. Warto dopytać o takie rzeczy, jeśli widzisz podejrzanie niską cenę.
  • Część obiektów w Barcelonie ma wyższe stawki za pokoje z oknami wychodzącymi na ulicę. Polecamy dopłatę – widoki są wówczas znacznie przyjemniejsze a pokoje bardziej słoneczne. W Barcelonie niektóre okna potrafią wychodzić na klatkę schodową, pamiętaj o tym.
  • Jeśli podczas Twojego pobytu w hotelu będziesz miał zastrzeżenia co do jakości pokoju, zgłoś to od razu na recepcji. Pracownicy hotelu na pewno zrobią wszystko co w ich mocy, by problem naprawić lub zmienić Ci pokój na inny. Możliwe, że dodatkowo zaoferują Ci jakąś rekompensatę. Najgorsze, co możemy zrobić, to nie zgłosić problemu, a później opisać wszystko w internecie, nie dając obiektowi szans na reakcję w momencie powstania problemu.

Adresami wyjątkowych, sprawdzonych przez nas miejsc noclegowych w Katalonii dzielimy się w tym wpisie.

Mamy nadzieję, że z naszymi radami uda Ci się znaleźć wymarzony nocleg w Barcelonie. Jeśli masz jakieś pytania, napisz do nas lub zostaw komentarz. Chętnie pomożemy!